Yiyecekleri İyi Çiğnemenin Faydaları

25 Mayis 2021

Sindirim ağzınızda başlar. Dişleriniz yiyecekleri küçük parçalara ayırır, böylece sindirim sisteminizdeki enzimler daha iyi parçalanabilir. Yiyecekleri iyi çiğnemek sindirim sisteminizi daha az yoracağı için kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.


Besin Emilimi Artar
Gün içinde tüketilen yiyeceklerden alacağınız besin değerlerini arttırmak için doğru besinleri seçmenin yanısıra yenilen şeyleri fazla çiğnenmesi gerekmektedir. Yiyecekleri hızlı yemek besin emilimini azaltır.


Mide Sorunları Azalır
Yiyecekleri iyice çiğnediğinizde, midenizin katı yiyecekleri ince bağırsağınıza giren sıvı karışımına dönüştürmek için daha az iş yapması gerekir.
Çiğneme tükürük üretir ve daha uzun süre çiğnemeniz, daha fazla tükürük oluşmasında yardımcı olur. Tükürük, sindirim sürecini ağzınızdaki bazı karbonhidrat ve yağları parçalayarak başlatabilir.
Midenizde tükürük, katı yiyecekle karıştırılan bir sıvı görevi görür, böylece bağırsaklarınıza sorunsuz bir şekilde geçer.
Yemeğinizi iyice çiğnemek, sindirim için bol miktarda tükürüğe sahip olmanızı sağlar. Bu hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi belirtileri önlemeye yardımcı olabilir.


Kilo Probleminiz Azalır
Hızlı yemek yeme alışkanlığı olan insanların çoğu fazla kilolardan şikayet ederler. Hızlı yemek yiyen insanlar acıktıklarında besinleri iyice çiğnemedikleri için büyük parçalar halinde yuttuklarından dolayı mide beyne tokluk sinyalleri gönderemez, böylece yemek yiyen insan daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar bu da alınan fazla kilolara sebebiyet verir. Yavaş yiyen insanlar besinleri iyice çiğnedikleri ve ağızda küçük parçalar haline getirdikleri için mide sindirme esnasında iyi çalıştığı için tokluk süresi dolunca beyne gerekli sinyalleri göndererek yemek yeme işlemini durduracaktır. Böylece almanız gerekenden fazla kalori almamış ve sağlığınıza dikkat etmiş olursunuz.


Dinç Hissedersiniz
Yiyecekleri hızlı tüketmek tüm sindirim sisteminizi hızlı çalışmasına sebep olacağı için kendinizi daha yorgun hissetmenize yol açar.
Günlük koşuşturmanızın yorgunluğu yanında kötü çalışan sindirim sistemi yemek molalarından sonra yorgun ve isteksiz hissedilmesine sebep olur.
Besinleri yavaş tüketip gerektiği gibi sindirmek size gerekli olan enerjiyi sağlayarak dinç hissetmenizi sağlar.


İnsülin Seviyesi Dengelenir
Hızlı yiyip doğru çiğnemeden yutulan besinler kandaki şeker oranında ani bir artış ve düşüşe sebebiyet verir. Çağımızın hızla yayılan hastalığı diyabetik hastalığı ya da yatkınlığı olan kişiler bu konuya daha çok önem vermelidir.
Besinleri iyi çiğneyerek tüketmek sindirim boyunca kandaki insülin miktarını düşürerek diyabete yakalanma riskinizi düşürür.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mide Sağlığı Sağlıklı Beslenme Kilo Kontrolü İnsülin Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hamsi: Besinler, Faydalar, Dezavantajlar ve Daha Fazlası
Hamsi: Besinler, Faydalar, Dezavantajlar ve Daha Fazlası

Hamsi, sayısız sağlık yararı sunan küçük, besin açısından zengin bir balık türüdür. Onları çok çeşitli tariflerde ve yemeklerde yiyebilirsiniz. Bu makale, hamsilerin beslenmesi, sağlığa yararları ve olası olumsuz yanları ile bunları tüketmenin yolları hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktad

Hamsi, sayısız sağlık yararı sunan küçük, besin açısından zengin bir balık türüdür. Onları çok çeşitli tariflerde ve yem...

Rhodiola Rosea'nın Bilim Destekli 7 Sağlık Faydası
Rhodiola Rosea'nın Bilim Destekli 7 Sağlık Faydası

Rhodiola, Avrupa ve Asya'nın soğuk, dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Kökleri adaptojen olarak kabul edilir, yani tüketildiğinde vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olurlar.

Rhodiola, Avrupa ve Asya'nın soğuk, dağlık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Kökleri adaptojen olarak kabul edilir, yan...

Ananas Suyunun 10 Süper Faydası
Ananas Suyunun 10 Süper Faydası

Tropik esintilerden bardaklara dolan ananas suyu, ananas meyvesinin lezzetli hallerinden biridir. Ananası dilim olarak yemeyi sevmeyenlere alternatif olarak sunulan bu içecek, birçok ilaç kadar iyileştirici özelliğe sahiptir. Ananas meyve suyu olarak bardaklarda yerini aldığında, her yudumunda şifa

Tropik esintilerden bardaklara dolan ananas suyu, ananas meyvesinin lezzetli hallerinden biridir. Ananası dilim olarak y...