Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları

14 Şubat 2021

Defne yaprağı, ocakta pişirilen leziz sulu yemeklerin aromatik katkısı en sevdiğim bitkilerden biri… Bu bitki, yüzlerce yıldır tıbbî tedavilerde kullaılmış. Et, çorba ve güveç için ayırt edici, lezzetli koku için de ayrıca en çok tercih edilen baharatlardan biri diyebiliriz. Kozmetik, sabun ve deterjanlarda da bulabilirsiniz.
Defne yaprağı gaz, şişkinlik ve sindirime destek olmak gibi birçok faydası açısından da tercih edilir. Kas ve eklem ağrısı ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek bazı çalışmaları da bulunuyor, ancak bu kullanımları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Peki bu özel bitkiyi nasıl kullanabiliriz?

Antimikrobiyal ve Antioksidan zenginidir.
Defne yaprağı öz yağı dahil olmak üzere antimikrobiyal ve antioksidan özellikler içerir.
Kandida virüsünü engelleyebilir ve yaraları iyileştirir.
Defne yaprağının antifungal özellikleri de var. Yayınlanan bir çalışmada, defne yaprağı bitkisinin kandida üzerine olan antifungal potansiyeli belirlenmiş. Çalışmada defne defneğı, kandidanın hücre duvarlarına yapışmasını engelliyor ve bu nedenle membrana nüfuz etme kabiliyetini düşürüyor. Bu duruma karşı koymak için kandida için yapılacak özel beslenmeye eklendiğinde mükemmel bir katkı sağlanmış.
Ayrıca yara iyileştirme konusunda da başarılı bir ajan. Çok hızlı olmasa da yaranın temiz kalmasını sağlayarak iyileşmesinde katkıda bulunduğu belirlenmiş.

Kansere karşı mücadele eden ajanlardandır.
Defne yaprağı özütlerinin kullanımı değerlendirildiğinde, hem yaprakların hem de meyvelerin meme kanseri hücresi modellerine karşı güçlü olduğu görülmüştür. Çalışma, meme kanseri tedavisi için potansiyel bir doğal ajan olarak defne yaprağını, özleri ile indüklenen hücrelerle karşılaştırılan ve olmayan hücreleri karşılaştırarak not etmiştir. Hücre ölümü, yaprak dokusunu olası bir doğal kanser tedavisi seçeneği haline getiren indükte olanlarda meydana gelmiş.

Diyabet için çok değerlidir.
Defne yaprakları kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada, günde iki kez defne yaprağı alan katılımcılarda, kan şekeri düzeyleri ve kolesterol düzeylerinin (LDL) düştüğünü göstermiştir. Bu çalışmanın, deneklerin diyabet için kullandığı düzenli ilaçları içerdiğini belirtmek önemlidir. Aynı zamanda iyi kolesterolü (HDL) arttırdığını dsa belirleyen çalışmalar, detaylı olarak yapılmaya devam ediliyor.
Genel sonuç, defne yapraklarının düzenli tüketiminin diyabet ve hatta kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörlerini azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sindirime yardımcıdır.
Defne yaprakları, vücuttaki toksinlerin serbest bırakılmasına yardımcı olan idrara çıkmayı sağlayarak gastrointestinal sistemi olumlu etkiler. Defne yaprakları içerdiği organik bileşiklerle, rahatsız bağırsak sendromunu yatıştırıp şişkinlik ve gazı azaltmaktadır. Bazı vakalarda, çölyak hastalığının belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Genel olarak, defne yaprağı, sindirim sürecini arttırarak ve böylece besin maddesinin emilimini arttırarak çok rahatlama sağlayabilir.

Defne Yaprağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Satın alırken üzerinde leke olmayan, kurutulmuş defne yaprağı arayın. Çatlama veya yıpranma olmamasına dikkat edin. Taze defne yaprakları satın almak istiyorsanız, parlak yeşil ve temiz görünümlü olanları arayın.
Bütün defne yaprağını kullanarak yemek pişirebilirsiniz, ancak servisten önce defne yapraklarını tencereden çıkardığınızdan emin olun.
Defne yapraklarını hava geçirmez bir kapaklı cam kavanozda saklayın. Sakın plastik poşetlerde bırakmayın ve hava aldırmayın. Doğru şekilde muhafaza edildiyse, kurutulmuş yapraklar iki yıla kadar dayanabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Defne Yaprağı Sindirim Sistemi Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tarçının Faydaları Nelerdir?
Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, Cinnamomum adlı ağaçların iç kabuğundan yapılmış bir baharattır. Tarih boyunca eski Mısır’a kadar uzanan bir madde olarak kullanılmıştır. Eskiden değerli ve krallara uygun bir hediye olarak kabul edilmektedir. Günümüzde tarçın ucuzdur, her süpermarkette bulunur ve her çeşit yiyecek ve tarift

Tarçın, Cinnamomum adlı ağaçların iç kabuğundan yapılmış bir baharattır. Tarih boyunca eski Mısır’a kadar uzanan bir mad...

Sahurda Yenilen İki Dilim Ananasın Muhteşem Faydaları
Sahurda Yenilen İki Dilim Ananasın Muhteşem Faydaları

Sağlıklı bir sahur sofrasında bulunması gereken besinlerden biri ananastır. Çünkü ananas hem yüksek miktarda lif hem de sıvı içeren bir besindir. Ertesi gün geçirilen uzun süreli oruçta yaşanma ihtimali olan hastalıkların riskini azaltır. Sahurda yenilen iki dilim ananasın muhteşem faydaları...

Sağlıklı bir sahur sofrasında bulunması gereken besinlerden biri ananastır. Çünkü ananas hem yüksek miktarda lif hem de ...

Trafik Işığı Yeme Yöntemi
Trafik Işığı Yeme Yöntemi

İyi beslenme, kurallara uymakla ilgili değildir. Tanıdığımız en sağlıklı insanlar, mükemmelliğin kartondan kesilmiş parçaları değildir. Aslında, nasıl yediklerine şaşırabilirsiniz. Bunun nedeni, başka birinin diyet tavsiyelerine uymak yerine, kendi diyet tuhaflıklarına dayalı kişisel bir yemek liste

İyi beslenme, kurallara uymakla ilgili değildir. Tanıdığımız en sağlıklı insanlar, mükemmelliğin kartondan kesilmiş parç...