Ellagik Asit: Nedir, Nasıl Çalışır ve Gıda Kaynakları

29 Kasim 2022

Ellagik asit herkesin bildiği bir isim olmayabilir, ancak bu güçlü polifenol, uzun bir etkileyici sağlık yararları listesiyle ilişkilendirilmiştir.
Özellikle araştırmalar, ellagik asidin kanser hücresi büyümesini azaltabileceğini, iltihabı hafifletebileceğini ve beyin fonksiyonunu koruyabileceğini göstermektedir.
Ayrıca, birçok gıda kaynağında bulunur ve genellikle takviyelerinizde ve cilt bakım ürünlerinizde bulunur.
Bu makale, ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve alımınızı nasıl artırabileceğinizi keşfetmek için ellagik aside daha yakından bakıyor.

Ellagik Asit Nedir?
Ellagik asit, birçok meyve ve sebze de dahil olmak üzere en sevdiğiniz yiyeceklerin çoğunda doğal olarak bulunan bir antioksidandır.
Bazı yiyecekler ayrıca vücudunuzun ellagik aside dönüştürdüğü ellagitannin adı verilen bir bileşik içerir.
Ellagic asit, yararlı sağlık etkileri nedeniyle incelenmiştir. Aslında araştırmalar, güçlü anti-inflamatuar, kanserle savaşan özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.
Dahası, bazı hayvan ve insan çalışmaları, tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları gibi durumların tedavisi ve önlenmesi için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Gıda kaynaklarına ek olarak, ellagik asit, ek formda yaygın olarak bulunur. Hiperpigmentasyonu azaltma özelliği sayesinde birçok cilt bakım ürününde de bulabilirsiniz.

Ellagik Asit Nasıl Çalışır?
Ellagik asit bir antioksidan görevi görür, yani hücrelerinizi hasardan ve oksidatif stresten korumak için serbest radikaller olarak bilinen zararlı bileşikleri nötralize edebilir.
Ayrıca bağışıklık fonksiyonunuzu düzenlemeye ve prostaglandin E2 ve interlökin 6 dahil olmak üzere çeşitli spesifik inflamasyon belirteçlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Uzun süreli yüksek düzeyde iltihaplanmanın sürdürülmesi, kanser, kalp hastalığı ve otoimmün bozukluklar dahil olmak üzere bir dizi kronik duruma katkıda bulunabilir.
Test tüpü ve hayvan çalışmaları, ellagik asidin, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde beyin fonksiyonunu korumaya ve kanser hücresi büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini de bulmuştur.
Dahası, bazı araştırmalar, bir tür cilt pigmenti olan melanin üretiminde yer alan belirli bir enzimin aktivitesini bloke ederek cildinizi aydınlatabileceğini göstermektedir.

Ellagik Asit Kanserle Savaşır Mı?
Birden fazla çalışma, ellagik asidin güçlü kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir.
In vitro ve in vivo kanıtların bir incelemesine göre, ellagik asit, kanser hücrelerini öldürürken tümörlerin büyümesini ve yayılmasını engelleyebilir.
Ek olarak, tümörlerin kemoterapi ve radyasyona duyarlılığını artırarak bu kanser tedavilerinin etkinliğini artırabilir.
Özellikle test tüpü çalışmaları, ellagic asidin meme, mesane, prostat, kolorektal ve akciğer kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Bununla birlikte, ellagik asidin etkileri üzerine yapılan araştırmaların çoğunun özellikle test tüpleri veya hayvanlar üzerinde yapıldığını ve çok yüksek dozlarda ellagik asit kullanıldığını unutmayın.
İnsanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, elajik asit açısından zengin olan nar suyu veya ekstresinin prostat ve kolorektal kansere karşı faydalı olabileceğini öne sürse de, narda bulunan diğer bileşiklerin de rol oynayabileceği açık değildir.

Dozaj Ve Ek Bilgi
Elagik asit takviyelerini yerel doğal sağlık mağazalarından ve çevrimiçi satıcılardan satın alabilirsiniz. Sağlık mağazaları genellikle ellagik asidi kanser ve bakteriyel veya viral enfeksiyonlar için doğal bir çare olarak pazarlar.
Ellagic asit ayrıca, tipik olarak porsiyon başına 250-500 mg ellagic asit içeren nar özü gibi takviyelerde de yaygın olarak bulunur.
Ellagik asit için resmi dozaj tavsiyeleri olmamasına rağmen, bazı çalışmalar ellagik asidin 30-850 mg arasındaki dozlarda en etkili olabileceğini tahmin etmektedir.
Bununla birlikte, bazı araştırmalar, vücudunuzun gıda kaynaklarından ellagik asidi emdiği kadar etkili bir şekilde takviyelerden ellagik asidi ememeyebileceğini düşündürmektedir. Bu, ellagik asit takviyelerinin potansiyel sağlık yararlarını sınırlayabilir.
Ek olarak, başka ilaçlar alıyorsanız veya altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, ellagik asit herkes için uygun olmayabileceğinden, bu takviyelere başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Ellagik asidin besin kaynakları
Ellagik asidi, belirli meyve türleri ve ağaç yemişleri dahil olmak üzere çeşitli gıda kaynaklarında doğal olarak bulabilirsiniz.
Elagik asidin en zengin besin kaynaklarından bazıları şunlardır:
• Nar
• Elmalar
• Üzüm
• Çilekler
• Ahududu
• Kızılcık
• Böğürtlen
• Ceviz
• Antep fıstığı
• Kaju fıstığı
• Cevizler
Takviyelerde bulunan ellagic asit miktarını elde etmek için bu gıdalardan çok yüksek miktarlarda yemeniz gerektiğini unutmayın.
Daha eski bir araştırmaya göre, günlük meyve ve sebze tüketimi önerilerini karşılayan Amerikalı yetişkinler arasında günlük ortalama ellagik asit alımı erkekler ve kadınlar için sırasıyla 44 mg ve 55 mg idi.

Ellagik asidin herhangi bir yan etkisi var mı?
Meyveler ve ağaç yemişleri gibi gıda kaynaklarında yenildiğinde, ellagik asit genellikle güvenli kabul edilir.
Elagik takviyelerin güvenliği konusunda sınırlı araştırma olmasına rağmen, araştırmalar, belirtilen şekilde kullandığınızda bunların çok az yan etki ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Yine de ellagik asit, birçok ilaç türünün metabolizmasında yer alan bir grup enzim olan sitokrom P450'leri inhibe edebilir.
Bu nedenle, birçok statin, antipsikotik ve kan sulandırıcı içeren bu enzimler tarafından metabolize edilen herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ellagik asit takviyesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Sonuç Olarak
Ellagik asit, meyveler ve fındıklar da dahil olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunan bir tür antioksidandır.
Çalışmalar, kanserle savaşan özelliklere sahip olabileceğini ve sağlığın diğer bazı yönlerini iyileştirebileceğini gösterse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Ek olarak, diyetinize ellagik asit açısından zengin daha fazla yiyecek eklemek faydalı olabilirken, ellagik asit takviyelerinin güvenliği ve etkinliği konusunda sınırlı araştırma vardır.
Bu nedenle, ellagik asit almadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ellagik Asit Nar Antioksidan Kanser

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yeni Yıl Sonrası Beslenme Önerileri
Yeni Yıl Sonrası Beslenme Önerileri

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2021 yılı bize birçok şey öğretti ve şimdi bayrağı teslim etmeye hazırlanıyor.

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2021 yılı bize birçok şey öğretti ve şimdi bayrağı te...

Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Osmanlı'dan günümüze kadar gelen reyhan tüketiminin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Güçlü bir mikrop söktürücü olan reyhan fesleğen ile aynı aileden geldiğinden dolayı iki bitki sürekli karıştırılıyor.

Osmanlı'dan günümüze kadar gelen reyhan tüketiminin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Güçlü bir mikrop söktürü...

Çikolata Hakkındaki 20 Gerçek
Çikolata Hakkındaki 20 Gerçek

Çikolata, kendi başına da diğer gıdalar ve tatlılarla birleşince de gerçekten hoş bir tada sahiptir. Birçok kişi çikolata yedikten sonra kendilerini suçlu hissederler, fakat haftada birkaç parçanın vücutlarına kazandırdığı besinlerin farkında değillerdir.

Çikolata, kendi başına da diğer gıdalar ve tatlılarla birleşince de gerçekten hoş bir tada sahiptir. Birçok kişi çikolat...