Hava Fritözüyle Yemek Pişirmek Sağlıklı Mı?

04 Eylük 2022

En sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanın sağlıklı, suçsuz bir yolu olarak tanıtılan hava fritözleri, popüler bir mutfak aleti haline geldi.
Birçoğu, patates kızartması, tavuk kanadı, empanada ve balık çubukları gibi popüler yiyeceklerin yağ içeriğini azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.
Ancak bir fritözle yemek pişirmek ne kadar sağlıklı?
Bu makale kanıtlara göz atacak ve bir fritöz kullanmanın faydalarının gerçekten risklerinden daha fazla olup olmadığını belirleyecektir.

Hava Fritözü Nedir Ve Nasıl Çalışır?
Fritöz, et, hamur işleri ve patates cipsi gibi kızarmış yiyecekler yapmak için kullanılan popüler bir mutfak aletidir.
Gevrek, gevrek bir dış yüzey üretmek için yiyeceklerin etrafında sıcak hava sirkülasyonu yaparak çalışır.
Bu aynı zamanda Maillard reaksiyonu olarak bilinen bir kimyasal reaksiyonla sonuçlanır. Bir amino asit ve bir indirgeyici şeker, ısı varlığında reaksiyona girdiğinde ve gıdaların renginde ve lezzetinde değişikliklere yol açtığında ortaya çıkar.
Havada kızartılmış yiyecekler, daha düşük yağ ve kalori içeriği sayesinde, derin yağda kızartılmış yiyeceklere sağlıklı bir alternatif olarak lanse edilir.
Yiyecekleri tamamen yağa daldırmak yerine, havayla kızartma, derin yağda kızartılmış yiyeceklere benzer bir tat ve doku elde etmek için sadece bir yemek kaşığı (15 mL) yağ gerektirir.

Bir Fritöz Kullanmak Yağ İçeriğini Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Derin yağda kızartılmış yiyecekler, diğer pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yiyeceklerden genellikle daha fazla yağ içerir. Örneğin, kızartılmış bir tavuk göğsü, eşit miktarda kavrulmuş tavuktan daha fazla yağ içerir.
Bazı markalar, fritöz yerine fritöz kullanmanın yiyeceklerin yağ içeriğini %75'e kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.
Bunun nedeni, hava fritözlerinin yemek pişirmek için geleneksel fritözlere göre önemli ölçüde daha az yağ gerektirmesidir. Derin yağda kızartılmış yemekler için birçok tarif 3 fincana (750 mL) kadar yağ gerektirse de, havada kızartılmış yiyeceklerin sadece 1 yemek kaşığı (15 mL) ihtiyacı vardır.
Bu, fritözlerin hava fritözlerine göre 50 kata kadar daha fazla yağ kullandığı anlamına gelir. Yiyecekler bu yağın tamamını emmese de, bir fritöz kullanmak genel yağ içeriğini önemli ölçüde azaltabilir.
Derin yağda kızartılmış ve havada kızartılmış parmak patateslerin özelliklerini karşılaştıran araştırmalar, havada kızartmanın, önemli ölçüde daha az yağ ve daha az gevrek dokuya, ancak benzer bir renk ve nem içeriğine sahip bir nihai ürünle sonuçlandığını bulmuştur.
Bunun sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bazı araştırmalar, bitkisel yağlardan daha fazla yağ alımının, kalp hastalığı ve iltihaplanma gibi durumların riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Bununla birlikte, sonuçlar karışıktır ve çalışmaların diğer incelemeleri, bitkisel yağdaki yağların daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Bir Hava Fritözüne Geçmek Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir
Derin yağda kızartılmış yiyecekler sadece yağ bakımından daha yüksek değildir, aynı zamanda kalorileri de yüksektir ve kilo alımına katkıda bulunabilirler.
Araştırmaların büyük bir incelemesi, daha yüksek kızarmış gıda alımının obezite için daha büyük bir risk ile ilişkili olduğunu buldu.
Belinizi kısaltmak istiyorsanız, derin yağda kızartılmış yiyeceklerinizi havada kızartılmış yiyeceklerle değiştirmek, başlamak için iyi bir yer olabilir.
Her gram yağda 9 kalori olan diyet yağı, protein ve karbonhidratlar gibi diğer makro besinlerin gram başına iki katından fazla kalori içerir.
Havada kızartılmış yiyecekler, derin yağda kızartılmış olanlardan daha az yağ içerdiğinden, bir hava fritözüne geçmek, kalorileri azaltmanın ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olmanın kolay bir yolu olabilir.

Hava Fritözleri Zararlı Bileşiklerin Oluşumunu Azaltabilir
Kızartma yiyecekleri, yağ ve kalori bakımından daha yüksek olmasının yanı sıra, akrilamid gibi potansiyel olarak tehlikeli bileşikler oluşturabilir.
Akrilamid, karbonhidrat açısından zengin gıdalarda kızartma gibi yüksek ısıda pişirme yöntemleri sırasında oluşan bir bileşiktir.
Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'na göre, akrilamid "olası insan kanserojen" olarak sınıflandırılıyor, yani bazı araştırmalar akrilamidin kanser gelişimiyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor.
Çevre Koruma Ajansı ayrıca akrilamidin “insanlar için kanserojen olma olasılığının yüksek olduğunu” tespit ediyor.
Fritöz kullanmak yerine yiyeceklerinizi havayla kızartmak akrilamid içeriğini düşürmeye yardımcı olabilir. Aslında, daha eski bir çalışma, geleneksel derin kızartma ile karşılaştırıldığında, havada kızartmanın akrilamidi %90'a kadar azalttığını buldu.
Bununla birlikte, havada kızartma işlemi sırasında başka zararlı bileşiklerin de oluşabileceğini belirtmek önemlidir.
Aldehitler, heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar, yüksek ısıda pişirme ile oluşan ve daha yüksek kanser riski ile ilişkili olabilecek diğer potansiyel olarak tehlikeli kimyasallardır.
Havada kızartmanın bu bileşiklerin oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hava Fritözü Kullanmanın Faydaları
Havada kızartılmış yiyecekler, çeşitli şekillerde derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı olabilir.
Yağ, kalori ve hatta geleneksel olarak kızartılmış gıdalarda bulunan bazı potansiyel olarak zararlı bileşikler bakımından daha düşüktürler
Kilo vermek veya yağ alımınızı azaltmak istiyorsanız, fritözde kızartmak yerine hava fritözüne geçmek iyi bir seçim olabilir.
Ayrıca, bir hava fritözü, bir fritözden daha az yağ kullandığından, avokado yağı gibi daha yüksek kaliteli ancak daha pahalı yağlar bulmak daha kolay olabilir.
Ancak, kızartmadan daha iyi bir seçenek olabileceği için, genel sağlığınız söz konusu olduğunda bunun en iyi seçenek olduğu anlamına gelmediğini unutmayın.

Hava Fritözü Kullanmanın Eksileri
Havada kızartılmış yiyecekler, derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı olsa da, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar vardır.
Birincisi, geleneksel derin kızartma ile karşılaştırıldığında, havada kızartma, yiyecekleri pişirmek için daha uzun sürer.
Derin yağda kızartılmış patates kızartmasının özelliklerini bir hava fritözünde yapılan özelliklerle karşılaştıran bir çalışmada, patates kızartmasını havada kızartmak 21 dakika, derin kızartma için ise sadece 9 dakika sürmüştür.
Daha uzun pişirme süreleri gerektirmesine ek olarak, havada kızartılmış gıdalar, derin yağda kızartmaya göre biraz daha farklı bir tat ve daha az gevrek bir kıvam üretme eğilimindedir.
Ayrıca, havada kızartmanın akrilamid ve gelişmiş glikasyon son ürünleri gibi zararlı kimyasalların oluşumunu derin kızartmaya kıyasla azaltmasına rağmen, havada kızartılmış yiyeceklerin diyetinizde sınırlandırılması gereken bu kimyasalları içerdiğini unutmamak önemlidir.

Sonuç Olarak
Bir hava fritözü, derin kızartma gıdalarından daha sağlıklı bir seçenektir ve yalnızca et ve patatesleri değil, brokoli, patates, soya peyniri veya yumurta gibi diğer besleyici gıdaları kızartmanın yaratıcı bir yolu olabilir.
Derin kızartma ile karşılaştırıldığında, bir fritöz kullanmak, yiyeceklerinizdeki yağ, kalori ve potansiyel olarak zararlı bileşiklerin miktarını azaltabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Fritöz Hava Fritözü Kızartma

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pişirme Kağıdı Nasıl Kullanılır?
Pişirme Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Pişirme kağıdı sunduğu kolaylıklar sayesinde kadınların ve yemek yapmayı sevenlerin en gözde mutfak malzemelerinden biri. Halk arasında yağlı kağıt adıyla da bilinen bu ürünler genellikle tek kullanımlık olarak satışa sunuluyor.

Pişirme kağıdı sunduğu kolaylıklar sayesinde kadınların ve yemek yapmayı sevenlerin en gözde mutfak malzemelerinden biri...

Süzme Peyniri Dondurabilir Misiniz?
Süzme Peyniri Dondurabilir Misiniz?

Süzme peynir, hafif tadı ve pürüzsüz, kremsi kıvamı ile bilinen bir lor peyniri türüdür. Makarna yemeklerinden dip soslara ve tatlılara kadar her şeye eklenebilecek çok yönlü bir malzemedir.

Süzme peynir, hafif tadı ve pürüzsüz, kremsi kıvamı ile bilinen bir lor peyniri türüdür. Makarna yemeklerinden dip sosla...

Eşek Sütü Sabunu Nedir. Cilt Bakımında Faydaları Nelerdir?
Eşek Sütü Sabunu Nedir. Cilt Bakımında Faydaları Nelerdir?

Doğal içeriklerle cildini temizlemek isteyenlerin yeni gözdesi eşek sütü sabunu. Eşek sütünden üretilen eşek sütü sabunu, cilt güzelliğine önem verenler tarafından tercih ediliyor.

Doğal içeriklerle cildini temizlemek isteyenlerin yeni gözdesi eşek sütü sabunu. Eşek sütünden üretilen eşek sütü sabunu...