Pişirme Kağıdı Nasıl Kullanılır?

06 Mart 2021

Pişirme kağıdı sunduğu kolaylıklar sayesinde kadınların ve yemek yapmayı sevenlerin en gözde mutfak malzemelerinden biri. Halk arasında yağlı kağıt adıyla da bilinen bu ürünler genellikle tek kullanımlık olarak satışa sunuluyor.
Bu yazımızda pişirme kağıdı ne işe yarar sorusunu farklı açılardan ele alacağız. İşte pişirme kağıtlarının çok az bilinen kullanım alanları…

Pişirme Kağıdı Nasıl Kullanılır?
Pişirme kağıdı genellikle fırında yemek veya hamur işi pişirirken yiyeceğin pişirilen kaba yapışmaması için kullanılır. Ancak şunu söylemeliyiz ki; pişirme kağıtlarının tek kullanım şekli bu değildir. Mutfağınızda her daim bulunan pişirme kağıtlarını farklı kullanım şekilleriyle değerlendirebilirsiniz. İşte pişirme kağıtlarının farklı kullanım alanları…
Pişirme kağıtlarını örtü ya da Amerikan servis gibi kullanabilirsiniz. Eğer küçük çocuğunuz varsa tabaklarının altına pişirme kağıdı koyarak kırıntıların yere saçılmasını önleyebilirsiniz.


Çelik tencere ve tavalarda yapışma sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Çelik tavada, börek, yemek veya krep yapacaksanız pişirme kağıdı kullanmanızı öneririz. Böylelikle yapışma sorunu yaşamazsınız.
Pişirme kağıdının fırın dışında sıklıkla kullanıldığı bir diğer alan ise tost makinesidir. Tost yaparken çoğu zaman eriyen kaşar peyniri tost makinesine yapışır. Bu durum birçok kadın için adeta kabustur, çünkü tost makinesini temizlemek genellikle çok zaman alır. Siz de bu durumdan şikayetçi iseniz pişirme kağıdı arasında tost yapmayı denemelisiniz.
Balık çok faydalı ve lezzetli bir yiyecek olmasına rağmen birçok insan pişirirken oluşan koku nedeniyle evde balık pişirmek istemiyor. Oysa pişirme kağıdı ile bu kokunun önüne geçmek mümkün! Nasıl mı? Öncelikle fırın tepsisine bir yaprak pişirme kağıdı koyun ve üzerine temizlediğiniz balıkları yerleştirin. Ardından balıkların üstünü de pişirme kağıdı ile kapatın. Son olarak pişirme kağıtlarının kenarlarını hava çıkışı olmayacak şekilde sarın. İşte hepsi bu kadar.
Lezzetli keklerinizi kek kalıbından çıkarırken zorlanıyor musunuz? Öyleyse kek kalıbını yağlamak yerine pişirme kağıdı kullanmayı deneyin. Böylelikle parmak ısırtan keklerinizi dağılmadan ve şekli bozulmadan servis edebilirsiniz.
Buzluğa üst üste koyduğunuz köfteler, börekler birbirine mi yapışıyor? Buzluğa koymadan önce aralarına pişirme kağıdı koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.


Muffin yapmak istiyorsunuz; ancak muffin kalıbınızın olmadığını fark ettiniz. Üzülmeyin, pişirme kağıdını keserek muffin kalıbı şekli verip kekinizi pişirebilirsiniz. Hatta dilerseniz pişirme kağıdına farklı şekiller vererek lezzetli kekler ve kurabiyeler yapabilirsiniz. Böylelikle çeşit çeşit kurabiye kalıpları almanıza gerek kalmaz.
Kesme tahtasında hem sebze hem de çiğ et kesmeniz gerekiyorsa araya pişirme kağıdı koymanızı öneririz. Böylelikle çiğ etteki zararlı mikroorganizmalar sebzeye geçmemiş olur.
Mutfak dolaplarının en üstünde yağ ve toz birikir. Üstelik bu alanlar sıklıkla temizlenen yerler değildir. Bunun önüne geçmek için mutfak dolaplarının en üstüne pişirme kağıdı koyabilirsiniz.

Pişirme Kağıdının Mutfak Dışı Kullanım Alanları:
Peki pişirme kağıdı sadece mutfakta mı kullanılır? Bu soruya cevabınız evet ise şimdi önereceğimiz kullanım alanları sizi çok şaşırtacak. Hazırsanız, başlayalım.
Pişirme kağıdını hassas kumaşlardan birini ütülemek için kullanabilirsiniz. Böylelikle ütü doğrudan kumaşa değmez ve zarar görmez. Bu yöntem ayrıca ütünüzün çelik yüzeyinin de parlamasını sağlar.
Pişirme kağıtlarının sıvı emme özelliği yoktur. Bu özelliği sayesinde boya veya mürekkep paleti olarak kullanabilirsiniz.

Pişirme Kağıdı Yerine Ne Kullanabilirim?
Pişirme kağıdının esas kullanım amacı yiyeceğin pişirilen kaba yapışmasının önlenmesidir.
Dolayısıyla eğer evde pişirme kağıdı yoksa alternatif olarak alüminyum folyo kullanabilir veya fırın tepsisini iyice yağlayabilirsiniz.

Pişirme Kağıdı Zararlı Mı?
Pişirme kağıdına yağlıymış hissini veren yapılar çoğunlukla silikonize maddelerden elde edilir. Bu maddeler, gıda ile teması tehlikeli olmayan maddelerdir.
Ancak bazı uzmanlar beyazlatıcı ve dioksin içeren pişirme kağıtlarının uzun vadede sağlık açısından zararlı olabileceğini söylemektedir.
Bu nedenle fırın kağıdı alırken doğal pişirme kağıdı yani beyazlatılmamış pişirme kağıdı tercih etmenizi öneririz.

Pişirme Kağıdı Yağlanır Mı?
Pişirme kağıdı, halk arasında yağlı kağıt olarak bilinir. Bunun sebebi üzerindeki kayganlık hissidir.
Genel kanının aksine, pişirme kağıtlarının üretiminde hiçbir bitkisel, hayvansal veya sentetik yağ kullanılmaz.
Yağlı hissini üretimde kullanılan silikonize maddeler verir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Pişirme Kağıdı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Gazlı Ocak Kullanmak Gerçekten Ne Kadar Kötü?
Gazlı Ocak Kullanmak Gerçekten Ne Kadar Kötü?

Ocak, mutfağınızın en önemli parçasıdır. Buzdolabınız gibi, çok kullanılan bir cihazdır. Her zaman var olan bu kalite, ürün yelpazenizi olağanüstü hissettirebilir - ancak son yıllarda gaz ocakları manşetlere ve mevzuata konu oldu.

Ocak, mutfağınızın en önemli parçasıdır. Buzdolabınız gibi, çok kullanılan bir cihazdır. Her zaman var olan bu kalite, ü...

Vücudunuzu Ve Bahçenizi Güzelleştirmek İçin Artık Kahve Tozunuzu Kullanın
Vücudunuzu Ve Bahçenizi Güzelleştirmek İçin Artık Kahve Tozunuzu Kullanın

Normalde lezzetli bir fincan kahve yaptıktan sonra kalan kahve telvelerinizi atar mısınız? Eğer öyleyse, onları yeniden kullanmayı düşünmelisiniz.

Normalde lezzetli bir fincan kahve yaptıktan sonra kalan kahve telvelerinizi atar mısınız? Eğer öyleyse, onları yeniden ...

Avokadoyu Olgunlaştırmanın 4 Basit Yolu
Avokadoyu Olgunlaştırmanın 4 Basit Yolu

Avokado, yüksek oranda kalp dostu doymamış yağ içeriği ile bilinen çok besleyici bir meyvedir. Salatalara ve pişmiş yemeklere eklenebilir veya atıştırmalık daldırma veya sandviç kabı için guacamole dönüştürülebilir.

Avokado, yüksek oranda kalp dostu doymamış yağ içeriği ile bilinen çok besleyici bir meyvedir. Salatalara ve pişmiş yeme...