Tahinin Faydaları

03 Mart 2021

En sevdiğiniz mezelerden biri humus olabilir mi? Peki içerisinde neler olduğunu hiç kontrol ettiniz mi? Ana malzemelerinden biri tahindir. Bu iyi bir şey, çünkü tahin, bizzat besleyici olduğunu bildiğimiz susam tohumlarından yapılır. Tahin pekmez, tahinli çörek ve daha birçok tatlıda kullanılır.
Gerçekten araştırmalar, susam tohumlarının ve dolayısıyla tahinin, zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi süper besinler gibi bağışıklığı artırıcı, kalp ve damar koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Fakat hepsi bu kadar değil, hazırladığımız yazıda daha fazlasını bulacaksınız.

Tahin, Sağlıklı Yağlar ve Amino Asitler Bakımından Yüksektir
Diğer fındık, yemiş ve tohumlara kıyasla, susam tohumları ağırlık itibariyle en yüksek yağ içeriğinden birine sahiptir; bu nedenle tahin, diğer fındık ezmesi (fıstık ya da badem yağı gibi) ile karşılaştırıldığında son derece pürüzsüzdür. Susam tohumları, hem sağlıklı katı yağlar hem de bazı önemli amino asitler (protein yapı taşları) sağlamak için % 55 oranında yağ ve % 20 oranında protein içeriyor.
Aslında içeriğine bakıldığında yüksek kalorili bir yemek olsa da, az miktarda tahin sağlık açısından uzun bir yol kat edilmesini sağlar. Yoğun tariflerde bolca kullanılan zengin ve tabiri caizse damak çatlatan bir tada sahiptir; artı tahin, az miktarda kullandığınızda bile kalp, hormon ve cilt sağlığınıza fayda sağlayabilir. Susam tohumu yağının (tahinin) çoğu çoklu doymamış yağ iken az miktarda tekli doymamış ve doymuş yağ da içerir. Tahinin içindeki yağın yaklaşık yüzde 50 ila yüzde 60’ı iki yararlı bileşikten oluşur: Sesamin ve sesamolin.
Tahin aynı zamanda fenolik bileşikler, linoleik asit, oleik asit, gamma-tokoferol ve lizin, triptofan, metionin içeren amino asitler içerir. Susam tohumlarının ağırlığına göre yaklaşık % 20’si protein olup, bu yüzden diğer tohum veya fındıklardan daha yüksek proteinli gıdalar sınıfına girer.

Büyük Bir Vitamin ve Mineral Kaynağıdır
Tahin magnezyum, bakır, fosfor, manganez, demir ve çinko gibi minerallerle birlikte tiamin gibi B vitaminleri elde etmek için mükemmel bir yiyecektir. Tariflere tahin ilavesi, bakır eksikliğini önleyerek sinir, kemik ve metabolik sağlığı korumak için gerekli olan günlük bakır ihtiyacını karşılamak için iyi bir yoldur. Tahin demir, düşük kan sayımı, demir eksikliği ve yorgunluk ile karakterize bir hastalık olan anemiyi önlemeye yardımcı olur. Tahin içindeki B vitaminleri, metabolik işlevler, stresle ve birçok bilişsel süreçle uğraşırken önemlidir.
Susamın bir diğer önemli özelliği, bitki lignanları içeriğini tohumlamaktır. Lignanlarda antikanser etkileri ve kalp teşvik etme yetenekleri olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar, susam tohumlarından gelen öncüllerin, bağırsaktaki bakteri florası tarafından, her zaman en iyi lignan kaynağı olarak düşünülen keten tohumlarından elde edilenlere eş değer lignanlara dönüştürüldüğünü bulmuştur.

Kan Basıncını ve Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur
Susamda bulunan sesamolin ve sesamin’in, antitrombotik özelliklere sahip olduğu, yani susamın, akut koroner sendrom ve kardiyovasküler ölüm gibi atardamarların yıkıcı etkilerine ve lejyonlara bağlı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.
Fitosteroller, susam tohumlarında bulunan ve hormonal düzeyler, arteriyel sağlık ve kolesterol düzeyleri üzerinde etkili olan bir besin maddesidir. Tahindeki bitki steriollarının çoğuna beta-sitosterol denir. Susam tohumları, test edilen 27 farklı fındık, tohum, baklagil ve taneler arasında kolesterol düşürücü fitosteroller bakımından en yüksek sırada yer almaktadır.
Susam tohumlarındaki yağ ve kaloriler yüksek olmasına rağmen, kalp sağlığı söz konusu olduğunda bu kötü bir şey değildir. Araştırmalar fitosterollerin, arterlerde yağ birikimi ile karakterize bir hastalık olan arteriosklerozu tedavi edebileceğini düşünüyor. Fitosteroller, kolesterol ile benzer bir yapıya sahip oldukları için vücuttaki kolesterolü düzenlemeye yardımcı olurlar. Bu, kan dolaşımındaki emilebilir kolesterol miktarını azaltır ve belirli kalp rahatsızlığı çeken insanlar için yararlıdır.


Tahin yapmak için kullanılan susam tohumları, bitki lignanları bakımından yüksektir, bu da kan lipid profillerini iyileştirmeye yardımcı olur ve kolesterolü ve kan basıncını normale döndürebilir. Araştırmalar, lignanların hem kan serumunda hem de kolesterol düzeylerinde yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu, toplam kolestrol üzerinde olumlu etkileri olduğu anlamına gelir.
Yüksek tansiyonunuz varsa, tahin size yardım edebilir. Susamın etkilerini araştıran araştırmalara göre tahin antihipertansif özelliklere sahiptir. The Yale Journal of Biology and Medicine’de yayınlanan 2006 yılı çalışmasında, susam yağı tek diyet yağı olarak kullanılır ve 32 hipertansif hasta 45 gün boyunca takip edilir. Araştırmacılar, 45 günlük susam yağının kan basıncını önemli ölçüde düşürmesine yardımcı olduğunu, lipid peroksidasyonunu azalttığını ve çoğu hastada antioksidan statüsünü artırdığını keşfettiler.

Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olabilir
Fitoöstrojenler, özellikle hormonlar üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda, tartışmalı bir konudur. Fitoöstrojenler hem östrojeni taklit ederler hem de östrojen antagonistleri (biyolojik östrojenin tersi şekilde davrandıkları anlamına gelir) gibi davranırlar; bu da onları biraz kafa karıştırıcı yapar. Östrojen reseptörlerine bağlanarak vücudu etkiliyorlar; vücudunuz, gerçekte olduğundan çok daha fazla östrojene sahip olduğunuzu düşünüyor. Fitoöstrojenlerin iyi veya kötü olup olmadıklarını söylemek zor ancak çalışmalar, yararları olduğunu gösteriyor.
Fitoöstrojenlerin etkilerinin hepsi kötü değildir. Özellikle 50 yaş üstü postmenopozal kadınlarda veya östrojen düzeyleri düşük kadınlarda, fitoöstrojen gıdaları doğal olarak hormonları dengeler, güçlü kemikleri korumaya yardımcı olur ve kanser ve osteoporoz gibi çeşitli hastalıkların riskini düşürür.
Diyet östrojenleri, menopoz döneminde kadınlar için en koruyucu besin öğesi gibi görünmektedir. Fitoöstrojen alımını maksimize ederek artırmak çoğu insan için iyi bir fikir değildir ve zararlı olabilir, ancak kadınların yaşlandıkça yaşadığı hormonal dengesizliklerin etkilerine karşı yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, artmış fitoöstrojen alımının, sıcak basması, kemik kaybı, zayıflık, ruh hali değişiklikleri, düşük seks sürüşü vb. gibi menopoz semptomlarını önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.
Bazı durumlarda fitoöstrojen gıdaların hormon üretimine bağlı kanserlere karşı koruyucu olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Fitoöstrojenler, meme kanseri ve yumurtalık kanseri ile bağlantılı olarak incelenmiş ve birçok çalışma olumlu sonuçlar vermektedir.

Cilt Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur
Susam tohumları, amino asitlerin, E ve B vitaminlerinin, eser mineralleri ve yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır ve hepsi cilt hücresi gençleştirme ve yaşlanmanın erken belirtilerini önleme konusunda yardımcı olur. Tahini direkt olarak cildinize sürmek istemeyebilirsiniz, ancak tahin yemeniz bile yağ ve besin alımını artırarak cildinizin bütünlüğünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Susam yağı binlerce yıldır cilt yaralarını, yanıkları, hassasiyetleri ve kuruluğu tedavi etmek için kullanılmaktadır, bu yüzden bazen “yağların kraliçesi” olarak adlandırılmaktadır. Doğal bir antibakteriyel ve antifungal ajandır, yani bakterileri öldürür gözenekleri tıkamaz. Genel olarak sağlıklı yağlar cilt sağlığının anahtarıdır, çünkü iltihapları azaltmak ve cildi nemli tutmak için yağlar gerekir. Tahin, zarar görmüş dokuları onarmak ve kolajen üretmek için gerekli olan çinko gibi mineraller de sağlar.

Besin Emiciliğini Artırır
Araştırmalar, susam tohumlarının, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi yaşlanmayla ilişkili hastalıkların önlenmesinde rol oynayan tokoferol maddesinin, E vitamini içindeki temel besin maddeleri gibi koruyucu yağda çözünen bileşiklerin emilmesini artırdığını buldu. Susamın yüksek plazma gamma-tokoferol ve artmış vitamin E biyoaktiviteye yol açması, iltihaplanmayı, oksidatif stresi ve dolayısıyla kronik hastalık gelişimini önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tahin Tahinin Faydaları Cilt Sağlığı B Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Manuka Balı Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Manuka Balı Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Manuka balı, her türlü yarada doğal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Geleneksel antibiyotiklere direnç olan çağda bir mikrop savaşçısı olarak kullanılmıştır. Ayrıca savunucular Manuka balının sivilceden sinüs sorunlarına kadar diğer koşulları tedavi edebileceğini iddia etmektedirler.

Manuka balı, her türlü yarada doğal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Geleneksel antibiyotiklere direnç olan çağda bir...

Kaçamakların En Masumu Patlamış Mısır
Kaçamakların En Masumu Patlamış Mısır

Her daim ne yediğine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek mümkün olmuyor. Bazen sadece canımız çikolata, tatlı, bol tuzlu kraker veya cips çekiyor. Bu durum çok normal! Kendimizi istediğimiz yiyeceği yemekten alıkoymak yerine, bu tarz ataklar geldiğinde porsiyon kontrolü yaparak veya daha sağlıklı alt

Her daim ne yediğine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek mümkün olmuyor. Bazen sadece canımız çikolata, tatlı, bol tuzlu ...

Pekmez Tüketmek Sizin İçin İyi Mi?
Pekmez Tüketmek Sizin İçin İyi Mi?

Pekmez, şeker üretimi sırasında yapılan koyu renkli bir şuruptur ve genellikle bir besin kaynağı ve daha sağlıklı bir tatlandırıcı olarak lanse edilir, ancak pekmez gerçekten sizin için iyi midir?

Pekmez, şeker üretimi sırasında yapılan koyu renkli bir şuruptur ve genellikle bir besin kaynağı ve daha sağlıklı bir ta...