Nanenin Çeşitli Faydaları

18 Şubat 2021

Yeşiliyle, kurusuyla mutfağımızın baş tacı diyebileceğimiz nane, salatalara, çorbalara, etlere, sebzelere çok yakışıyor. Nanenin yemeklerde tüketilmesi zaten çok eski çağlardan beri özellikle doğu kültürünün bir parçası, ancak bir de alternatif tıpta tedavi edici özelliği de var. Fakat nane denilince aklınıza ilk olarak ne geliyor diye sorsam, şüphesiz mis ve ferah kokusu diyeceksiniz. İşte bu ferah koku da naneyi sadece yemeklerde ve alternatif tıpta değil, aynı zamanda şekerlerde, sakızlarda, oda parfümlerinde, diş macunlarında ve nefes spreylerinde kullanılır hale getirdi. “Ben hiç nane sevmem, nane kullanmam” diyenler bile bir yerde, bir şekilde naneli bir ürünle karşılaşıyor. A ve C vitamini, Omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, çinko, lif ve folatlar açısından oldukça zengin olan nane, pek çok derdimize deva olan bir bitkidir. Ancak nane ve solunum yolları sağlığı arasındaki muhteşem pozitif ilişkinin de altını çizmeden geçemeyeceğim.

Nanenin besin değerleri
100 gram nane;
• 1,6 gram karbonhidrat,
• 3,37 gram protein,
• 0,88 gram yağ,
• 6,69 gram lif,
• 0,70 gram yağ,
• 5 miligram sodyum,
• 321 miligram potasyum,
• 209 miligram kalsiyum,
• 85 miligram A vitamini,
• 25,7 miligram C vitamini,
• 5,7 miligram demir içeriyor.

Nane, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler
Nane, mideyi, bağırsakları ve kanı temizleyici özellikte bir bitkidir. Yaş ya da kuru nane tükettiğimizde bağırsaklarımızın daha iyi çalıştığını, kabızlık, şişkinlik, gaz gibi sorunların yaşanmadığını gözlemleriz. Sağlıksız bir öğün ya da üşütme sebebiyle ortaya çıkan mide ağrılarında nane çayı içmek, bir tutam taze nane yemek iyileştirici etki gösterecektir. Nanenin mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini mide bulantısı konusunda da deneyimleyebilirsiniz. Şöyle ki yolcuklarda mide bulantısı, kusma sorunu yaşayanlar yanlarında bir tutam taze ya da kuru nane bulundurup bunu kokladıklarında mide bulantısının geçtiğini fark edecektir. Bu bakımdan günlük yemeklerinizde, çorbalarda, salatalarda bir tutam nane tüketmek ya da bir fincan nane çayı içmek “iyi” gelir.

Nane, solunum yollarını korur
Mevsimsel rahatsızlıklar ya da astım, bronşit gibi ciddi rahatsızlıklar dolayısıyla nefes alıp vermede güçlük yaşıyorsanız nanenin mucizevi tedavi edici rolünden faydalanın derim. Nanenin çok güçlü, keskin ve ferahlatıcı aroması boğazlardaki tıkanıklıkları açacak, öksürük ve diğer solunum yolları hastalıklarının etkilerini azaltacaktır. Hatta nanenin astım ataklarını da azalttığı biliniyor. Ancak olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğu için çok fazla nane tüketmek, nane çayı içmek de boğazda tahriş olmasına sebep olabilir. Günde bir tutam nane, bir fincan nane çayı yeterlidir.

Nane, cildi temizler
Nanenin antiseptik özelliği vardır. Bu da yaralarda, iltihaplarda, kaşıntı yapan bölgelerde naneden faydalanmanın doğru olacağını gösteriyor. Bir tutam taze naneyi sıcak suyun içinde 10-15 dakika demleyerek elde ettiğiniz nane suyu, nane çayına pamuğu batırın ve cildinizi silin. İnanılmaz temizleyici bir etkisi vardır. Nane suyu ile temizlenen ciltte; kaşıntı, dökülme, kızarma, iltihaplanma gibi sorunlar yaşanmaz, cilt yatışır ve yumuşar. Bununla birlikte arı, sinek, böcek sokması gibi durumlarda o bölgeyi nane suyuna batırılmış bir pamukla silmek dezenfekte etmek ve ağrıyı azaltmak bakımından önemlidir.

Nane, emzirme döneminde memeleri korur
Yeni doğum yapan annelerin en önemli sorunlarından birisi meme uçlarında çatlaklar, yaralar oluşmasıdır. Nedeni ya da mantığı tıbbi olarak henüz kanıtlanamamış olsa da, bu dönemde düzenli olarak nane yemenin, nane çayı içmenin meme uçlarında çatlak ve yara oluşumunu engellediği biliniyor.

Nane, sinir sistemini rahatlatır
Nanenin ferahlatıcı kokusu, sinir sistemimiz üzerinde olumlu etki gösterir. Stresli, gergin anlarda ya da baş ağrısından uyuyamadığımız zamanlarda bir tutam nane koklamak iyi gelebilir. Stresli ve yoğun günlerin ardından akşam yemeğinden sonra bir fincan nane çayı için ya da yastığınızın yakınına, içine bir tutam nane serpin mışıl mışıl deliksiz bir uyku çekebilirisiniz.

Nane, depresyonu önler
Kokular yaşamımızda çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle etkili ve keskin kokuya sahip olan bitkilerin ruhumuzda, zihnimizde yaşanmakta olan bazı olumsuzlukları ekarte ettiği biliniyor. Nane de bu mucizevi bitkilerden birisidir. Günümüzde küçük, büyük, genç, yaşlı pek çok kişi depresyona girmekte, depresyondan şikayetçi olmakta ve bunun için de ilaçlarla değil, doğal yollarla tedavi bulmaya çalışmaktadır. Tam da bu durumda nanenin keskin kokusunun sinir sistemimiz üzerindeki olumlu etkisinden faydalanmamak olmaz. İşten, okuldan geldikten sonra kendinizi halsiz, yorgun, endişeli, gergin hissediyorsanız kendinize 10-15 dakikalık bir zaman dilimi ayırmanız yeterli. Bunun için 1 tutam nane yaprağını bir fincan sıcak suyu içine atın ve nane çayınızı yavaş yavaş yudumlayın. Yine bir tutam yaş ya da kuru naneyi salatanıza, yemeğinize ekleyin. Başka bir alternatif olarak da, bir tutam kuru ya da taze naneyi alın oturduğunuz, yattığınız yere tam da yanı başınıza koyun veya elinizde tutun arada bir koklayın. Ya da bir tutam kuru naneyi bez bir torbaya koyun, bir peçeteye sarın ve yastığınızın içine koyun. Bu sayede her gece huzurlu, rahat ve deliksiz uyuyabilirsiniz. Kesinlikle iyi gelecek!

Nane, kanser karşıtıdır
Nanenin içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar, antiseptik özellikler vücutta kanserli hücre oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Bununla birlikte hali hazırda var olan kanserli hücrelerin de büyümesini önleyebileceği düşünülüyor.

Nane, zihni ve hafızayı canlandırır
Nanenin sinir sistemini, ruhu dinlendirdiği, ferahlattığı biliniyor. Ancak bu ferahlık bir uyuşukluk şeklinde değil de, daha çok zihindeki önemsiz bilgileri atmak, kişinin odaklanmasını güçlendirmek anlamında kullanılıyor. Özellikle taze nane yemek, naneli sakız çiğnemenin kişinin hafızasını güçlendirici özellik gösterdiği düşünülüyor.

Nane, kilo vermenizi kolaylaştırır
Nane, sindirim sistemimizin fonksiyonlarını destekleyen ve dolayısıyla da kilo verme sürecine olumlu katkısı olan bir bitkidir. Nanenin uyarıcı özelliği sindirim enzimlerinin uyarılmasını, yağ yakma fonksiyonlarının hızlanmasını sağlayarak kilo verme sürecinin de bir tık daha hızlanmasını sağlıyor.

Nane, alerjiyi giderir
Özellikle mevsim geçişlerinde, ilkbaharda, sonbaharda nezle ve alerjiler pek çok kişinin kabusudur. Ancak kuru ya da taze nane koklayarak, nane tüketerek, hatta naneli sakız çiğneyerek bile bu alerjileri en aza indirmek mümkün. Bunun için özellikle açık havaya çıkılacak günlerde cebinde, yanında, çantasında bir tutam nane taşımak alerji sorununu çözecektir.

Nane, ağız bakımına yardımcıdır, ağız kokusunu önler
Besinler ve ağız içinin, dişlerin bu besinlerden arındırılmaması ağız içi sağlığını olumsuz etkiler. Ağız ve diş sağlığının bozulması da tüm vücudu olumsuz etkileyen çok ciddi rahatsızlıklara yol açar. Ancak nane çok etkili bir mikrop öldürücü olduğu için ağızda oluşan zararlı bakterileri ortadan kaldırır ve nefesin de kötü değil, ferah, güzel kokmasını sağlar. Hatta ağız kokusu sorunu olan kişilere öncelikle bir dahiliye uzmanına gidip gerekli testleri yaptırmaları, buna sebep olan bir sağlık sorunu yoksa, akşamları yatmadan önce bir tutam taze nane tüketmeleri önerilir. Bu sayede sabah uyandıklarında nefesin kötü kokması sorunu çözülebilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Nane Nanenin Faydaları Cilt Sağlığı Sindirim Sistemi Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Lavanta Yağının Mucizeleri
Lavanta Yağının Mucizeleri

Cilt bakımından ruh halinize lavanta yağının faydaları hayatınıza mucizevi bir şekilde dokunacak. Lavanta çiçekleri sadece tarlalarda güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda sahip oldukları harika kokuları nedeniyle yaşadığımız mekânların da havasını değiştirirler.

Cilt bakımından ruh halinize lavanta yağının faydaları hayatınıza mucizevi bir şekilde dokunacak. Lavanta çiçekleri sade...

Badem Tüketmenin Faydaları
Badem Tüketmenin Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık ve cevizden sonra omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan besinler arasında yer alan badem kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık v...

Meyveleri Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Yemeli?
Meyveleri Kabuklu Mu Kabuksuz Mu Yemeli?

Bu yazımızda size meyveyi kabuğu ile yemenizin neden iyi bir fikir olduğunu ve bunu hijyen açısından riske girmeden nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz.

Bu yazımızda size meyveyi kabuğu ile yemenizin neden iyi bir fikir olduğunu ve bunu hijyen açısından riske girmeden nası...