Soya Fasulyesinin Faydaları

09 Mayis 2021

Soya en koruyucu fasulye olarak selamlanıyor. Soya yüzde 26 protein içeriyor. Bitki ürünleri arasında en yüksek protein içeriğine sahiptir. “Soya proteini”, soya fasulyesinde bulunan proteine karşılık gelir. Soya, sekiz gerekli amino asidi içeren tek sebze besindir. Soya, soya unu, soya sütü, tofu gibi süzme peynir, tempeh ve miso gibi fermente ürünler gibi soya suları olarak işlenir.
Soya fasulyesi, metabolizma hızını artırmaya, sağlıklı bir şekilde kilo kalp sağlığını korumak, kansere karşı savunmak, menopoz etkilerini azaltmak, sindirim sağlığını iyileştirmek yardımcı olmak için yeteneği dahil olmak üzere sağlık faydaları, bir zenginlik var, doğum karşı koruma, kemik sağlığını destekler.
Soya fasulyesi, dünyanın en çok tüketilen gıdalardan biri haline gelen bir bakla türüdür. İnsan sağlığı için son derece faydalıdırlar ve ayrıca yetiştirilmesi kolaydır. Soya sütü ve dokulu sebze proteini de dahil olmak üzere, soya fasulyesinin popülaritesinin yükselmesi nedeniyle soya fasulyesi, son yıllarda önemli ve popüler hale geldi. Yüksek düzeyde protein, onu vejetaryenler için ideal bir protein kaynağı haline getirdi.

Metabolik Aktivite:
Yukarıda belirtildiği gibi, soya fasulyesi çok önemli bir protein kaynağıdır. Vücudunuzda yeterli miktarda protein varsa, metabolik işleviniz ve genel sistem büyük bir artış sağlayacaktır. Proteinler, hücrelerin ve kan damarlarının yapı taşlarıdır ve temelde insan vücudunun her önemli parçasıdır. Soya proteinleri, onarılacak veya değiştirilmesi gerekiyorsa, hücrelerin sağlıklı olmasını ve yeniden büyümesini sağlar. Bir vejetaryen ya da vegan yaşam tarzını izlerken yeterli miktarda protein almak zor olabilir, bu nedenle soya fasulyesi, normalde kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ürünleri ve balıklarda elde edilen proteinler için mükemmel bir yedek sağlar.

Sağlıklı Kilo Alma:
Soya aslında her iki yoldan da çalışır. Her şeyden önce, soya fasulyesi ve soya bazlı ürünler iştah bastırma özelliğiyle ilişkilendirilir; bu, insanların aşırı şişirmeyi ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir ve bu da obeziteye ve ilgili tüm risklere neden olabilir. Bununla birlikte, soya fasulyesi çok miktarda yenirse, iyi bir lif ve protein miktarı sağladığı için kilo artışına neden olabilir. Bu nedenle, soya fasulyesi hem kilo vermek hem de kilo almak isteyenler için faydalıdır. Üstelik vücudunuzun sağladığı ağırlık sağlıksız, yüksek yağ ve yüksek kolesterol içermez, bu da diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi tehlikeli durumlardan korur.

Kanser Önleme:
Soya fasulyesindeki antioksidan seviyeleri, çeşitli kanserlerin başlamasını önlemede genel olarak iyi sonuçlar verir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri ararlar ve etkisiz hale getirirler. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin ölümcül kanser hücrelerine dönüşmesine neden olabilir. Ayrıca, lifin sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olduğu ve gastrointestinal sisteme daha az gerginlik kazandırdığı için, soya fasulyesinde yüksek lif içeriği kolorektal ve kolon kanserinde bir azalmaya bağlı olmuştur.

Kalp Sağlığı:
Soya fasulyesi biraz yağ besler, ancak size doymuş yağ diyeti vermiyor. Soya fasulyesi, toplam kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olan sağlıklı, doymamış bir yağ kaynağıdır. Bu, kalp krizi ve felçlere kolayca yol açabilen ateroskleroz gibi durumları önlemenize izin verebilir. Ayrıca, sağlıklı bir sistem için gerekli bazı belirli yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitlerinin ikisi linoleik asit ve linolenik asittir. Soya fasulyesinde önemli miktarda bulunan bu iki yağ asidi, vücuttaki düz kas fonksiyonlarını düzenler ve uygun kan basıncı seviyelerini korumaya yardımcı olur. Son olarak, soya fasulyesinde bulunan lifin, kan damarlarının ve arter duvarlarının aşırı kısmını sıyırarak vücuttaki kolestrol seviyelerini düşürdüğü gösterildi.

Menopoz:
Soya fasulyesi, dişi üreme sisteminin temel bileşenleri olan çok iyi bir izoflavon kaynağıdır. Menopoz döneminde, östrojen seviyeleri önemli ölçüde düşer. İzoflavonlar östrojen reseptör hücrelerine bağlanabiliyorlar, bu yüzden vücut böyle dramatik bir düşüş yaşıyor gibi hissetmiyor. Bu, mide bulantısı, sıcak basması ve açlık ağrısı gibi menopoz semptomlarının çoğunu hafifletebilir. Menopoz birçok kadının yaşamının travmatik bir zamanı olabilir, ancak soya fasulyesi bu büyük yaşam geçişini kolaylaştırmanın harika bir yoludur.

Sindirimsel Sağlık:
Bir kişinin diyetinde eksik olan en yaygın unsurlardan biri liftir. Elyaf sağlıklı bir bedenin, özellikle de sindirim sistemi açısından vazgeçilmez bir parçasıdır. Elyaf aslında dışkıınızı toplar ve böylece sindirim sisteminizden sorunsuz geçmesini sağlar. Dahası, lif peristaltik hareketi uyarır, ki bu düz kasların kasılması sisteme gıdayı iter. Fiber, vücudumuz için yaşamsal önem taşır çünkü kabızlık, kolorektal kanser de dahil olmak üzere daha ciddi durumlara yol açabilecek çok ciddi bir durum olabilir.

Kemik Sağlığı:
Soya fasulyesinde çok yüksek bir vitamin ve mineral içeriği bulunur ve vücuttaki çeşitli işlemler için etkileyici kalsiyum, magnezyum, bakır, selenyum ve çinko seviyeleri çok önemlidir. Belki de en önemlileri kemik sağlığındaki rolüdür. Bu elementlerin hepsi yeni kemiklerin büyümesine ve kemiklerin iyileşme sürecinin hızlandırılmasına olanak tanıyan osteotrofik aktivitenin geliştirilmesi için gereklidir. Soya yemek yemek sık sık yaş olarak ortaya çıkan osteoporoz gibi sorunlar için uzun vadeli bir çözüm olabilir.

Doğum Kusurları:
Soya fasulyesindeki B vitamini kompleks seviyeleri de etkileyicidir ve yüksek folik asit seviyeleri gebe kadınlar için çok önemlidir. Folik asit, bebeklerde nöral tüp kusurlarının önlenmesini sağlar; bu da mutlu ve sağlıklı bir bebek sağlar.

Dolaşım ve Oksijenasyon:
Bakır ve demir, soya fasulyesinde bol bulunan minerallerdir ve her ikisi de alyuvarların oluşması için gereklidir. Vücuttaki uygun miktarda kırmızı kan hücresi ile vücudun uçları ve temel organ sistemleri, verimli çalışması gereken kan akışını ve oksijeni alabilir. Bu, metabolizma aktivitesini en üst düzeye çıkarır ve enerji seviyelerini artırır, aynı zamanda anemi gibi tehlikeli durumlardan kaçınır.

Diyabet:
Bu korkunç hastalık, küresel nüfusta on yılı aşkın bir süredir artmaktadır. Soya fasulyesi, bu hastalığın önlenmesi ve yönetimi için etkili bir yöntemdir, başlıca nedeni, soya fasulyesi vücuttaki insülin reseptörlerini arttırma, dolayısıyla hastalığın etkili bir şekilde yönetilmesine veya başta oluşmasını önleme yeteneğini göstermiştir. Soya ürünlerinin bu tip soya ilişkisi ile Tip 2 diyabetteki azalmaya odaklanan erken çalışmalar hala başlangıç aşamasındadır, ancak başta Asya popülasyonları olmak üzere erken sonuçlar çok umut vericidir.

Uyku Bozuklukları:
Soya fasulyesi, uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltmada yardımcı olabilecek metabolizmanın bir dizi yönünü düzenlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, soya fasulyesi, yüksek miktarda magnezyum içerir, bu da doğrudan uyku kalitesini, süresini ve dinlenme düzeyini artıran minerallerden biridir.

Dikkat edilmesi gerekenler:
Soya fasulyesi ve ilgili soya ürünlerini tüketmenin geniş bir yelpazesi olmasına rağmen, diyetinizin bir parçası olarak soya fasulyesi tüketmenin potansiyel olarak olumsuz bazı sağlık sorunları vardır. Örneğin:
Östrojen Seviyeleri: Soya fasulyesinde östrojen taklit eden bileşikler olduğu için erkekler, örneğin yüksek miktarda soya fasulyesi veya soya sütü tüketirlerse hormonal dengesizlik gelişebilirler. Erkeklerde kısırlığa, cinsel işlev bozukluğuna, daha düşük sperm sayısına ve hatta bazı kanser şanslarında artışa neden olabilir. Bu alanda ilave araştırma devam etmektedir.
Guatr: Soya içinde bulunan, tiroid bezinin aktivitesini bozabilen ve guatrlarla sonuçlanabilecek bazı anti-tirodi bileşiklerin yanı sıra vücuttaki normal hormonal aktivitenin kesilmesi de söz konusudur.

• Protein
Soya, proteinden en zengin bitki kaynağıdır. Soya proteini de baklagiller arasında en yüksek kalitedir. Çocuk ve yetişkinler için protein kalitesini değerlendirmek için
Gıda ve İlaç İdaresi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen kurallar uyarınca, soya protein izolatı, mümkün olan en yüksek puanı olan 1 puan almaktadır. Bu soya proteininin kalitesi et ve süt proteinlerinin kalitesine eşit demektir.
Çoğu bitki proteini bir veya daha fazla esansiyel amino asitte düşük oldukları için “eksik” proteinler olarak kabul edilir. Bir amino asidin veya başka bir seviyenin insanın ihtiyaçları için yetersizdir. Tahıllar genellikle lizin bakımından düşüktür; Fasulye genellikle kükürt amino asitler, metiyonin ve sistein düşüktür. Bununla birlikte, soya fasulyesindeki kükürt amino asitler seviyesi diğer fasulyelerinkinden daha yüksektir ve dolayısıyla soya proteini, kalitede hayvan proteinine eşdeğerdir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Protein Sindirilebilirlik Düzeltilmiş Amino Asit Skoru (PDCAAS) olarak adlandırılan protein kalitesini değerlendirmek için alternatif bir yöntem kullanmaktadır. Soya proteini izolatı için PDCAAS 1.0, soyu hayvan proteinlerine kalite ve diğer bitki protein gıdalardan daha yüksek kılan özelliktedir. Soya gıdaları akıllıca kullanıldığında, protein ihtiyaçlarını karşılamak için önemli katkıda bulunur ve çeşitli nedenlerle diyet için mükemmel bir ilave olabilir.

• Doymamış yağlar
Çoğu baklagiller (fıstık hariç) yüzde 2 ila 14 arasında yağ içerirken, soya fasulyesi yüzde 31 oranında yağ içeriyor. Aynı zamanda, soya fasulyesindeki yağların çoğu doymamış ve faydalıdır. Çok doymamış, tekli doymamış ve doymuş yağlar, doymuş yağ oranı düşük olan soya fasulyesi yağının sırasıyla yüzde 63, yüzde 23 ve yüzde 14’ünü oluşturmaktadır. Soya fasulyesinin çoklu doymamış yağ içeriği, linolenik asit veya omega-3 yağ asidi içerir. Soya fasulyesi, bu esansiyel yağ asidinin çok az bitki kaynağından biri olduğu için omega-3 yağlarının varlığı onu özel kılar. Omega-3 yağ asitleri, hem kalp rahatsızlığı hem de kanser riskini azaltmaya yardımcı olan önemli bir besleyici madde oluşturmaktadır. Soya yağı pişirme sırasında kullanılabilir.

• Lif
Bir porsiyon soya fasulyesi yaklaşık sekiz gram diyet lifi sağlar. Bununla birlikte, bazı soya gıdaları lif içeriğini önemli ölçüde düşüren yollarla işlenir. Tofu ve soya unu çok az elyaf içerirken, tempeh, soya unu ve dokulu soya proteini gibi fasulyeyi tamamen tüketen soya gıdaları elyaf açısından yüksektir.

• Demir
Soya demir açısından zengindir. Bununla birlikte, hem fitatlı hem de soya proteini, demir emilimini azaltmakta ve soya fasulyesindeki demirin iyi absorbe edilmemesine neden olmaktadır. Demir, tempeh ve miso gibi mayalı sofudanlardan daha iyi emilebilir.

• Kalsiyum
Soya gıdaları, yaygın olarak kullanılan baklagiller ile karşılaştırıldığında iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İşleme soya ürünlerinin kalsiyum içeriğini önemli ölçüde etkiler. İşlem yöntemi nedeniyle tofu, 1/2 fincan porsiyon başına 120 ila 750 mg arasında kalsiyum içerebilir. Soya sütü, bir bardak servis başına 93 mg civarında kalsiyum içerir. Kalsiyum katkılı soya meyveler genellikle porsiyon başına 200 ila 300 mg arasında kalsiyum ve iyi miktarda vitamin D içerebilir.
Soya fasulyeleri hem oksalat hem de fitatlarda kalsiyumun emilimini engelleyen miktarda olmasına rağmen, soya fasulyesinden elde edilen kalsiyum iyi absorbe edilir ve süt miktarına eşit emilim oranına sahiptir.

Diğer Besinler
Diğer bütün tahıllar gibi soya fasulyeleri de B-vitaminleri, özellikle de niasin, piridoksin ve folasin açısından zengindir. Soya sütü B12 vitamini ile kuvvetlendirilir ve bu da bu gerekli besin maddesinin önemli bir kaynağı haline gelir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Soya Fasülyesi Kilo Kontrolü Kalp Sağlığı Sindirim Sistemi Kemik Sağlığı Diyabet Uyku

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kiraz Domatesler Sizin İçin İyi Mi? Bilmen Gereken Her Şey
Kiraz Domatesler Sizin İçin İyi Mi? Bilmen Gereken Her Şey

Besin değeri ve dünya mutfaklarında kullanımı ile tanınan çeri domates, Güney ve Orta Amerika kökenli olduğuna inanılan bir domates çeşididir.

Besin değeri ve dünya mutfaklarında kullanımı ile tanınan çeri domates, Güney ve Orta Amerika kökenli olduğuna inanılan ...

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları
İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

Alternatif tıpta en çok kullanılan yağlardan biri olan incir çekirdeği yağı güçlü bir mikrop temizleyicidir. Bu özelliği sayesinde yaraların hızla iyileşmesi durumlarında sıklıkla kullanılır. Öte yandan hücre yenileyici özelliği sayesinde kozmetik sanayinin de ham maddesidir.

Alternatif tıpta en çok kullanılan yağlardan biri olan incir çekirdeği yağı güçlü bir mikrop temizleyicidir. Bu özelliği...

Kendi Küçük, Faydaları Büyük Bir Balık: Sardalye
Kendi Küçük, Faydaları Büyük Bir Balık: Sardalye

Sardalye balığı adını muhtemelen bol bulunduğu İtalya’nın Sardinia (Sardinya ya da Sardunya) adasından almıştır. Bugün genellikle taze ve konserve şeklinde bulunan bu küçük balıklar artık tüm dünyada satılmakta ve beğenilmektedir.

Sardalye balığı adını muhtemelen bol bulunduğu İtalya’nın Sardinia (Sardinya ya da Sardunya) adasından almıştır. Bugün g...