Vanilin Nedir? Vanilya ile Aynı mı?

07 Mart 2021

Vanilin: Tatlıları Aromalandıran Vanilya Şekeri
Kurabiye, kek, pasta, muhallebi ve pek çok tatlı tarifinde sıklıkla kullanılan vanilin neredeyse her evde bulunan malzemelerden biridir. Mis gibi kokusu ve enfes lezzetiyle birçok tarifin lezzetini yükseltir.
Peki, şekerli vanilin nedir? Hangi tariflerde kullanılır? Vanilin ile vanilya tozu aynı şey midir? Gelin, merak edilen detayları birlikte inceleyelim:

Vanilin Nedir?
Şekerli vanilin her türlü çörek, kurabiye, kek, süt tatlıları ve hamur tatlılarında kullanılan bir aromadır. Küçük paketler halinde satılır. Vanilin aslında vanilyanın içerisinde yer alan ana maddedir. Birçok kişinin vanilya ile aynı olduğunu düşündüğü bir gıda maddesidir.
Vanilinin yalnızca %2’si vanilyadan elde edilir. Geriye kalanı kimyasal yollardan elde edilir.

Vanilin ile Vanilya Aynı Mı?
Vanilin vanilya aynı mı? Vanilin ve vanilya birçok kurabiye, kek ve sütlü tariflerde yer alır. Çikolata ve dondurma üretiminde de çok tercih edilen ve sevilen bir aromadır.

Peki, vanilin ile vanilya aynı mıdır? Vanilin yerine vanilya kullanılır mı?
Vanilya, bazı orkidelerin meyvelerinden çıkarılan doğal bir üründür. Vanilin ise selüloz ile beraber bitkinin dayanıklılığını ve odunsu yapısını sağlayan, ligninden kimyasal yol ile yapılan sentetik bir gıda katkısıdır.
Vanilya fazla işçilik gerektiren ve üretimi talebi karşılayamayan bir ürün olduğu için oldukça pahalı bir baharattır.
Vanilyanın ana vatanı Meksika’dır. Vanilya’nın Meksika dışındaki ülkelerde yetiştirilebilmesi için suni dölleme işlemi yapılmalıdır. Vanilya çiçek açtıktan sonraki 12 saatte ahşap bir alet yardımıyla el ile polenize edilir.
Ardından meyve verdiği zaman yeşil meyve halindeyken koparılır. Aroması ve tadı henüz oluşmamış bu meyveler sıcak suda bekletilir. Ardından güneşte kurtulur. Ürünler ayrıştırılır. Yaklaşık 1 – 2 ay dinlenmeye bırakılır. Vanilya çubukları kalitelerine göre ayrılır ve satışa hazır hale getirilir.
Vanilya üretiminde kesinlikle tarım ilacı, kimyasal gübre ve makine kullanılmaz. Bu ürün tamamen işçilik gerektiren doğal bir üründür. Bu nedenle oldukça pahalıdır.
Vanilin, vanilyanın içindeki kokuyu sağlayan ana maddedir. Vanilyada birçok tat verici ya da aroma bulunur. Bu aromalar arasından kimyasal olarak yalnızca vanilin taklit edilebilmektedir. Yani paketle satılan şekerli vanilin aslında vanilyanın bir taklididir. Kimyasal olarak yapılan sentetik gıda maddesidir. Kokusu aynı vanilyaya benzer. Fiyatı oldukça ucuzdur.

Vanilin Formülü, Neden Yapılır?
Vanilin 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehid adı ile bilinen vanilyanın meyvesinde bulunan bir maddedir.
Renksiz ve iğne kristaller halinde olan bu bileşik soğukta, eterde ve alkolde dahi oldukça iyi çözünür. Ancak kaynar suda oldukça az çözünür.
Vanilinin kapalı formülü C8H8O3’tür. Vanilinde karbonil(-C=O) ve hidroksi(-OH) grupları bulunur.

1 Paket Vanilin Kaç Gram?
1 paket vanilya kaç gram? Vanilinin 1 paketi 10 gramdır. Fakat bu markadan markaya değişiklik gösterebilir.
Bazı markalarda vanilin 5 gramlık paketler halinde satılmaktadır.
100 gramlık vanilinde 41 kalori bulunur. 100 gram vanilin 403 kcal kalori değerine sahiptir.
1 paket (10 gram) vanilin 0.9 gram karbonhidrat, 0.2 mg potasyum ve 0.1 mg kalsiyum içerir.

Vanilin Nasıl Kullanılır?
Vanilini çöreklerde, süt ve hamur tatlılarında, kurabiyelerde, pastalarda ve keklerde lezzet vermek amacı ile kullanabilirsiniz.
Bu tariflerde malzemelerde yazan vanilya yerine vanilin kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Vanilin Vanilya

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Copaiba Yağı Faydaları Ve Kullanımı
Copaiba Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Copaiba yağı, analjezik, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır. Faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Copaiba yağı, analjezik, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır. Faydal...

Papatyanın Faydaları
Papatyanın Faydaları

Aslında Avrupa ve Asya’ya özgü olan papatyalar bugün dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Genellikle nemli ve mineralli toprakları tercih ederler ve parklarda, bahçelerde ve çayırlarda da oldukça bol miktarda yetişirler.

Aslında Avrupa ve Asya’ya özgü olan papatyalar bugün dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Genellikle nemli ve miner...

Sızma Zeytinyağı Nedir Ve Neden Sağlıklıdır?
Sızma Zeytinyağı Nedir Ve Neden Sağlıklıdır?

Zengin aroması, çok yönlülüğü ve sağlığa faydaları ile bilinen sızma zeytinyağı, mutfak dolabınızda bulundurmanız için mükemmel bir malzemedir.

Zengin aroması, çok yönlülüğü ve sağlığa faydaları ile bilinen sızma zeytinyağı, mutfak dolabınızda bulundurmanız için m...