Sarımsak Soğuk Algınlığı Ve Griple Nasıl Savaşır?

19 Kasim 2022

Sarımsak yüzyıllardır hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Aslında, sarımsak yemek çok çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Buna kalp hastalığı riskinin azalması, bilişsel sağlığın iyileşmesi bağışıklık fonksiyonunun artması ve belirli kanser türlerinin riskinin azalması dahildir.
Bu makale, sarımsağın soğuk algınlığı ve gribe karşı özellikle nasıl koruyucu olduğunu açıklamaktadır.

Sarımsak Bağışıklık Fonksiyonunu Artırabilir
Sarımsak, bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasına yardımcı olan bileşikler içerir. Bütün sarımsak, alliin adı verilen bir bileşik içerir. Sarımsak ezildiğinde veya çiğnendiğinde, bu bileşik sarımsaktaki ana aktif bileşen olan allisin'e (c ile) dönüşür.
Allisin, sarımsağa kendine özgü kokusunu ve tadını veren kükürt içerir.
Bununla birlikte, allisin kararsızdır, bu nedenle sarımsağa tıbbi özelliklerini verdiği düşünülen diğer kükürt içeren bileşiklere hızla dönüşür.
Bu bileşiklerin, soğuk algınlığına veya gribe neden olan virüsler gibi virüslerle karşılaştıklarında vücuttaki bazı beyaz kan hücrelerinin hastalıkla mücadele tepkisini artırdığı gösterilmiştir.

Sarımsak Soğuk Algınlığı Ve Gribi Önlemeye Yardımcı Olabilir Mi?
Sarımsak, soğuk algınlığı ve gribi önlemek için bir tedavi olarak umut vermiştir.
Araştırmalar, sarımsağın ne kadar süre hasta kaldığınızın yanı sıra, ilk etapta hasta olma riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca semptomların şiddetini de azaltabilir.
Bir çalışmada 146 sağlıklı gönüllüye 3 ay boyunca sarımsak takviyesi veya plasebo verildi. Sarımsak grubunun soğuk alma riski %63 daha düşüktü. Bununla birlikte, soğuk algınlığından kurtulmak için geçen süre açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu.
Başka bir çalışma, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde günde 2,56 gram yaşlı sarımsak özü tüketen denekler için soğuk algınlığının plasebo grubuna kıyasla önemli ölçüde daha kısa olduğunu buldu. Soğuk algınlığı da daha az şiddetliydi.
Sık sık soğuk algınlığı veya grip oluyorsanız, sarımsak yemek semptomlarınızı azaltmanıza veya hastalığınızı tamamen önlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kanıtların gözden geçirilmesi, sarımsağın soğuk algınlığı üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların çoğunun düşük kalitede olduğunu buldu.
Sarımsakları sürekli almanız mı gerekiyor yoksa hastalanmaya başladığınızda kısa süreli bir tedavi olarak mı işe yaradığı da bilinmiyor.

Sarımsağın Faydaları Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?
Sarımsağın işlenme veya hazırlanma şekli sağlık yararlarını değiştirebilir. Alliini faydalı allisine dönüştüren alliinaz enzimi sadece belirli koşullar altında çalışır. Ayrıca ısı ile devre dışı bırakılabilir.
Daha eski bir çalışma, mikrodalgada 60 saniye veya fırında 45 dakika kadar kısa bir sürenin alliinazı etkisiz hale getirebileceğini ve başka bir çalışmada da benzer sonuçlar bulmuştur.
Bununla birlikte, sarımsakları ezerek ve pişirmeden önce 10 dakika bekletmenin tıbbi özelliklerinin kaybını önlemeye yardımcı olabileceği kaydedildi.
Araştırmacılar ayrıca, kullanılan sarımsak miktarını artırarak pişirmeden kaynaklanan sağlık yararlarının kaybının telafi edilebileceğini belirttiler.
Sarımsağın sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolu:
• Tüm sarımsaklarınızı yemeden önce ezin veya dilimleyin. Bu allisin içeriğini arttırır.
• Ezilmiş sarımsağınızla pişirmeden önce 10 dakika bekletin.
• Çok fazla sarımsak kullanın – mümkünse yemek başına birden fazla diş.

Sarımsak Takviyeleri
Sarımsak alımınızı artırmanın bir başka kolay yolu da takviye almaktır. Ancak, sarımsak takviyeleri için düzenlenmiş standartlar olmadığından dikkatli olun.
Bu, allisin içeriğinin ve kalitesinin değişebileceği ve potansiyel sağlık yararlarının değişebileceği anlamına gelir.

Toz Sarımsak
Toz sarımsak, dilimlenmiş ve kurutulmuş taze sarımsaktan yapılır. Allisin içermez, ancak allisin potansiyeline sahip olduğu söylenir.
Toz sarımsak düşük sıcaklıklarda işlenir ve daha sonra mide asidinden korumak için kapsüllerin içine konur.
Bu, alliinaz enziminin midenin zorlu ortamında hayatta kalmasına yardımcı olur, böylece alliini bağırsakta faydalı allisine dönüştürebilir.
Ne yazık ki, toz sarımsak takviyelerinden ne kadar allisin elde edilebileceği belli değil. Bu, markaya ve hazırlığa bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Eskitilmiş Sarımsak Özü
Çiğ sarımsak dilimlenip %15–20 etanol içinde 1,5 yıldan fazla saklandığında, eskitilmiş sarımsak özü haline gelir.
Bu tür takviye allisin içermez, ancak sarımsağın tıbbi özelliklerini korur. Soğuk algınlığına ve gribe karşı faydalarını gösteren çalışmaların çoğu, yaşlı sarımsak özü kullanmıştır.

Sarmısak Yağı
Sarımsak yağı da etkili bir takviyedir ve tipik olarak buhar damıtma kullanılarak hazırlanır. Genellikle kapsüllerde alınır. Sarımsak yağı, yemeklik yağlara çiğ sarımsak karıştırılarak yapılan, yemek pişirmek için kullanılan sarımsak aromalı yağdan farklıdır.
Ev yapımı sarımsak yağı da birkaç botulizm vakası ile bağlantılıdır, bu yüzden eğer kendiniz yapacaksanız, uygun koruma yöntemlerini kullandığınızdan emin olun.

Günde Ne Kadar Sarımsak Yemelisiniz?
Belirlenmiş etkili bir sarımsak dozu bulunmamakla birlikte, çiğ sarımsak üzerine yapılan bazı araştırmalar, günde iki kez vücut ağırlığının kilogramı başına 100 mg ezilmiş çiğ sarımsak kullanır. Bu, günde yaklaşık üç ila dört karanfil anlamına gelir.
Ayrıca yaşlı bir sarımsak özü takviyesi de alabilirsiniz. Yaşlı sarımsağın sağlığa faydalarını araştıran araştırmalar, 240 mg ila 2.560 mg arasında değişen dozajlar kullanır.
Sarımsak takviyelerinin yüksek alımı toksik olabilir, bu nedenle dozaj önerilerini aşmayın.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırmak İçin Diğer İpuçları
Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmenin ve soğuk algınlığı ve gripten korunmanıza yardımcı olmanın beş yolu daha:
• Bir probiyotik düşünün. Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsağı teşvik edebilir, bağışıklık tepkisini artırabilir ve bazı insanlarda enfeksiyon riskini azaltabilir.
• Dengeli bir diyet yapın. Tüm diyetiniz önemlidir. Önemli besinlerin dengesini sağlamak, bağışıklık sisteminizin iyi durumda kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
• Sigara içmeyin. Sigara dumanı bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir.
• Aşırı alkolden kaçının. Aşırı alkolün bağışıklık sistemine zarar verdiği ve sizi enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirdiği düşünülmektedir.
• Çinko takviyesi alın. Soğuk algınlığının süresini kısaltabileceğinden, soğuk algınlığı başladıktan sonraki 24 saat içinde çinko pastilleri veya şurubu alın.

Sonuç Olarak
Araştırmalar, sarımsağın soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir hastalık geliştirme riskinizi azaltabilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.
Bu faydaları en üst düzeye çıkarmak için çiğ sarımsak veya eski sarımsak özü tüketmek en iyisidir.
Günün sonunda sarımsak hem lezzetli hem de süper besleyicidir. Diyetinize dahil etmek için birçok mükemmel neden var.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sarımsak Soğuk Algınlığı Grip Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Ve Etkileri Nelerdir?
Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Ve Etkileri Nelerdir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide kanseri ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmas...

Kronik Yorgunluğa Karşı 6 Beslenme Alışkanlığı
Kronik Yorgunluğa Karşı 6 Beslenme Alışkanlığı

Sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Belki de ne kadar uyursanız uyuyun, yine de içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Eğer öyleyse, kronik yorgunluğa dair bir şeyler öğrenmek işinize yarayabilir.

Sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Belki de ne kadar uyursanız uyuyun, yine de içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Eğe...

Tiroid Hakkında Her Şey
Tiroid Hakkında Her Şey

Tiroid bezi boyunda, ses kutusunun (gırtlak) hemen altında bulunur. Ortada birbirine bağlı iki büyük lobdan yapılmıştır. Bir yetişkinde, tiroid genellikle yaklaşık 1 ons ağırlığındadır.

Tiroid bezi boyunda, ses kutusunun (gırtlak) hemen altında bulunur. Ortada birbirine bağlı iki büyük lobdan yapılmıştır....