Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

15 Temmuz 2021

Sağlıklı bir vücut için adeta doğal ilaç yerine geçen bazı besinleri mutlaka beslenme şekline koyabilirsiniz. Uzmanların şiddetle önerdiği bu besinler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudun takviye ihtiyacını doğal olarak karşılar. Vücudun organlarının fonksiyonel potansiyelini artıran bu besinleri sizler için bir araya getirdik. İşte sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken besinler…

Zerdeçal
Kandaki insülin direncini düzenler. Ayrıca kandaki fazla yağ oluşmasını engeller.

Kefir
Damar sertleşmesini engeller. Kötü kolesterol seviyesini azaltarak kalp damar hastalıklarının oluşmasının önüne geçer.

Antep Fıstığı
Uzmanlara göre günde tüketilen bir avuç antep fıstığı vücutta özellikle cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir.

Mantar
Vücudun ihtiyacı olan potasyumu ve kalsiyumu tek seferde karşılar. Kemik ve kas sistemini yeniler. Kronik hastalıkların yaşanmasını engeller.

Şalgam Suyu
Tam bir sindirim sistemi dostu olan şalgam suyu özellikle Doğu kültürünce etli yemeklerle beraber tüketilir. Bu sayede bağırsakların işlevselliğini düzenler. Etten alınması gereken mineralleri eşit bir şekilde enzimler.

Hindi Eti
B6 vitamini bakımından zengin olan hindi eti, kış aylarında tüketilmesi önerilir. Doymuş yağ ve kötü kolesterol içermez.

Domates
Doğada likopen bakımından en zengin besinlerden biridir. Bu yüzden antioksidan etkisi oldukça yüksektir.

Muz
İçeriği doğal lif ve nişanta sayesinde kandaki şekeri dengeler. Günlük tüketilen bir adet muz vücudun ihtiyacı olan potasyum ve magnezyumu karşılar.

Bitter Çikolata
Stres ve depresyonun baş düşmanı olan besin bitterdir. Sinir sistemini yenileyen bitter yaşam kalitesini yükseltir.

Kuru İncir
En sağlıklı besin kuru incirdir. Kuru incir hem doğal şeker hem de lif bakımından zengindir. Bu özellikleri sayesinde sindirimden kana, kalp sağlığından sinir sağlığına kadar faydaları vardır. Halen üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Düzenli tüketilen kuru incir özellikle sindirim hastalıklarının oluşmasını engeller.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Çıtır Buğday Atıştırmalıkları Sağlıklı Mı?
Çıtır Buğday Atıştırmalıkları Sağlıklı Mı?

Kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek tam buğday, düşük kalorili atıştırmalıklar olarak popülerdirler. Bununla birlikte, az besin sağlarlar ve nispeten yüksek miktarda şeker ve tuz içerirler.

Kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek tam buğday, düşük kalorili atıştırmalıklar olarak popülerdirler. Bununla b...

Veganlar İçin En İyi 10 Probiyotik Besin
Veganlar İçin En İyi 10 Probiyotik Besin

Vegan terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu’nu oluşturmak için İngiltere’deki Leicester Vejetaryen Derneği’nden ayrılan küçük bir vejeteryan grubu tarafından icat edilmiştir. Bu terim, vejetaryen (vegetarian) kelimesinin ilk 3 ve son 2 harfleri birleştirilerek seçilmiştir. Veganlar, etik, sağlık veya

Vegan terimi, 1944 yılında Vegan Topluluğu’nu oluşturmak için İngiltere’deki Leicester Vejetaryen Derneği’nden ayrılan k...

Kabak Çiçeğinin Besin Değerleri, Faydaları ve Kullanımları
Kabak Çiçeğinin Besin Değerleri, Faydaları ve Kullanımları

Kabak çiçeği, kabak bitkilerinin ürettiği canlı, yenilebilir bir çiçek türüdür. Kabak bitkileri, her ikisi de büyük, huni şeklindeki çiçekleri ile dikkat çeken hem erkek hem de dişi çiçekler üretir. Bu çarpıcı çiçekler ya canlı bir turuncu ya da sarı renk alır.

Kabak çiçeği, kabak bitkilerinin ürettiği canlı, yenilebilir bir çiçek türüdür. Kabak bitkileri, her ikisi de büyük, hun...