Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

18 Mart 2021

Konu beyin sağlığıyla ilgilenmek olunca yapacağımız seçimler, kontrol edebileceğimiz en basit şeyler gibi görünmektedir. Akıl sağlığınızla ilgili olarak belli bir sorun yaşamasanız bile beyin fonksiyonunuzu yiyeceklerle güçlendirmeniz iyi bir fikirdir. Her gün yemek yiyoruz, o halde neden daha beyin fonksiyonları sağlayacak yiyecekler yemeyelim?
Aşağıda, daha iyi bir zihin sağlığı için yemeniz gereken sekiz yiyeceği bulabilirsiniz.

Fasulye ve baklagiller
Araştırmalar, bağırsağın beyni doğrudan etkilediğini göstermiştir. Bu ikisini birbirine bağlayan bir kanal (genelde bağırsak-beyin bağlantısı ya da bağırsak-beyin ekseni olarak isimlendirilir), bağırsak ve beynin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bağırsak için sağlıklı olan tüm yiyecekler, aynı zamanda beyin için de sağlıklıdır. Lif bakımından zengin olan fasulye ve baklagilleri tüketerek bağırsağınızdaki sağlıklı mikropları besleyebilirsiniz.
Fasulye ve baklagiller konusunda hangilerini yemeniz gerektiğine gelecek olursak siyah fasulyeye şans verebilirsiniz. Siyah fasulye, magnezyum açısından zengindir ve bu mineral, kaygılı bireylerde yetersiz olarak bulunmaktadır. Hatta araştırmalar, magnezyum eksikliğinin sempatik sinir sistemini tetikleyebileceğini göstermiştir (sempatik sinir sistemi çok fazla çalıştığında kaygının artmasına neden olabilir).

Yoğurt
Bağırsak için sağlıklı yiyeceklerden konuşurken probiyotiklerden bahsetmemek olmaz. Bu fermente besinler, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakterileri destekler. Yoğurt gibi probiyotikler, ihtiyaç duyduğunuz iyi bakterileri sağlar. Canlı aktif kültürlere sahip olduktan sonra sade yoğurtlar tercih edebilirsiniz. Meyve aromalı yoğurtlar çok fazla şeker içerebileceği için sade yoğurt almaya dikkat edin. Yoğurdunuzu tatlı hale getirmek için ise tarçın ve çilek kullanabilirsiniz.

Bitter çikolata
Bitter çikolata, antioksidanlar (polifenoller vardır ve bunlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir) açısından zengindir. Ancak bitter çikolatanın beyin için faydalı besinler listesinde üst sıralarda olmasının bir nedeni daha var. Organik bitter çikolata, ekstra bir avantaj sağlıyor. Bu çikolata fermente edilir, yani fermente bir gıdadır. Evet, kakao çekirdekleri fermente edilir, kurutulur, kavrulur ve sonrasında kabukları çıkarılır (bitter çikolatanın hafif ekşi olmasının nedeni budur). Ancak bitter çikolata alırken organik ve ham olmasına ya da en az yüzde 70 oranında kakao içermesine dikkat edin.

Avokado
Güzel avokado beyin için faydalıdır. Avokado, sağlıklı yağlar bulundurması bakımından sevilse de içerisinde lif ve magnezyum da bulunmaktadır. Günlük olarak orta boy bir avokadonun dörtte birini yemek sağlıklı lifler ve yağ sağlar. Ayrıca avokadonun içerisinde depresyona yardımcı olduğu bilinen magnezyum da bulunmaktadır.

Somon
Anksiyete konusunda Omega-3 hakkında yapılmış araştırmalar da bulunmaktadır. Bu konuda yapılan bir araştırma, omega-3 yağlarının stresi azaltabileceğini gösterirken bir başka araştırma ise omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir beslenme düzeninin, sağlıklı duygusal denge ve olumlu ruh hali geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yumurta
Yumurta doğal olarak melatonin ile doludur. Bu da daha derin uykuya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Hatta omlet, vücudu uykuya hazırlamak için en iyi yemeklerden biridir. Ve sağlıklı bir uyku programı, sağlıklı beyin fonksiyonu açısından zorunlu olduğundan dolayı uykunuzu doğal olarak destekleyen besinleri özellikle de akşamları tabağınızda bulundurmanız gerekir. Yumurta sevmiyorsanız soya fasulyesi ve kinoa da uyku kalitesini iyileştirdiği bilinen L-ornitin içermektedir.

Acı biber
Tatları ve besin değerleri açısından baharatlara hayran olmamak elde değil. Baharatlar, yemekleri değiştirebilir ve her birinin sağlık üzerinde farklı faydaları vardır. En sağlıklı baharatlardan biri ise acı biber. Acı biber anti-inflamatuar bir baharattır ve ruh hali, enerji ve bağışıklık konusunda yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmadan elde edilen sonuçlara göre acı biberden elde edilen kapsaisin, depresif belirtileri azaltabiliyor. Bir araştırma ise düzenli olarak acı biber tüketen kişilerin, kalp krizi ve serebrovasküler (felç gibi) nedenlerden ölme risklerinin azaldığı sonucunu elde etti.

Sonuç Olarak
Lifli, anti-inflamatuar, prebiyotik ve probiyotik açısından zengin yiyecekler sayesinde beyin fonksiyonunuzu daha iyi bir şekilde destekleyebilirsiniz. Elbette hepimiz benzersiz bağırsak mikrobiyomlarına sahibiz. Bu nedenle her yiyecek hepimizi aynı şekilde etkilemeyecektir. Ancak bu yazıda bahsedilen yiyecekleri alışveriş listenize ekleyin ve nasıl hissettiğinizi görün. Tabi ki beyin için sağlıklı olan tek yiyecekler bunlar değil, ancak bunları başlangıç olarak düşünebilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Beyin Sağlığı Fasulye Yoğurt Bitter Çikolata Avokado Somon Yumurta Acı Biber

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin
En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu besinleri yedikten sonra belinizin incelmeye başladığını hissedersiniz. Ayrıca düşük kalorili olmalarından dolayı kilo vermenize de yardımcı olacaklardır.

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu bes...

Diyabet ve İnsülin Direnci Hakkında
Diyabet ve İnsülin Direnci Hakkında

Diyabet toplum sağlığı için küresel bir tehlikedir. Uzun dönemdeki etkileri gerçekten çok fazla ve korkutucudur. Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, görme kaybı, felç ve hatta organ kayıplarına kadar gidebilir.

Diyabet toplum sağlığı için küresel bir tehlikedir. Uzun dönemdeki etkileri gerçekten çok fazla ve korkutucudur. Kalp ha...

Orucun İlk Haftasında Yorgunluk Ve Uyku Hali Neden Olur?
Orucun İlk Haftasında Yorgunluk Ve Uyku Hali Neden Olur?

Manevi olarak ruhu rahatlatan oruç ibadeti aynı zamanda vücut içinde yıl içinde dinlenme ve yenilenme zamanıdır. Ancak ilk haftalarda neredeyse herkes de yorgunluk ve uyku hali oluşur.

Manevi olarak ruhu rahatlatan oruç ibadeti aynı zamanda vücut içinde yıl içinde dinlenme ve yenilenme zamanıdır. Ancak i...