Ramazan Klasikleri

26 Nisan 2021

Ramazan Klasikleri
Ramazan ayı geldi, Ramazan ayında oruç tutanlar için 11 aylık genel düzenin dışında hem sosyal hayatta hem de beslenme düzeninde birçok farklılıklar ortaya çıkıyor.

Sofralar daha zengin, aileler bir arada ve duygu paylaşımı yüksek oluyor. Tüm akrabalar, arkadaşlar, dostlar bir araya geldiğinde değişen sofralar ve bu sofraların tabii ki vazgeçilmez klasikleri oluyor, peki nasıl dengelemeli ne kadar yemeli?


Sıcak Ramazan Pidesi
Ekmeksiz diyet, pidesiz ramazan olmaz. Yılın sadece belirli bir ayında yapılan ramazan sıcak ramazan pidesinin hem kokusu hem görüntüsü sizi cezbediyor olabilir. Miktarına dikkat ettiğiniz sürece ondan kaçmanıza gerek yok. Diyette olduğu gibi Ramazan ayında da yasak yok, denge var. 1 avuç içi büyüklüğündeki ramazan pidesi, yaklaşık 2 kare, 1 dilim ekmek demek oluyor. Ayrıca pilav veya börek yemeyi planlıyor iseniz pide miktarını azaltmalısınız. Ramazanda azalan su tüketimi ve hareketsizlikle beraber azalan lif tüketimi bağırsak problemlerine sebep olabiliyor. Bu yüzden tercihiniz lif alımını artırmak için tam buğday, tam çavdarlardan yana olabilir. İftarda bir parça pideyle ona olan özleminizi giderip, sahurda tercihinizi sizi daha uzun süre tok tutacak tam buğday ve çavdar ekmeklerinden yana kullanabilirsiniz.


Vitamin Dopingi Hurma
Ramazan ayının temsilcilerinden biridir. Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada hamilelikte önemli bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır.
Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar; bu sebeple hamileler tarafından da tüketilebilir. İçerdiği lifler kabızlığa karşı da koruyucudur.
Diğer meyvelere göre protein içermesi de önemlidir. İftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurmanın kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili rol oynadığı, kansere karşı koruyucu olduğu, boğaz ağrısını kestiği, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderdiği bilinmektedir. Uzun süren açlık sonrası iftarda düşen kan şekerini dengelemede ve bağırsak için faydalı.


Ramazan Tatlısı Güllaç
Genellikle evde veya dışarıdaki iftar yemeklerinde bütün günün açlığının ardından hep bir tatlı ile yemeği sonlandırarak kendimizi şımartırız. Ramazanın simgesi haline gelen güllaç buna en uygun tatlı olarak kabul edilebilir. Güllaç sütlü bir tatlı, yağ içeriği düşük ve üzerine serpilen cevizler besin kalitesi açısından faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken ise yediğiniz miktar, yediğiniz saat ve yeme sıklığınız. Haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenilebilir. Ancak hemen yemek üzerine değil iftardan 1 saat sonra ara öğün niyetine yenilmesi daha iyi olur.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ramazan

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Siyah Fasulye Nedir ve Yararları Nelerdir?
Siyah Fasulye Nedir ve Yararları Nelerdir?

Siyah fasulyenin ana vatanı Amerika’dır ve özellikle de Latin Amerika’da çokça tüketilir. Uzun saklama ömrüne sahiptir. Aynı zamanda besin değeri açısından oldukça zengindir.

Siyah fasulyenin ana vatanı Amerika’dır ve özellikle de Latin Amerika’da çokça tüketilir. Uzun saklama ömrüne sahiptir. ...

Peynir Üretiminin Tarihçesi
Peynir Üretiminin Tarihçesi

Peynir üretiminin ilk kez nerede yapıldığını gösteren kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ya da Sahra kaynaklı olabilir.

Peynir üretiminin ilk kez nerede yapıldığını gösteren kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Avrupa, Orta As...

Gluten Nelerde Vardır?
Gluten Nelerde Vardır?

Un ve suyun birleşiminden hamur doğar ve gördüğünüz şey yapışkan, esnek bir toptur. Göremediğiniz şey ise glutendir. Unda bulunan bu protein şişer ve hamuru bir arada tutan bir yapıştırıcı gibi olur. Böylece çektirdiğiniz zaman hamuru yaymak mümkün olur.

Un ve suyun birleşiminden hamur doğar ve gördüğünüz şey yapışkan, esnek bir toptur. Göremediğiniz şey ise glutendir. Und...