Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları

11 Şubat 2021

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay'da üretilen kan portakalı özellikle pankreas ve mide kasneri gibi hastalıklara fayda sağlar. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Kan portakalın faydaları nelerdir?


Kırmızı renge sahip olan bu portakal türüne kan portakalı denir. İçeriğinde yüksek miktarda likopen içerdiğinden kırmızı bir renge sahiptir. Bilim literatüründe Citrus x sinensis olarak geçen kan portakalı turunçgillerde nadiren görülen polifenol pigment ailesinin antioksidan bakımından en zengin türüdür. Kırmızı portakalın içinde krizantemin (siyanidin 3- O - glukozit) maddesi bulunur. Yetiştiği ortamda sıcaklık aniden düşünce mor renge dönüşür. İçi olduğu gibi bazı kırmızı portakallarda da dışında da görülür. Diğer portakal çeşidine göre dış kısmı daha serttir. Bu yüzden soyulması zordur. Tadı ahududu ile aynıdır. Araştırmalara göre kırmızı yani kan portakalı mutasyona uğramış bir türdür. İlk kez Avrupa'da 19. yüzyılda görülmüştür. Kan portakalının birkaç çeşidi vardır. En yaygını İtalya'da yetişen Tarocco olanıdır. Aynı zamanda Sanguinello ve Moro İspanya'da yetiştirilir. İçeriğindeki şeker daha fazla olduğundan tadı tatlıdır. Suyu çıkartılarak tüketilebilir. Gün içerisinde iki tane tüketildiğinde vücudun günlük ihtiyacı olan C vitamini ve diyet lifini karşılar. Ayrıca güçlü bir folat kaynağıdır.

Kan Portakalının Faydaları Nelerdir?
-Çok güçlü antioksidan maddeler içerdiğinden vücuttaki serbest radikalleri temizlemede etkilidir. Bu sayede hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Bu sayede cilde oldukça fayda sağlar. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçtiğinden genç kalma süresini uzatır.
-Kan portakalı antosiyanin maddesi sayesinde kan basıncını dengeler. Damarların diğer besinlerden kaynaklı sertleşmesini önlediğinden kan akışını kolaylaştırır. Bu sayede kalp sağlığını korur.
-Vücudun gelişimi için gerekli olan kolajeni vücut belli bir yaştan sonra üretmez durumuna gelir. Bu yüzden vücut ek olarak kolajen alması gerekir. Bunun içinde en sağlıklı besin kan portakalıdır. Kan portakalı kolajen üretimini artırdığından diş ve kemik sağlığını destekler. Kemik ve dişleri güçlendirerek herhangi bir deformasyona uğramasının önüne geçer.
-Folat kan yapısındaki beyaz ve kırmızı hücreleri artırır. Bu sayede kansızlık gibi hastalıklar önlenir. Kan portakalı da folat bakımından zengin olduğundan kan yapar. Kansızlık yaşanmadığı için sinir hücreleri vücut içindeki fonksiyonlarını kolayca sağlar. Stres ve depresyon gibi hastalıkların önüne geçer.
- Diyetisyenler kilo vermek için en faydalı besinler listesinde ilk beşte yer alır. Lif bakımından zengin olduğundan sindirim sistemini düzenler. Metabolizmayı hızlandırdığından kilo alımını engeller. Bağırsaklar işlevselliğini artırarak kabızlığın yaşanmasını engeller.
-Doğal şeker içerir. Ancak hiç yağ yoktur. Bu sayede vücudun kontrollü kilo vermesini sağlar.

Kan Portakalı Ne İşe Yarar?
Antioksidan maddesi sayesinde kanseri önler. Yapılan araştırmalarda uzmanlar kan kırmızı portakalı düzenli tüketenlerin kansere yakalanma oranının düşük olduğunu belirtiyor. Kahvaltıda bir öğlen yemeğinde de bir tane tüketilmesi gerekir. Gün boyu kişinin dinç kalmasını sağlar. Bu sayede akşam rahat bir uykuya zemin hazırlar.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kan Portakalı Kilo Kontrolü meyve Diş Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Su İçmeyi Hatırlamanın 12 Yolu
Su İçmeyi Hatırlamanın 12 Yolu

Hava ne kadar sıcak veya soğuk olursa olsun, hidrasyon her gün önemlidir. Dehidrasyonun başlangıç aşamaları sizi biraz uyuşuk hissettirebilir, baş ağrısına neden olabilir, “açlık” hissine neden olabilir, ancak bunun nedeni susuzluk, kuru cilt, çatlamış dudaklar ve kabızlıktır.

Hava ne kadar sıcak veya soğuk olursa olsun, hidrasyon her gün önemlidir. Dehidrasyonun başlangıç aşamaları sizi biraz u...

Ispanağın Faydaları
Ispanağın Faydaları

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan ıspanak, zengin besleyici içeriğinden dolayı yemek ya da çorba olarak dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında bolca bulunan ıspanak, her mevsim güvenle tüketilen bir sebzedir.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan ıspanak, zengin besleyici içeriğinden dolayı yemek ya da çorba olarak dünyan...

Hurma Çeşitleri Ve Özellikleri
Hurma Çeşitleri Ve Özellikleri

Asırlardır şifa kaynağı olarak bilinen ve Ramazan ayında en çok tüketilen besinlerden biri hurmadır. Günümüzde en çok tercih edilen hurma çeşitleri arasında Medine hurması yer alır.

Asırlardır şifa kaynağı olarak bilinen ve Ramazan ayında en çok tüketilen besinlerden biri hurmadır. Günümüzde en çok te...