Patates Kullanarak Yapabileceğiniz 6 Şey

28 Nisan 2021

Patates mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından. Çorbadan böreğe her yemeğe tat ve kıvam katıyor. Üstelik haşlamadan kızartmaya her türlü pişirme tekniğine de uyum sağlıyor. Peki mutfağın güzeli patatesten yemek dışında da faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte patatesle yapılabilecek 6 şey...

Paslanmış Döküm Tavalarınızı Temizleyebilirsiniz
Patateste bulunan oksalik asit, paslı yüzeylerin temizlenmesine yardımcı olur. Patatesi ikiye bölüp kesik yüzeyine biraz deterjan ya da karbonat döktükten sonra paslı yüzeylere sürdüğünüzde mucizeyi kolayca gözlerinizle görebilirsiniz. Eğer patatesin yüzeyi fazla kayganlaşırsa ince bir dilim kesip kalanıyla işinize devam edebilirsiniz. Pas tamamen geçtiğinde tavanızı durulayabilirsiniz.

Paslanmış Bıçaklarınızı Da Temizleyebilirsiniz
Patatesteki oksalik asit tabii ki sadece tavalar için değil diğer paslı yüzeylerin temizliği için de işinize yarar. Evde paslanmış ne varsa patatesle tanışmasının zamanı geldi de geçiyor bile.

Gümüşlerinizi Parlatabilirsiniz
Patateslerin haşlama suyunu dökmek yerine kararan gümüşleri parlatmak için kullanın. Gümüşleri bu suyun içinde en az 1 saat bekletip sildikten sonra pırıl pırıl olduklarını görebilirsiniz.

Gözlüklerinizi Temizleyebilirsiniz
Gözlük takanlar için buharlanma büyük bir sorun. Özellikle pandemi döneminde kullanmak zorunda olduğumuz maskeler gözlüklerimizi buğulandırıyor. Eğer gözlüğün camlarına çiğ patates sürerseniz, patatesin içindeki nişasta camlarınızın buğulanmasını önleyecektir. Evet şaşırtıcı ama gerçek...

Kırık Camları Temizleyebilirsiniz
Evde bardak ya da tabak gibi bir cam eşya kırıldığında ortalığa dağılan gözle görülmez cam parçalarını toparlamak için patatesten (Ya da başka bir kök sebzeden) faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sebzeyi ikiye kesip cam parçalarının dağıldığı yüzeye bastırmak. Camlar patateslere yapışacak. Ama bunu yaparken elinize koruyucu eldiven giymenizde de fayda var elbette.

Küçük Lekeleri Temizleyebilirsiniz
Çok yağlı ya da salçalı lekeleri değil belki ama ufak lekeleri üzerine patates basarak ya da patates suyu damlatarak temizleyebilirsiniz.

Bonus: Filesinden Bulaşık Süngeri Yapabilirsiniz
Patates filesinin içine bir parça sünger koyup ağzını bağladığınızda, tencereleri ovalamak için çok işinize yarayacak bir sünger elde edebilirsiniz. Böylece sıfır atık hareketine de bir katkı sağlayabilirsiniz.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Patates

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu
Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocaklar, içecek ve yiyeceklerin hazırlanmasında büyük rol oynuyor. Gün içinde defalarca kullanılan ocaklar eğer düzenli aralıklarla temizlenmezse; kir ve yağa maruz kalır.

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocakla...

Sürdürülebilir Kahve İçici Nasıl Olunur?
Sürdürülebilir Kahve İçici Nasıl Olunur?

Arabaya biniyorsun, gözleri şişmiş ve güne başlamak için sabah bir fincan kahve sipariş ediyorsun. Bu günlük alışkanlığın paylaştığımız gezegeni nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü?

Arabaya biniyorsun, gözleri şişmiş ve güne başlamak için sabah bir fincan kahve sipariş ediyorsun. Bu günlük alışkanlığı...

Sebzeleri Pişirirken En Çok Yapılan Hatalar
Sebzeleri Pişirirken En Çok Yapılan Hatalar

Şifa dolu sebzeleri küçükken her ne kadar sevmesek de faydalarını öğrenince bizim için kıymetleniyor. Hem nefis kokusu, hem de lezzetleriyle sofraları güzelleştiren sebzeler farklı şekillerde pişirilebilir.

Şifa dolu sebzeleri küçükken her ne kadar sevmesek de faydalarını öğrenince bizim için kıymetleniyor. Hem nefis kokusu, ...