Ökse Otunun Sağlığımıza Faydaları Neler?

20 Nisan 2021

Ökse otunun inanılmaz şekilde kanser tedavisi etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Şeker hastalığını önleme, solunum sıkıntısını azaltma, sinir sistemini yatıştırma, kan basıncını düşürme, uyku kalitesini teşvik etme, iltihabı tedavi etme, bağışıklık sisteminin aktivitesini artırma gibi özellikleri vardır, horlamayı azaltması ve adet sancısını geçirmesi de cabası!

Ökse Otu Nedir?
Ökse otu deyince akla bazı kültürel gelenekler veya mekan süslemeleri gelse de, birçok kıtada çok çeşitli şekillerde kullanılır ve aslında belirli bir bitki örtüsünü kapsayan geniş bir terimdir. Ökse otu bitkisi, konakçı ağacına veya çalıya bağlanır, dallara nüfuz eder ve hayatta kalabilmek için besin maddelerini ve suyu emerek yoluna devam eder. Bu parazit davranış, ökse otu türlerinin en birleştirici özelliğidir. Aslında, 73 farklı cins ve 900’den fazla ökse otu türü var, bu nedenle oldukça çeşitlilik barındırıyor. Amerika’da bulunan ökse otu gibi bazı türler ve çeşitler, toksiktir. Ancak ökse otunun popülerliği, ökse otunun tehlikeli olduğu ve tamamen yanlış olduğu düşüncesine rağmen devam ediyor.
Ökse otu özü, Avrupa’dan, Antik Yunan’a kadar uzanan binlerce yıldır uygulanan değerli bir sağlık toniği olarak biliniyor. Ökse otu özündeki organik bileşikler ve kimyasallar, epilepsiden kanser tedavisine kadar (son yıllarda) her şey için kullanılıyor ve uygulamalar giderek popülarite kazanmaya devam ediyor. Pek çok bitkisel özden farklı şekilde elde edilir, ayrıca tentür veya çay şeklinde de kullanılabilir. Ancak bazı riskler söz konusudur, özellikle de işlenmemiş veya yanlış işlenmiş ökse otu kullanıldığında. Bununla birlikte, güvenilir bir bitki sağlayıcısından alıyorsanız veya doğal halini kullanıyorsanız o zaman bu bitki tarafından sağlanan geniş yararların tadını zevkle çıkarabilirsiniz. Şimdi, ökse otunun birçok sağlık faydasına bir göz atalım.

Kan Basıncını Düşürür
Ökse otunun en çok övülen yararı olmamasına rağmen; özütün dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen hipertansiyon sorunu üzerinde gözle görülür bir yararı vardır. Kan basıncını düşürerek, kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği ve stresi azaltabilir ve ayrıca aterosklerozun etkisini azaltabilir.
Ökse otu özütü hipertansiyon, inme, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, nabzın yavaşlatılmasına yardımcı olur ve bu da kalbin harabiyetini azaltmaya yardımcı olur. Bu yararlar özellikle Avrupa ve Japon ökseotu türlerinde görülür.

Uyku Düzenine Katkı Sağlar
Ökse otu çok etkili bir uyku ajanı olarak bilinir ve yüzlerce yıldır geleneksel olarak kullanılmaktadır. Genel anlamda uykusuzluk veya huzursuzluk yaşıyorsanız, bir ökse otu çayı demleyip, kullanmanız sizin için bir şifa olabilir. Ökse otunun kimyasal bileşenleri, kişiyi sakinleştiren, sinir sistemini yatıştıran ve sağlıklı, dinlendirici bir uykuya izin veren nörotransmitterlerin salınmasını etkiler. Sinir sistemi Sirkadyen Ritimlerimize (bir nevi eşref saati) güçlü bir şekilde bağlıdır, bu yüzden sinirlerimizin yatıştırılması; uyku döngüsünü düzenleyebilir ve bize ihtiyacımız olan uykuyu verebilir.

Kanserle Savaşır
Ökse otunun sağlığa olan faydalarının tartışmasız en önemli ve yaygın olarak incelenen yönü, kanser tedavisindeki rolüdür. Ökse otunun kanser üzerindeki etkileri aslında çok yönlüdür. Bazı araştırmalar ökse otunun kemoterapi sonrası belirtileri azaltması üzerine yoğunlaşmıştır, çünkü kemoterapi yorucu ve ağrılı olabilir. Diğer araştırmalar, ökse otu özü ile kanser azalma oranını doğrudan ilişkilendirdi ve Avrupa’da kanser hastalarının % 50’den fazlası artık bazı ökse otu türlerini kendi tedavi rutinine ekliyor.
Bu hızlı popülarite ve ökse otu tüketimi de daha fazla araştırma yapılmasına neden oldu, bu da kesinlikle daha iyi sonuç verdi. Ökse otunun özellikle bazı kanser türlerinin kanserli hücrelerinde apoptoza (programlanmış hücre ölümü) neden olabileceği bulundu. Daha sonraki araştırmalar ökse otu özütünün, tümörleri küçültebildiğini ve kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini artırdığını bulmuştur.
2009’da yapılan bir derleme çalışmasında, araştırmacılar ökse otu özlerinin kanserli kişiler arasında hayatta kalma oranlarını artırdığını buldular. Diğer çalışmalar, ökse otunun tümör büyümesini azaltabileceğini ve bağışıklık sistemini destekleyebileceğini ileri sürdü. Fakat 2009 gözden geçirme çalışmalarında, ökse otunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Solunumu Düzenler
Ökse otu, rahatsızlık veya tahriş durumunda solunum sisteminin yatıştırılması için çalışabilir. Boğaz ağrısından, öksürük ve bronş iltihaplanmasına kadar, tahrişi gidermek ve göğüsteki rahatsızlığı ve gerginliği azaltma gibi kabiliyetler göstermiştir. Öksürme veya hırıltılı astım atağı sırasında ortaya çıkabilecek psikolojik bir durum vardır ve astım atakları panik ve zihinsel sıkıntıya sebep olabilir. İşte ökse otu ayrıca o sinirsel bağlantıyı kesebilir ve zihni ve bedeni aynı anda sakinleştirebilir.

Diyabeti Önler
Bu bitkinin anti-diyabetik etkileri, diğerlerine oranla yeni bir araştırma alanıdır, ancak nesiller boyu geleneksel olarak diyabeti önlemek için kullanılmaktadır. Araştırmalar, laboratuvar testlerinde kan glikoz seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu, pankreas hücrelerinde insülin üretimini tetiklediğini, vücuttaki insülin seviyelerin düzenlenmesine ve bozukluğun şiddetinin azaltılmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Ökse otu, genellikle şeker hastalığı olanlara doğal bir çare olarak önerilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Ökse otunun en önemli sağlık faydalarından biri, bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı etkidir. Bu şifalı bitki, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve genel olarak hastalıklardan korunmaya yardım ettiği için, kanser tedavisinde çok değerlidir. Ökse otunun antibakteriyel, antioksidan ve antiviral etkileri, bağışıklık sisteminin genel durumundan bağımsız olarak; vücutta mükemmel bir savunma hattı oluşturur.

Sakinleştiricidir
Ökse otu, fiziksel tikler, huzursuz uyku, titreme veya diğer fiziksel ve zihinsel belirtilerle kendini gösteren endişeleriniz varsa vücudunuz için tam bir yatıştırıcı olarak görev yapabilir, stres hormonu seviyelerini düşürür ve sinir seviyenizi baş edilebilir bir seviyeye indirir.

Adet Sancılarını Hafifletir
Aşırı kramp ve menstrüel ağrıdan muzdaripseniz; ökse otu kullanmak harika bir seçenektir. Kas spazmlarını ve ağrıları yatıştıran, gerginliği ve krampları azaltmaya yardımcı olan güçlü bir bitkidir. Diyetinize ökseotu gibi kuvvetli bir yatıştırıcı takviye eklemeden önce, özellikle hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

İltihaplanmayı Ortadan Kaldırır
Yüzlerce yıldır, ökse otu tentürleri, her türlü iltihaplanmayı tedavi etmek için reçete edildi. Artrit ağrıları muhtemelen çoğu insan için en sık görülen iltihap şeklidir ve bu bitkinin tentürü bu acıyı azaltmak ve yaş ilerledikçe hareket kabiliyetini artırmak için biçilmiş kaftandır. İçten içe, bu antienflamatuvar bitki, sindirim ve gastrointestinal sorunlarla da mücadele eder.

Horlamayı Azaltır
Aslında ciddi bir mesele gibi görünmese de, kesinlikle bir horlayan kişinin yanında uyuyorsanız bu sorundur. Uykuya başlamadan önce bu bitki çayını içmek sinirleri yatıştırıp dinlendirici bir uykuyu geliştirirken, solunum sıkıntılarını da azaltır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ökse Otu Uyku Diyabet Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Dereotunun Faydaları Neler?
Dereotunun Faydaları Neler?

Turşu, salata ve balık yemekleri için keskin bir ilavenin yanı sıra yaz aylarında ve erken sonbaharda pazarlarda dereotu bulunur; kurutulmuş dereotu yıl boyunca kullanılabilir. Dereotu aslında, güney Rusya, Batı Afrika ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Tohumlar yapraklardan daha güçlü ve lezzetlidir ve

Turşu, salata ve balık yemekleri için keskin bir ilavenin yanı sıra yaz aylarında ve erken sonbaharda pazarlarda dereotu...

Kuru İncirin Faydaları
Kuru İncirin Faydaları

İncir bir damlayı andıran özel bir meyvedir. Aşağı yukarı baş parmak boyutlarında olan, içinde küçük çekirdekler olan ve yenebilir mor veya yeşil kabuklara sahip olan bu meyvenin taze halinin etli kısmı pembedir ve yumuşak, tatlı bir tada sahiptir.

İncir bir damlayı andıran özel bir meyvedir. Aşağı yukarı baş parmak boyutlarında olan, içinde küçük çekirdekler olan ve...

Neden Kinoa Tüketmelisiniz?
Neden Kinoa Tüketmelisiniz?

İspanyol işgaliyle birlikte mısır tüketimi yaygınlaşmadan önce, kinoa İnka medeniyetinin temel besin maddesiydi. Günümüzdeki kinoa tüm dünyada tüketiliyor. Bugünkü yazımızda kinoanın faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinin.

İspanyol işgaliyle birlikte mısır tüketimi yaygınlaşmadan önce, kinoa İnka medeniyetinin temel besin maddesiydi. Günümüz...