Vanilya Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

21 Mart 2020

Eğer vanilya’nın sadece ağız sulandıran dondurmalar, kremalar, hamur işleri, çikolatalar, meşrubatlar, bisküviler ve keklerin üretimi ile ilişkili olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Saf vanilya esansiyel yağının özellikleri ve sağlık yararları hakkında daha fazla öğrenmek için okuyun.

Bilimsel olarak “Vanilla Planifolia” ismiyle bilinen vanilya bitkisi özellikle Meksika ve komşu ülkelerde yetiştirilmektedir. Bu bitkiler asetik asit, kaproik asit, öjenol, furfural, izobütirik asit ve vanilin hidroksibenzaldehit içeren vanilya fasulyeleri taşımaktadır. Vanilya yaygın olarak gıda, içecek ve ilaç endüstrisinde aroma vermesi amacıyla kullanılmaktadır fakat vanilya yağı daha çok tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Vanilya özü çıkartma işlemi, solvent öz çıkartma yöntemi ile fermante edilmiş vanilya çekirdeklerinden elde edilir.

Özellikleri;

-Dinlendirici
-Ateş düşürücü
-Yatıştırıcı
-Antikanserojen
-Antidepresan
-Afrodizyak
-Sakinleştirici
-Antioksidan

Antioksidan: Vanilya yağı antioksidan özellikleri sergiler. Rahatsızlıklar ve hastalıkların arkasındaki en büyük neden olan, oksitlenmeyi önlemeye yardımcı olur.

Antidepresan: Vanilya aroması sizi mutlu eder ve rahatlamanızı sağlar. Gerçek vanilya aroması özeldir; ancak sentetik vanilya veya suni olarak sentezlenmiş vanilin hidroksibenzaldehit de iyi aroma verir ve depresyon için iyidir. Vanilya aroması hoş tatlı ve yatıştırıcı olmakla birlikte çocuklardan yaşlılara kadar herkes bu aromayı çok sever. Vanilin hidroksibenzaldehit, vanilya yağının bir parçasıdır. Aynı zamanda antidepresan özellikte ve ruh halini düzeltmektedir.

Afrodizyak: Doğru şekilde kullanıldığında bu yağ iktidarsızlık, erektil disfonksiyon, cinsel soğukluk, libido kaybı sorunlarını hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Testosteron, östrojen gibi bazı hormonların salınımını arttırarak normal cinsel davranış ve uyarılmayı teşvik etmektedir.

Ateş Düşürücü: Bu yağ içinde bulunan eugenol ve vanilin hidroksibenzaldehitin gibi bazı maddeler enfeksiyonlar ile mücadele edip, iltihabı azaltarak ateşi düşürür. Sakinleştirici özellikleriyle inflamasyona bağlı ateşin azaltılmasına yardımcı olur.

Anti-Kanserojen: Yukarıda görüldüğü gibi, bazı kanser türlerine neden olan serbest radikallerin ya da oksidanlar, vanilya yağı ile nötralize edilir ve böylece kanserli hücrelerin büyümesi önlenir.

Sakinleştirici: Vanilya yağı tüm vücut sistemlerindeki iltihapları ve aşırı aktiviteyi yatıştırır. Stres, anksiyete, alerji, ateş ve konvülziyonun etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Yatıştırıcı: Vanilya yağı, size sakin bir uyku sunuyor. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri yardımıyla kan basıncının düşürülmesini sağlar ve beyin üzerinde oldukça yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Harmanlanabilir: Vanilya yağı; portakal, limon, portakal çiçeği esansı, jojoba, papatya, lavanta, sandal ağacı ve diğer uçucu yağlar ile iyi uyum sağlar.

Diğer Yararları: Östrojen gibi bazı hormonları aktive ederek, menstrüasyonun düzene girmesine yardımcı olur.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Vanilya Vanilya Yağı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Beyin Sisi İçin En İyi Vitaminler Nelerdir?
Beyin Sisi İçin En İyi Vitaminler Nelerdir?

İşe odaklanamıyorsanız veya gün boyunca yorgun hissediyor olsanız da, beyin sisi üretkenliğiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Unutkanlık, yönelim bozukluğu ve netlik eksikliği, harekete geçmeniz gereken en yaygın işaretlerden bazılarıdır.

İşe odaklanamıyorsanız veya gün boyunca yorgun hissediyor olsanız da, beyin sisi üretkenliğiniz üzerinde olumsuz bir etk...

Lif Kolesterolü Düşürür Mü?
Lif Kolesterolü Düşürür Mü?

Kolesterol düşürücü gıdaları düşündüğünüzde, Cheerios veya yulaf ezmesi aklınıza gelebilir. Her ikisi de, "kalp-sağlıklı bir diyetin parçası olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir" ifadesi ile birlikte, ambalajın üzerindeki imza kırmızı kalbiyle övünür.

Kolesterol düşürücü gıdaları düşündüğünüzde, Cheerios veya yulaf ezmesi aklınıza gelebilir. Her ikisi de, "kalp-sağ...

Elektrolitler Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?
Elektrolitler Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Elektrolitler, insan vücudunda elektrik yükü içeren maddelerdir. Organizmanın normal işleyişi için temel unsurlardır. Elektrolitler kaybolabilir ve değiştirilebilirler.

Elektrolitler, insan vücudunda elektrik yükü içeren maddelerdir. Organizmanın normal işleyişi için temel unsurlardır. El...