Meyve Ve Sebzeler Hakkında Eğlenceli Bilgiler

18 Şubat 2021

Dolmalık Biber Meyvedir
Şaşırdınız mı? Bilimadamları meyveyi, çiçekten gelişen ve çekirdekleri olan bitkiler olarak tanımlıyorlar. Bu nedenle kabak, salatalık ve balkabağı ile birlikte dolmalık biber de bir meyve. Bir sonraki meyve salatanıza bunları katmak veya katmamak ise elbette sizin bileceğiniz iş.

Muz Bir Orman Meyvesidir
Orman meyvesi tanımlaması, tek bir çiçekten ve tek bir tohumluktan gelişen meyveler olarak yapılıyor. Tohumluk çiçeğin dişi kısmı. Yani üzüm, kivi ve hatta muz da orman meyvesi. Gelecek sefere bir muzu soyarken bunu tekrar düşünün.

Brokoliyi Buğulamak En İyisi Olabilir
Eğer kolesterolü azaltmak istiyorsanız brokolinizi buğulayın. Bu kolesterolü daha fazla azaltmanıza yardımcı olur. Fakat çiğ brokolide kanserle savaşan bileşenler mevcut. Çiçekli dış kısımlarında sap kısımlarından daha fazla besin bulunuyor. Çoğu insanın attığı yaprak kısımlarında ise ne çiçeğinde ne de sapında bulunmayan pek çok besin mevcut.

Avokado Meyvedir
Avokadonun çekirdeği vardır yani bu da onu meyve yapar. Çok yağlıdır ancak bu yağlar kolesterolü düşüren iyi yağlardır. Bu kremamsı meyve aynı zamanda bedeninizin domates gibi diğer ürünlerde bulunan gıdaları daha iyi emmesini sağlar. Bu nedenle gelecek defa avokado yerken yanına biraz da domates katın.

Patateste Muzdan Daha Fazla Potasyum Var
Kaslarımızı güçlendirmek ve kontrol etmek için potasyuma ihtiyacımız var ve potasyum tansiyon yönetimi için de gerekli. Muzda bol miktarda var ancak en iyi kaynağı muz değil. Patateste çok daha fazla potasyum var. Yağsız olması ve bol miktarda vitamin ve demir barındırması da bir avantaj.

Domates Meyve ve Sebzedir
Domates bir meyve ancak pek çok ülkede yasalara göre bir sebze. Hatta ABD’de 1800’lerde bir ithalatçı, meyvelerden vergi alınmayıp da sebzelerden alınmasından dolayı domatesin meyve olduğunu iddia ederek mahkemeye başvurmuş. Mahkeme ise balık veya et gibi ürünlerin yanında servis edilen şeylerin sebze olduğuna kanaat getirerek adamı reddetmiş ve domates vergisi ödemesi gerektiğini açıklamış.

İncirdeki Kalsiyum Süt ile Yarışıyor
Daha fazla kalsiyum mu almaya çalışıyorsunuz? Bir bardak daha süt içmek yerine biraz incir tüketin. İncirde kalsiyum yüksek düzeydedir. Kuru incirin bir kasesinde aynı miktarda süt kadar kalsiyum bulunur. Soğuk içeceğin aksine incir aynı zamanda iyi bir lif kaynağı. Fakat aşırıya kaçmayın çünkü bol miktarda şekeri ve kalorisi var.

Böğürtlen Esasen Orman Meyvesi Değil
Bitki dünyasında böğürtlen, ahududu ve hatta çilek bile orman meyvesi sayılmaz. Bunlar birlikte büyüyen tekli meyvelerdir. Fakat yine de tatlarının çok güzel olduğu su götürmez bir gerçek.

Kivideki C Vitamini Portakaldan Fazla
Kivi, meyveler arasındaki en yüksek besin değerlerine sahip. Portakaldaki C vitamininin iki katına sahip ve aynı zamanda muza da yüksek potasyumu ve düşük tuzu ile iyi bir alternatif. Ayrıca içerisinde diğer vitaminleri, mineralleri ve kalp dostu bileşenleri de barındırıyor.

Elma Gülün Kuzenidir
Elma iyi bir lif ve C vitamini kaynağı. Bir ısırık aldığınızda gelen o tatlı kokuyu hatırlıyor musunuz? Elma, armut, vişne ve erik esasında gül ile aynı ağaç ailesinden geliyorlar. Kuru elma dilimleri ile güzel kokan bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Küçük Havuçlar Olgunlaşmamış Değillerdir
Küçük şekilde satılan havuçlar aslında bebek havuç değiller. Bunlar klasik havuçtan daha tatlı ve ince olan bir türün tam olarak olgunlaşmış versiyonlarıdırlar. Biraz beyaza döndüklerinde kururlar. Ancak yapışkan hale geldilerse atma vakti gelmiştir. Diğer türler kadar vitamin doludurlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: meyve sebze Muz Avokado Kivi Elma Havuç İncir Domates

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sıcak Kakao İçmenin Faydaları
Sıcak Kakao İçmenin Faydaları

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazırlanan, soğuk kış günlerinde ısınmayı sağlayan sıcak bir içecektir. Bu içeceğin ilk olarak Mayalar tarafından 2000 yıl önce yapıldığı sanılmaktadır ancak Mayalar sıcak değil soğuk o

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazır...

Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Gerçekten de, iki yıl kadar önce, çoğu bakkal hikayesinde, markette veya restoranda yeşil çayı neredeyse hiç bulamıyordunuz.

Günümüzde hemen hemen herkes çayın (özellikle yeşil türün) bazı muazzam sağlık yararları sağladığını kabul etmiştir. Ger...

Beyaz Lahanayı Tanıyalım
Beyaz Lahanayı Tanıyalım

Türkiye’de en yaygın olarak beyaz lahana tüketilmektedir. Ayrıca çapı ortalama 3 cm olan Brüksel lahanası, yeşil, mor, kırmızı ve Savoy da yetiştirilmektedir. Tüm lahana çeşitleri vücuda antioksidan bakımından fayda sağlarken renkleri koyulaşıp morlaşan tüm sebzeler serbest radikallerle savaş bakımı

Türkiye’de en yaygın olarak beyaz lahana tüketilmektedir. Ayrıca çapı ortalama 3 cm olan Brüksel lahanası, yeşil, mor, k...