Esmer Şekerin Tüketmenin Etkileri

19 Mayis 2021

Esmer şeker ile beyaz şeker arasında yapılmakta olan kıyaslamaların pek çoğu beyaz şekerin daha fazla tercih edilmesi yönündedir. Fakat uzun yıllardır süre gelen alışkanlıktan olsa gerek, esmer şekerin sahip olduğu önemli faydalar da pek çok kez göz ardı edilerek ötekileştirilmiştir. Özellikle de uzmanlar tarafından yapılan pek çok açıklama; esmer şekerin doğal yollarla üretildiği takdirde oldukça etkili sonuçlar vereceğini ve bu durumunda kişinin sağlıksal açıdan bedenin avantajlı olacağı yönünde olmaktadır. Her şeye rağmen, beyaz şeker ile esmer şekerin kan şekerinin dengelenmesi ve düşürülmesi açısından dikkatlice tüketilmesi tavsiye edilmektedir.


Esmer Şekerin Faydaları
Şeker kamışı ya da şeker pancarının ikinci şurubundan doğal olarak elde edilmekte olan esmer şeker; kalori ve glisemik endeksi bakımından oldukça düşüktür. Yapılan pek çok araştırma esmer şekerin özellikle de vücudun şeker dengesini sabit tutma açısından oldukça faydalı olduğunu ispatlamaktadır.

Esmer Şekerin Faydaları Nelerdir?

  • Esmer şekerde oldukça faydalı mineraller bulunmaktadır. Azar oranlarda protein, vitamin, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, sodyum esmer şekerin içerisinde yer alarak, özellikle de kan şekeri sıkıntıları yaşayan kişilere oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Özellikle de, üretim aşamasındaki detayları göz önünde bulunduracak olursak, esmer şeker beyaz şekere oranla oldukça doğal ve katkısız bir özellik taşımaktadır.
  • Beyaz şeker de bulunan sodyum esmer şekerde yer almaz.
  • Eser şeker kullanımı dahilinde pek çok tansiyon hastasının daha dengeli bir vücut yapısı olduğu da gözlemlenmektedir.
  • Tüm gün boyunca alınan şeker miktarı, beyaz şekere oranla vücudun daha sağlıklı ve faydalı reaksiyonlar elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Esmer Şeker ile İlgili Pratik Bilgiler

  • Esmer şeker, halk arasında en sağlıklı şeker olarak bilinmektedir. Bunun yegane sebebi ise, beyaz şekere oranla şeker oranı ve kalsiyumunun daha dengeli olmasıdır.
  • Az oranda protein, vitamin, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum esmer şekerin içerisinde yer alır ve bu sayede de ortaya çıkması olası şeker hastalıklarının hızlıca önüne geçilmesi sağlanır.
  • Esmer şeker, şeker kamışından yapılmaktadır. Şeker kamışı ise çabuk böceklenen bir bitki türü olduğundan ötürü daha titiz çalışmalarla üretilmektedir. Keza bu aşamalar içerisinde böcekler için herhangi bir kimyasal ilaçlama yapılıyorsa şayet, o şekerin sağlıksal açıdan çok fazla verimli olmayacağı savunulmaktadır.
  • Esmer şekerin beyaz şekere oranla daha hafif ve orantılı bir tat sağlama özelliği bulunmaktadır.
  • Özellikle de, pek çok yemek yapımında kullanılan esmer şeker, tatlı ve pastalarınıza daha hoş bir tat bırakmaktadır.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Esmer Şeker Şeker

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Nohutun Faydaları
Nohutun Faydaları

Başlangıçta Akdeniz ve Ortadoğu’da yetiştirilen nohut, aynı zamanda garbanzo fasulyesi olarak bilinir ve mutfaktaki etkisi dünyaya yayılmıştır. Ayrıca bir dizi potansiyel sağlık faydası ile birlikte gelirler. En sık kullanılan nohut yuvarlak ve bej renkte görünse de, diğer çeşitleri siyah, yeşil vey

Başlangıçta Akdeniz ve Ortadoğu’da yetiştirilen nohut, aynı zamanda garbanzo fasulyesi olarak bilinir ve mutfaktaki etki...

Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar
Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel sağlığı nasıl etkilediğine dair yapılan araştırmalar göz önüne alınarak, daha sağlıklı bir hayat için gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır.

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel ...

A Vitaminin Faydaları
A Vitaminin Faydaları

A vitamini, yağda çözülebilen ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Genlerin korunmasına ve hatasız kopyalanmasına yardımcı olan A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan sağlanabilir.

A vitamini, yağda çözülebilen ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Genlerin korunmasına ve hata...