Taze Meyve Ve Sebze Nasıl Seçilir?

09 Nisan 2021

Pazarda, manavda, markette alışveriş yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta sebze ve meyvelerin seçimidir. Yemeklerin içerisinde sık sık kullanılan bu besinleri hem kaliteli, hem de sağlıklı bir şekilde seçmenizin önemi sağlığınız açısından oldukça büyük. Büyük şehirlerde yaşayanlar için organik ürün bulmanın zorluğunu herkes biliyor. Ancak alışveriş yaparken birkaç püf noktaya dikkat ederek en kaliteli ürünleri bulabilirsiniz. Taze meyve ve sebze nasıl seçilir diye merak edenler için en etkili yöntemleri yazımızda derledik. İşte, meyve ve sebze seçimi:

• Eğer çevrenizde güvendiğiniz bir manav yoksa, paketli ürünleri almak daha doğru olacaktır.
• Meyve ve sebze alırken küçük olanları tercih edin. Boyutları küçük olan meyve ve sebzeler diğerlerine göre daha tatlı ve lezzetlidir.
• Aşırı büyük meyve ve sebzeleri almaktan kaçının. Bu besinlerin hormona maruz kalmış olma ihtimali daha yüksektir.
• Meyve seçerken ağırlık oldukça önemlidir. Daha ağır meyveler genellikle sulu olur.
• Meyvelerin kabuklarında çatlaklar olması da aslında iyi bir işaret. Bu durum meyvenin yeterince toprakta kaldığını ve su aldığını gösterir. Özellikle nar, kavun ve karpuz seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir.
• Meyve seçiminde en önemli etkenlerden biri de kokudur. Meyvenin altını kokladığınızda güçlü bir koku alıyorsanız, bu meyvenin iyi olduğunu gösterir.

• Domates Nasıl Seçilir?
İnce kabuklu domatesleri tercih edin. Aynı zamanda rengi kırmızı ve ağır olması da domatesin olgun olduğunu gösterir. Çok sert domatesler genelde yeterince olgunlaşmamış olduğunu gösterir. Bu yüzden ne sert, ne de çok yumuşak domatesleri tercih etmeyin. Domateslerin saplarının koyu yeşil olması da taze olduğunu gösterir. Sapları sararan domatesler, tazeliğini kaybetmeye başlamıştır.

• Salatalık Nasıl Seçilir?
Salatalığın boyu büyüdükçe tatsızlaşmaya başlar. Ayrıca şekli bozulmuş, bir kenarı kalın, diğer kenarı ince olan salatalıklarda genelde yumuşamaya başlar. Salatanın düzgün bir şeklinin olması ve renginin koyu yeşil olması taze olduğunu gösterir.

• Patlıcan Nasıl Seçilir?
Patlıcan alırken boyutunun ortalama olmasına özen gösterin. Aşırı büyük patlıcanlar hormonludur. Bununla birlikte rengi de oldukça önemlidir. Patlıcanı tuttuktan sonra elinize rengi geliyorsa, ilaçlanmış olduğunu gösterir. Taze patlıcan seçmek için elinize alın ve hafifçe sıkın. Eğer sıktığınız yer eski haline geliyorsa, patlıcan tazedir.

• Patates Nasıl Seçilir?
Patates seçerken kararmamış, düzgün şekilli ve pürüzsüz olmasına özen gösterin. Tazeliğini anlamak için parmağınızla kabuğuna baskı uygulayın. Eğer patatesin kabuğu inceyse ve çabuk soyuluyorsa tazedir. Ayrıca patatesi kullanacağınız şekle göre almanız da önemlidir. Eğer yemeklik alıyorsanız daha yumuşak, kızartmalık alıyorsanız sert olmalıdır.

• Soğan Nasıl Seçilir?
Soğanın tazeliğini ele veren en önemli nokta kokusudur. Eğer soğan çok keskin bir kokuya sahipse ve filizlenmeye başladıysa taze değildir. Bu yüzden soğan alırken, mutlaka koklayın ve filizlenmemesine özen gösterin.

• Şeftali Nasıl Seçilir?

Şeftali seçiminde ağırlığı büyük bir rol oynar. Eğer şeftaliyi elinize aldığınızda görünümünden daha ağırsa, bu olgun ve sulu olduğunu gösterir. Aynı zamanda taze şeftalilerin ağız kısmı daha kapalıdır.

• Limon Nasıl Seçilir?
Limon seçiminde dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Öncelikle taze limon boyutuna göre daha ağırdır. İkinci nokta ise limonun parlak görünümüdür. Limon ne kadar tazeyse o kadar parlak görünür.

• Portakal Nasıl Seçilir?

Portakal seçerken kabuğunun ince olması önemlidir. Aynı zamanda hafifçe sıkarak sertliğine de bakabilirsiniz. Büyüklüğüne göre daha ağır olan ve parlak renkli olan portakallar genellikle ağır çıkar. Bununla birlikte kuru ve hafif portakallar yeterince sulu değildir.

• Greyfurt Nasıl Seçilir?
Greyfurt alırken ağır olmasına özen gösterin. Aynı zamanda kabuğunun rengi açılmışsa ve çabuk ayrılıyorsa, tazeliği azalmış demektir. Canlı renkteki greyfurtları tercih edin.

• Çilek Nasıl Seçilir?
Çilek alırken şekline dikkat etmek gerekir. Düzgün şekilli ve büyük boyutlu olan çilekler idealdir. Özellikle yamuk yumuk olanlardan ve yapışık çileklerden uzak durmanızı öneriyoruz.

• Avokado Nasıl Seçilir?
Avokado seçiminde rengi oldukça önemlidir. Eğer rengi çok açık ve canlıysa avokadolar henüz olgunlaşmamış demektir. Koyu yeşil renkteki avokadolar genellikle daha tazedir. Bununla birlikte avokadonun kabukları gerginse uygun olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak avokado seçerken ipucu veren diğer nokta sapıdır. Eğer sapını tuttuğunuzda kolayca kopacak gibi duruyorsa, olgun bir avokado olduğu anlaşılır.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sürdürülebilir Kahve İçici Nasıl Olunur?
Sürdürülebilir Kahve İçici Nasıl Olunur?

Arabaya biniyorsun, gözleri şişmiş ve güne başlamak için sabah bir fincan kahve sipariş ediyorsun. Bu günlük alışkanlığın paylaştığımız gezegeni nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü?

Arabaya biniyorsun, gözleri şişmiş ve güne başlamak için sabah bir fincan kahve sipariş ediyorsun. Bu günlük alışkanlığı...

Lapa Olan Pilavı Kurtarma Yöntemleri
Lapa Olan Pilavı Kurtarma Yöntemleri

Tüm malzemeleri hazırlayıp mutfağa girdiniz ve pilav yapmaya başladınız. Ancak bazı şeyler yolunda gitmiyor ve pirinçler suyunu çekmiyorsa, bunun bazı sebepleri olabilir.

Tüm malzemeleri hazırlayıp mutfağa girdiniz ve pilav yapmaya başladınız. Ancak bazı şeyler yolunda gitmiyor ve pirinçler...

Kuşkonmaz Pişirmenin 5 Farklı ve Kolay Yolu
Kuşkonmaz Pişirmenin 5 Farklı ve Kolay Yolu

Beslenme uzmanları tarafından faydaları sıklıkla gündeme gelen kuşkonmaz, her ne kadar çok fazla tüketilmese de bir beslenme rutini belirlemek isteyenler için oldukça yeterli bir alternatiftir. İçeriğindeki vitamin, mineral ve protein oranı bakımından zengin olan kuşkonmaz aynı zamanda tam bir vitam

Beslenme uzmanları tarafından faydaları sıklıkla gündeme gelen kuşkonmaz, her ne kadar çok fazla tüketilmese de bir besl...