Kuruyemiş Nasıl Saklanır?

02 Nisan 2021

Kuruyemiş içerdiği yüksek oranda içerdikleri yağ asidinden dolayı nem ve sıcaklık olan koşullarda çok kolay bir şekilde bozulabilir. Kuruyemişi muhafaza ederken kapalı bir şekilde hava almadan saklamak kuru yemişlerin daha taze ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Vitamin deposu kuruyemiş nasıl saklanır, Bayat kuruyemiş nasıl anlaşılır İşte kuruyemiş muhafaza etmenin yolları...
Kuruyemiş, bakliyat, ve baharat gibi olan gıdalar doğru koşullarda saklanmadığında tazeliğini kaybedip kokusu değişir ve tadı bozulur. Kuruyemişler; fıstık, fındık ve çekirdek gibi kabuklu olan gıdalar çok yüksek miktarlarda yağ ile protein içerirler. Bu nedenle havayla temas ettiği an bozulma riskiyle karşı karşıya kalınır. Kuruyemiş, bakliyat ve baharatların saklamak için uygun koşulları sağladığınız takdirde çok uzun süre taptaze bir şekilde saklayabilirsiniz. Uygun koşullar sağlanmayan çerezler havayla birlikte temas ettiğinde reaksiyona girerek bozulduğu için yerken ağızda acı ve kötü bir tat bırakır. Bu yüzden kuruyemişleri uygun koşulları sağlamak için dikkat etmeniz birkaç püf noktası bulunuyor. Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerin bayatlamaması için ne yapılır? İşte detaylar:

Kuruyemiş Nasıl Saklanır?
• Paket olarak satın aldığınız kuruyemişlerden sadece tüketeceğiniz olan paketleri açmanız daha iyi olur. Fındık, fıstık, bademleri açtıktan sonra tazeliğini kaybetmeden korumak için havayla temas etmesini engellemek gerekir. Bunun içinde hava almayan cam kavanozları tercih etmek daha doğru olur. Böylece kuruyemişleri hava almadan aylarca tazeliğini koruyabilirsiniz.
• Hiç açmadığınız hava almamış paketleri direk buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
• Güneş ışığına maruz kalan bakliyat ve kuruyemişler çabuk bozulur. Bu yüzden ışık almayan serin bir yerde saklamanız kuruyemişlerin daha taze kalmasını sağlar.
• Ayrıca evde bulunmayacağını dönemde evde bulunan kuruyemişlerin bozulmaması için buzdolabı poşetine koyup ağız kısmını hava almayacak şekilde kapatıp derin dondurucu da muhafaza edebilirsiniz.
• Kuruyemişçiden sıcak bir şekilde aldığını çerezleri hemen kapalı bir şeye koymayın. Ağzı açık bir şekilde dinlendirdikten sonra ağzını kapatıp saklamanız daha doğru olur.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kuruyemiş Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!