Kırmızı Köz Biberin Faydaları Nelerdir?

21 Mart 2021

İçeriğinde yüksek oranda A vitamini barındıran kırmızı biber, gözden cilt sağlığına kadar vücudu destekleyen güçlü bir besindir. Sıklıkla közlenerek tüketimi tercih edilen kırmızı biber hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Şifalı besinler arasında ilk sırada yer alan kırmızı biber, aynı zamanda sindirimi düzenler. Peki Kırmızı köz biberin faydaları nelerdir? Köz biberi yoğurt ile karıştırıp yerseniz...


Patlıcan ailesine mensup kırmızı biberin asıl vatanı Güney ve Orta Amerika'dır. Burada kırmızı bibere, yıllık biber derler. Nedeni ise; bitkisinin bir yılda yetişmesinden dolayıdır. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen ve çokça güneş ışını isteyen kırmızı biber tam bir D vitamini deposudur. Güneşten aldığı tüm yararlı ışınları depolayan kırmızı biberin acısının düşürülmesi için közlenir. Ancak közlenmesine rağmen özelliği kaybetmeyen kırmızı biber yoğurt ile beraber tüketildiğinde yemek borusu gibi ciddi kanser hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra mide ekşimesine hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. İçerdiği kapsaisin maddesi ona acı özelliğini verir. Bu madde ateşe maruz kaldığında etkisi azalır. Ayrıca direk tüketildiğinde ciddi bir yanma hissine sebep olur. Yetiştirilme kültüründe bazı yörelerde acısız bir şekilde yetiştirilir.

Kırmızı Köz Biberin Faydaları Nelerdir?
- Yapılan araştırmalarda içerdiği maddelerin kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Vücutta bazı nedenlerden dolayı mutasyona uğramaya meyilli hücrelerin yapısını koruyan kırmızı biber, bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.
- Antioksidan bakımından zengin olan kırmızı biber, kan dolaşımını hızlandırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Hızlanan kan dolaşımı tansiyonun yaşanmasını önleyerek felç dibi ciddi rahatsızlıkların yaşanmasını önler.
- Yüksek bir lif kaynağı olduğundan sindirimin sağlıklı bir şekilde çalışmasında yardımcı olur. Bağırsakları temizleyerek kabızlığın yaşanma riskini azaltır. Ayrıca prostat kanserini önler. Yapılan bazı çalışmalarda mide asidini dengeleyerek ülserin yaşanma riskini azalttığı tespit edilmiştir.
- Hormonların çalışmasını destekleyerek, stres ve uykusuzluk gibi problemlerin yaşanmasını önler.
- Vücuttan biriken yağı enerjiye çevirerek kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurtla tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir.
- Kemik ve kes ağrıları için birebir fayda sağlayan besinler arasında yer alır. Kalsiyum bakımından zengin olduğundan ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi veya romatizma gibi hastalıkları önler.
- A vitamini bakımından zengin olan kırmızı biber, göz sağlığı içinde ideal besinler arasındadır. Görme kaybına neden olan sarı noktanın sağlığını korur.
- Mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolları hastalıklarının tahrip ettiği boğaz ve sinüs yollarının onarılmasında etkili olan kırmızı biber, bronşları açarak solumun yollarının daha sağlıklı çalışmasını destekler.
- B kompleksi bakımından zengin olan kırmızı biber beyin içinde mucize bir besindir, Unutkanlık ve konsantre eksikliği gibi gelişim çağından başlayan hastalıkları önler.
- Vücudun günlük ihtiyacı olan E vitaminin yüzde 50'sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesinde yardımcı olur. Virüs ve mikropların oluşumunu önlediğinden sivilce ve akne oluşma ihtimalini düşürür.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Köz Biber Bağışıklık Sistemi Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Neden Daha Fazla Kiraz Yemeliyiz?
Neden Daha Fazla Kiraz Yemeliyiz?

Kirazın anavatanının Hazar denizi, Kafkasya’nın güneyi, Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu olduğu bilinmektedir. Giresun ilimiz ismini bölgede yetişen, latince adı Cerasus avium olan yabani kirazlardan almıştır.

Kirazın anavatanının Hazar denizi, Kafkasya’nın güneyi, Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu olduğu bilinmektedir. Giresun ilimiz ...

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryllidaceae) aittir. Prehistorik çağlardan beri yetiştirilen bu sebze salataların favorisidir. Mısırlılar, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler bu sebzeyi yetiştirmiş ve kullanmıştır. Ye

Cins adı Allium olan soğan sarımsak, pırasa ve Frenk soğanı ile aynı sebze ailesine (Soğangiller, Liliaceae ya da Amaryl...

Guava Meyvesine Dair Bilinmesi Gereken Her Şey
Guava Meyvesine Dair Bilinmesi Gereken Her Şey

Anavatanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinen guava, tropikal bir meyvedir. Yaklaşık 100 farklı türü bulunan guavanın en çok bilinen türü, elma guavadır. Günümüzde Hawaii, Karayipler, Güney Asya ve Afrika'da ziraati yapılan guava, Pakistan ve Hindistan'da çiğ olarak tüketilir.

Anavatanı Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinen guava, tropikal bir meyvedir. Yaklaşık 100 farklı türü b...