Meyve Ve Sebzeler Hakkında Eğlenceli Bilgiler

18 Şubat 2021

Dolmalık Biber Meyvedir
Şaşırdınız mı? Bilimadamları meyveyi, çiçekten gelişen ve çekirdekleri olan bitkiler olarak tanımlıyorlar. Bu nedenle kabak, salatalık ve balkabağı ile birlikte dolmalık biber de bir meyve. Bir sonraki meyve salatanıza bunları katmak veya katmamak ise elbette sizin bileceğiniz iş.

Muz Bir Orman Meyvesidir
Orman meyvesi tanımlaması, tek bir çiçekten ve tek bir tohumluktan gelişen meyveler olarak yapılıyor. Tohumluk çiçeğin dişi kısmı. Yani üzüm, kivi ve hatta muz da orman meyvesi. Gelecek sefere bir muzu soyarken bunu tekrar düşünün.

Brokoliyi Buğulamak En İyisi Olabilir
Eğer kolesterolü azaltmak istiyorsanız brokolinizi buğulayın. Bu kolesterolü daha fazla azaltmanıza yardımcı olur. Fakat çiğ brokolide kanserle savaşan bileşenler mevcut. Çiçekli dış kısımlarında sap kısımlarından daha fazla besin bulunuyor. Çoğu insanın attığı yaprak kısımlarında ise ne çiçeğinde ne de sapında bulunmayan pek çok besin mevcut.

Avokado Meyvedir
Avokadonun çekirdeği vardır yani bu da onu meyve yapar. Çok yağlıdır ancak bu yağlar kolesterolü düşüren iyi yağlardır. Bu kremamsı meyve aynı zamanda bedeninizin domates gibi diğer ürünlerde bulunan gıdaları daha iyi emmesini sağlar. Bu nedenle gelecek defa avokado yerken yanına biraz da domates katın.

Patateste Muzdan Daha Fazla Potasyum Var
Kaslarımızı güçlendirmek ve kontrol etmek için potasyuma ihtiyacımız var ve potasyum tansiyon yönetimi için de gerekli. Muzda bol miktarda var ancak en iyi kaynağı muz değil. Patateste çok daha fazla potasyum var. Yağsız olması ve bol miktarda vitamin ve demir barındırması da bir avantaj.

Domates Meyve ve Sebzedir
Domates bir meyve ancak pek çok ülkede yasalara göre bir sebze. Hatta ABD’de 1800’lerde bir ithalatçı, meyvelerden vergi alınmayıp da sebzelerden alınmasından dolayı domatesin meyve olduğunu iddia ederek mahkemeye başvurmuş. Mahkeme ise balık veya et gibi ürünlerin yanında servis edilen şeylerin sebze olduğuna kanaat getirerek adamı reddetmiş ve domates vergisi ödemesi gerektiğini açıklamış.

İncirdeki Kalsiyum Süt ile Yarışıyor
Daha fazla kalsiyum mu almaya çalışıyorsunuz? Bir bardak daha süt içmek yerine biraz incir tüketin. İncirde kalsiyum yüksek düzeydedir. Kuru incirin bir kasesinde aynı miktarda süt kadar kalsiyum bulunur. Soğuk içeceğin aksine incir aynı zamanda iyi bir lif kaynağı. Fakat aşırıya kaçmayın çünkü bol miktarda şekeri ve kalorisi var.

Böğürtlen Esasen Orman Meyvesi Değil
Bitki dünyasında böğürtlen, ahududu ve hatta çilek bile orman meyvesi sayılmaz. Bunlar birlikte büyüyen tekli meyvelerdir. Fakat yine de tatlarının çok güzel olduğu su götürmez bir gerçek.

Kivideki C Vitamini Portakaldan Fazla
Kivi, meyveler arasındaki en yüksek besin değerlerine sahip. Portakaldaki C vitamininin iki katına sahip ve aynı zamanda muza da yüksek potasyumu ve düşük tuzu ile iyi bir alternatif. Ayrıca içerisinde diğer vitaminleri, mineralleri ve kalp dostu bileşenleri de barındırıyor.

Elma Gülün Kuzenidir
Elma iyi bir lif ve C vitamini kaynağı. Bir ısırık aldığınızda gelen o tatlı kokuyu hatırlıyor musunuz? Elma, armut, vişne ve erik esasında gül ile aynı ağaç ailesinden geliyorlar. Kuru elma dilimleri ile güzel kokan bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Küçük Havuçlar Olgunlaşmamış Değillerdir
Küçük şekilde satılan havuçlar aslında bebek havuç değiller. Bunlar klasik havuçtan daha tatlı ve ince olan bir türün tam olarak olgunlaşmış versiyonlarıdırlar. Biraz beyaza döndüklerinde kururlar. Ancak yapışkan hale geldilerse atma vakti gelmiştir. Diğer türler kadar vitamin doludurlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: meyve sebze Muz Avokado Kivi Elma Havuç İncir Domates

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sarımsak Yağının Faydaları ve Kullanımı
Sarımsak Yağının Faydaları ve Kullanımı

Sağlıklı olsanız bile sarımsak yağını yemeklerinize ekleyerek ondan faydalanabilirsiniz. Çekinmeyin ve beslenme programınıza bu faydalı malzemeyi de dahil edin.

Sağlıklı olsanız bile sarımsak yağını yemeklerinize ekleyerek ondan faydalanabilirsiniz. Çekinmeyin ve beslenme programı...

Şaşırtıcı Şekilde Yenilebilir 8 Bitki
Şaşırtıcı Şekilde Yenilebilir 8 Bitki

Yıllarca insanlar “ot” olarak düşündükleri için bitkileri bahçelerinden kopardılar. Bunlardan bazıları aslında yenilebilir bitkilerdi. Daha fazlasını burada öğrenebilirsiniz.

Yıllarca insanlar “ot” olarak düşündükleri için bitkileri bahçelerinden kopardılar. Bunlardan bazıları aslında yenilebil...

Ruh Halini İyileştirmek İçin Ne Kadar Sebze Ve Meyve Yemeliyiz?
Ruh Halini İyileştirmek İçin Ne Kadar Sebze Ve Meyve Yemeliyiz?

Dünyanın her yerinden yapılan kesitsel araştırmalar, mutluluk ile meyve ve sebze alımı arasındaki bu ilişkiyi desteklemektedir. Her gün meyve ve sebze yiyenlerin, "meyve ve sebze tüketimi ile mutluluk arasında güçlü ve pozitif bir ilişki" ve belki de iyimserlik duygularına işaret eden &quo

Dünyanın her yerinden yapılan kesitsel araştırmalar, mutluluk ile meyve ve sebze alımı arasındaki bu ilişkiyi destekleme...