Narenciye Ve Süper Vitaminli 7 Çeşidi

26 Mart 2021

Narenciyeler, meyve reyonlarının en renkli ürünlerinden biridir. Çoğu tezgahlarda reyon süslemesinde narenciye meyveleri kullanılır. Kabukları biraz pürüzlü bir meyve grubudur. Bu meyvelerin içi de dışı da sayısız faydaya sahiptir.

Narenciye Çeşitleri
• Limon
• Mandalina
• Portakal
• Greyfurt
• Kamkat
• Misket limonu
• Bergamot
Birbirinden faydalı, narenciye türleri sayesinde vücut kendini hastalıklara karşı koruma altına alır. Kış enfeksiyonlarından kanser hastalıklarına kadar etkili olan narenciyeler; Türkiye’de Akdeniz ve Ege illerinde sıkça yetişmektedir. Meyve tabaklarından salatalara ve en lezzetli içeceklere malzeme olan narenciye çeşitleri en faydalı ve nefis tariflerin de birer yardımcısıdır.
C vitaminleri ve antioksidan maddeler bakımından zengin olan narenciye, flavonoid açısından da zengindir. Flavonoidler, serbest radikallerle savaşır ve her yaştan kişinin daha sağlıklı bir yaşama sahip olması için görevlidir. Bedensel ve zihinsel gelişimi destekleyen narenciye faydaları sayesinde kişiler hastalıklardan uzak şekilde yaşar.

Narenciye Nedir?
Daha önce narenciye adını duymamış olanlar; narenciye ne demek diye düşünebilir. Bu kelimenin aslı çok eskidir. Turunçgiller ailesinden olan tüm meyveler, narenciye adıyla reyonlara konuk olur.
Turunçgil ya da narenciye isimleri sizlere listemizdeki meyveleri hatırlatacaktır.
Ülkemizde de sık sık tüketilen ve bağışıklık sistemini koruyan en güçlü narenciye nelerdir sorusuna, listemizi sonuna kadar okuyarak yanıt bulabilirsiniz.

1) Limon
Limon güçlü antioksidan özelliği olan bir narenciye türüdür ve çeşitli şekillerde kullanılır. Yılın her ayında reyonlarda görebilirsiniz.
Çayın içine ufak bir limon dilimi ekleyerek çayın tadını biraz mayhoş hale getirebilirsiniz. C vitamini yüksek olan limonla, sütlü tatlılara sos ve kurabiye gibi iştah açan tatlılar hazırlayarak misafirlerinize enfes bir servis sunabilirsiniz.
Limon, yağ yakmaya yardım eden bir narenciye olduğu için zayıflamak isteyenlerin de sık sık tükettiği bir meyvedir. İçme suyunun içine eklenen birkaç dilim limon sayesinde; metabolizma aktif olacaktır.
Limon, enfeksiyonu kısa sürede gideren doğal bir antibiyotiktir. Kan sulandırıcı özelliği olduğundan ötürü ölçülü tüketmeniz önerilir.

2) Mandalina
Ilıman iklimlerin turuncu meyvesi olan mandalina, kendinden dilimlenmiş bir yapıya sahiptir. Kabuğunu soyduktan sonra rahatça ve afiyetle tüketebilirsiniz.
Mandalina reçellerde ve meyve suyu yapımında kullanılan faydalı bir besindir. Asitli yapısı olduğu için bebeklere doktora sorduktan sonra verilir.
Mandalina türüne göre bazen çekirdekli bazen de çekirdeksiz şekilde reyonlarda yerini alır.
Piyasa değeri oldukça uygun olan bu narenciye, kış mevsiminin bir simgesidir. Yumuşak yapılı orta irilikteki bu narenciye kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır.

3) Portakal
Mandalinaya göre daha sert yapıya sahip olan portakal, kabuğunun da sert olması yönüyle diğer narenciyelerden farklıdır.
Portakalın kabuğunu soymak için bıçaktan yardım alabilirsiniz. Portakal hem unlu mamullerin hem de içeceklerin vazgeçilmez bir malzemesidir.
Tadıyla ve dağıttığı şifayla çok sık tüketilen bir meyve olan portakal, Akdeniz ve Ege illerinde yaygın şekilde görülür.
Genellikle kış aylarında hasat edilip tüketilen portakal, Akdeniz’de yaz aylarında da toplanmaktadır.

4) Greyfurt
Greyfurt, bir portakal büyüklüğünde ve mandalina yumuşaklığındaki narenciye türüdür.
Greyfurt tadı yönüyle diğer narenciyelere göre daha ekşi grupta yer alır. Kalp hastalıklarını önleme konusunda çok güçlüdür.
Kimine göre tadının bir miktar acı olduğu bilinir. Greyfurt daha rahat tüketilsin diye portakalla beraber meyve suyu hazırlanarak içilebilir.
Bu narenciyeyi kış boyunca tüketerek vücut direncinizi güçlendirebilirsiniz. Zengin besin değeri sayesinde, hastalıklara karşı aradığınız şifa 1 adet greyfurtta olabilir.

5) Kamkat
Kamkat ya da bilinen diğer adıyla kumkuat, zeytin büyüklüğünde içi limon şeklinde, tadı ise mandalinayı andıran hafif ekşi bir narenciyedir.
Kamkat, tüm narenciyelerden bir özellik almıştır. Bu meyveyle reçel, meyve suyu ve tatlı sosu hazırlanmaktadır.
C vitamini, antioksidanlar ve mineraller kamkatta yer almaktadır. Kamkat hem süs bitkisidir hem de çeşitli hastalıklara derman olan bir meyvedir.
Yaz mevsiminin bitmesine yakın hasat edilen kamkat, girdiği eve şifa ve sıhhat getirecektir.

6) Misket Limonu
Misket limonu, limon türünden bir narenciyedir. Dış kabuğundaki renk yeşil olduğu için bilinen sarı limondan farklıdır.
Çekirdeksiz bir yapıya sahip olan misket limonu, “lime” adıyla da bilinir. Kabuğu çok incedir ve yumuşaktır.
Sarı limona göre daha ufak boyutta dikkat çeken misket limonu, tıpkı sarı limon gibi her yerde kullanılabilir.
Enfeksiyonu temizlemede, kan dolaşımını düzenlemede ve vücut ağrılarını gidermede akıllara misket limonunun faydaları gelir.

7) Bergamot
Aromaterapi alanında sıkça kullanılan bergamot, çevreye yaydığı hoş koku sayesinde her alanda kullanılır.
Bergamottan alınan yağ sayesinde oda kokuları ve kolonyalar hazırlanır.
Bergamot yaprakları kurutulur ve çayla beraber harmanlanır. Bu harman da bergamotlu çayı sizlere sunar.
Antioksidan özelliği fazla olan bu narenciye, vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardım eder ve tüketildiğinde ağız kokusunun önüne geçer.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Narenciye Portakal Limon Mandalina Greyfurt Bergamot

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pekmezin Faydaları
Pekmezin Faydaları

Pekmez denildiğinde aklımıza ya çocukluğumuz ya da kış ayları geliyor. Oysaki doğal ve hijyenik koşullarda hazırlanmış, üretilmiş bir pekmez “hayat” demek, “sağlık” demektir. Yüzlerce yıllık tarihi olan pekmez, sağlıklı kahvaltıların, keklerin, kurabiyelerin baş tacı. Özellikle son yıllarda sağlıklı

Pekmez denildiğinde aklımıza ya çocukluğumuz ya da kış ayları geliyor. Oysaki doğal ve hijyenik koşullarda hazırlanmış, ...

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?
Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kuşkusuz yazın en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz. Bu meyvenin enflamasyonu azaltma, tansiyonu düzenleme, uyku kalitesini arttırma gibi saymakla bitiremeyeceğimiz birçok faydası bulunuyor.

Kuşkusuz yazın en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz. Bu meyvenin enflamasyonu azaltma, tansiyonu düzenleme, uyku kal...

Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Zencefil Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsanlar, rahatsızlıkları tedavi etmek ve yiyeceklerine baharatlı bir tekme ile dünyevi bir tat katmak için binlerce yıldır zencefil kullandılar. Zencefil, Asya'ya özgüdür ve Zingiberaceae bitki ailesine aittir ve insanlar genellikle yenilebilir kökünü veya gövdesini kullanır.

İnsanlar, rahatsızlıkları tedavi etmek ve yiyeceklerine baharatlı bir tekme ile dünyevi bir tat katmak için binlerce yıl...