En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda

04 Mart 2021

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda kan basıncı düzeylerini de kontrol ediyor. Serotonin triptophan adı verilen amino asitlerden oluşur ve triptophanı gıdalardan almanızla birlikte beyne doğru yolculuğu başlar ve beyinde Serotonine dönüştürülür.
Serotonin eksikliği doğru beslenme ile giderilebilir veya besin destekleri tercih edilebilir. Bu nedenle triptophan içeren gıdaları tüketmemiz büyük önem kazanır.

En Çok Serotonin Sağlayan 10 Gıda

Deniz Ürünleri
Yağlı balık türleri, midye, istiridye, ıstakoz, yengeç gibi deniz ürünleri ve balık yağı destekleri Serotonin bakımından oldukça zenginlerdir.

Et
Et hem iyi bir protein, hem de iyi bir Serotonin kaynağıdır. Doğal bir kaynak olması nedeniyle kırmızı et ve beyaz et serotonin eksikliğinden kurtulmak için işinize yarayacaktır. Pastırma da bu konuda oldukça katkı sağlamaktadır.

Yumurta
Yumurta beyazı çok iyi bir Serotonin kaynağıdır. Yumurtaya ulaşmanın ve pişirmenin kolay olması da onu etkili bir hale getirir. Yumurtada aynı zamanda pek çok vitamin ve temel gıda da bol bulunmaktadır ancak çok miktarda sarısından yemeyin çünkü yağlı olduğu için kalp sağlığını etkileyebilir.

Süt Ürünleri
Süt, ayran, çökelek, peynir gibi süt ürünleri Serotonin kaynağıdırlar. Vitaminler ve temel gıdaları içeren süt ürünlerine benzer besin değerleri tofu içerisinde de bulunur. Tofu soya fasulyesinden üretildiği için soyada bulunan vitaminler de içeriğinde bulunurlar. Soya sütü de besin değerleri sebebiyle veganlar tarafından tercih edilebilir.

Sebzeler
Sarımsak, havuç, kabak, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak, yeşilş fasulye, patates, lahana, pancar, marul, soğan ve domateste bol miktarda Serotonin yapıtaşı bulunur. Bunları kolayca pazarlardan alabilir ve Serotonin bakımından zengin gıdalar listenize ekleyebilirsiniz.

Patlamış Mısır
Lifli karbonhidrat zengini gıdalar rahatlamak ve mutluluk için idealdirler. Patlamış mısır da bu etkisi nedeniyle serotonin üretmenize katkı sağlar.

Kuruyemişler
Badem, fıstık, kaju, antep fıstığı, fıstık ezmeleri ve ceviz de Serotonin üretimine katkıda bulunur. Ayrıca bu ürünlerde bol miktarda demir bulunur ve omega-3 yağ asitleri içerikleri ise cildi, saçları ve tırnakları sağlıklı tutmayı sağlar.

Tahıllar
Buğday kepeğinde serotonin bulunur ve bu da hücre fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca lifler bakımından da çok zengindir.

İçecekler
Siyah çay, kakao, kahve, bira ve şarapta da az miktarda Serotonin bulunur. Bunları tüketmek fayda sağlayabilir ancak fazla kafeinin ve alkolün vücut için zararlı olduğunu unutmamalısınız.

Çekirdekler
Çekirdek ve tohumlarda bol miktarda serotonin bulunur. Ayrıca protein, potasyum, çinko, demir, B vitaminleri, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zenginlerdir. Kabak çekirdeği, karpuz çekirdeği, susam çekirdeği, keten tohumu, ayçekirdeği gibi çekirdekler bu iş için uygundurlar.
Tahinde de iyi miktarda Serotonin bulunur ve ayrıca güzel bir kalsiyum kaynağıdır.

Önemli İpuçları
• Aşırı serotonin tüketiminden kaçının, tehlikeli olabilir.
• Aşırı alımı kemiklerin zayıflamasına, iç organlarda kalsiyum birikimine, kalp krizi riskinin artmasına ve diğer kalp damar problemlerine yol açabilir.
• Düşük serotonin düzeyleri iştah kaybına, anemiye, kas ağrılarına, kemik formasyonunda bozulmalara, sersemliğe, depresyona ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilir.
• Serotonin eksikliğinin belirtileri arasında terleme, baş ağrıları, bulantılar, yüksek ateş, düzensiz kalp atışı ve bilinç kaybı bulunmaktadır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Ve Etkileri Nelerdir?
Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Ve Etkileri Nelerdir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide kanseri ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmas...

Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek
Daha İyi Bir Beyin Fonksiyonu İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Konu beyin sağlığıyla ilgilenmek olunca yapacağımız seçimler, kontrol edebileceğimiz en basit şeyler gibi görünmektedir. Akıl sağlığınızla ilgili olarak belli bir sorun yaşamasanız bile beyin fonksiyonunuzu yiyeceklerle güçlendirmeniz iyi bir fikirdir.

Konu beyin sağlığıyla ilgilenmek olunca yapacağımız seçimler, kontrol edebileceğimiz en basit şeyler gibi görünmektedir....

Güneş Lekesi Nedir, Nasıl Geçer?
Güneş Lekesi Nedir, Nasıl Geçer?

Güneş lekesini, en genel tanımıyla cilt dokusu üzerinde meydana gelen renk eşitsizliği olarak açıklayabiliriz. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarının yarattığı hasar nedeniyle oluşan bu lekeler, genelde alın, burun ve yanaklarda kendini belli ederken; vücutta da kahverengi veya beyaz lekeler şeklind

Güneş lekesini, en genel tanımıyla cilt dokusu üzerinde meydana gelen renk eşitsizliği olarak açıklayabiliriz. Güneşin z...