Mucize Bitki Ginseng ve Faydaları

18 Şubat 2021

Ginseng, sağlık açısından faydalı ve de besleyici bir bitkidir. Ginseng; Kuzey Çin, Kore ve Sibirya’nın doğusunda yetişen, köklerinden yavaş yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Aynı zamanda güçlü doğal bir afrodizyak olan bu bitkinin sağlığa faydaları da önemli.
Ginseng, sağlık konusunda özellikle son yıllarda en faydalı bitkiler arasında yer alır. Çin’de geleneksel tıp alanında binlerce yıldır kullanılmış. Şimdi birçok ülkede keşfedilen tıbbi özelliklerinden dolayı yaygın şekilde de benimsenmekte. Aslında ginsengi çayı da sağlıklı içecekler söz konusu olduğunda liste başında yer alacak kadar önemlidir. Piyasada kapsüller, kök özütleri ve toz halinde bulunur. Bununla birlikte ginseng çayı, mide astarı tarafından emilerek, daha hızlı kan dolaşımına girerek sindirime katkı sağlar.

Ginsengin Cilt için Faydaları
Sağlık açısından faydalarının dışında ginseng fiziksel sağlığınız açısından da önemli. Ginseng ya da ginseng özütü özellikle güzellik ürünlerinde kulanılır. Ginsengin cilt konusunda faydalarını sıralayalım:

Anti-aging desteğidir.
Ginseng son dönemin en tercih edilen anti-aging tedavi maddesi.
Cilt metabolizmasını uyaran ve aktive edebilen çok miktarda phytonutrient içeriyor. Cildiniz düzenli olarak güneş ışığına ve çevre kirliliğine maruz kaldığında, biriken serbest radikallerin deri üzerindeki zararlarını yok eder. Ayrıca dermis olarak bilinen cildin orta katmanında kollajen üretimini artıracak bileşenleri içerir ve bunların yardımı ile cildinizi daha sıkılaştırır. Kollajen cildinizi daha elastik ve renk açısından dengeli yapar, böylece yüz bölgesinde bulunan kırışıklıkları veya ince çizgileri azaltır.

Cildi rahatlatır.
Ginseng kökleri ve yaprakları vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengin. Bunlar cilt için çok önemli. Cilt hücrelerini harekete geçirir ve ölü hücrelerin atılmasında yardımcı olur. Ginseng çayı, cildinizi yeniden yapılandırmak ve nemlendirmek için çok iyidir.
Ciltteki oksijen oranını arttırarak, cildi hücrelerini tekrar canlandırır. Aynı zamanda kan dolaşımını iyileştirir ve mükemmel bir kan temizleyicidir. Bütün bu faktörler daha sağlıklı ve daha parlak bir cildin yapılanmasında katkıda bulunur.

Bitkisel toniktir.
Ginseng aynı zamanda harika bir tonik ve yüz temizleyicisidir. Sadece kollajen oluşumunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yüzdeki siyah noktaların da azalmasına yardımcı olur. Ginseng yağı, ayçiçeği yağı, bal veya su gibi diğer bileşenlerle karıştırılarak, kendi ginseng maskenizi hazırlayabilirsiniz. En iyi sonuç için bu maske haftada iki kez uygulanmalıdır.

Cilt hastalıkları için tedavi yapar.
Cilt metabolizmasındaki eksikler; akne, egzama ve sertleşen cilt yüzeyi gibi cilt problemlerine neden olur. Ginseng, cildin çabuk emdiği ve kan dolaşımını hareketlendirdiği için bu konuda çok etkilidir. Düzenli olarak ginseng kullanmak, cildinizin parlak ve canlı olmasını sağlar.

Koyu lekeleri toparlar.
Ginseng gözlerde oluşan şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Göz altında oluşan koyu renk halkaların düzelmesine destek olur. Bu nedenle bir ginseng maskesi kullanmayı deneyebilir ve karanlık göz çevrelerinden kurtulabilirsiniz.

Ginsengin Saç için Faydaları
Sağlıklı saçlar, sağlıklı vücüdun habercisidir. Sağlıklı beslenme saçların doğal olarak sağlıklı uzamasına neden olacaktır. Ginseng işte tam burada destek olarak devreye girer. Ginsengin düzenli kullanımı saçlarınıza neler yapacak bakalım.

Saçları sağlıklı uzatır.
Ginseng, cilt altı papilla hücrelerinin çoğalmasını sağlayan bir bitkidir. Dolayısıyla, uygulanması saçın yenilenme gücünü arttırır. Kafa derisinde kan akışını uyararak, saç uzamasını teşvik eder. Saç foliküllerinin ve hücrelerinin sağlığını geliştirir ve böylece saç dökülmesini de önler.

Ginsengin Vücut Sağlığına Faydaları
Ginsengin güçlü doğal bir afrodizyak ve tonik olduğu söylenir. Yüzyıllardır Çin tıbbının en önemli malzemesidir. İşte vücuda olan faydaları da şöyle sıralanır.

Kanser düşmanıdır.
Ginsengde bulunan bazı önemli maddeler kanser önleyici özelliklere sahiptir. Çin Tıp Bilimi tarafından yapılan araştırmada ginsengin içinde bulunan ginsenosidlerin, anti-tümör etkileri olduğu ve prostat, yumurtalık kanseri, nörobastoma hücrelerine ve akciğer adenokarsinom hücrelerine zarar verebileceği keşfedildi. Ayrıca, hücre döngüsü ilerlemesini de düşürerek, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

Zihinsel ve fiziksel sağlığı arttırır.
Ginseng bitkisi, genel anlamda yorgunluk hisseden kişilerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını toparlar. Dayanıklılık ve enerjinizi arttıracak harika bir toniktir. Zihinsel uyanıklığı geliştirir ve yorgunluğu gidererek ruh halini değiştirir. Ginseng, vücudun adrenalin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ginseng çayı ise beyin hücreleri için büyük bir uyarıcıdır ve konsantrasyon sağlayarak, düşünme yeteneğini geliştirir.

Kan şekeri seviyesini düşürür.
Ginseng tüketimi kan şekeri seviyesinde düşüşe neden olabilir. Araştırmalar, ginsengin açlık şekeri seviyesini düşürebileceğini açıklıyor. Ancak eğer diyabet için ilaç kullanıyorsanız, bunun yanında ginseng alma konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Kolesterolü düşürür.
Ginseng kötü olarak değerlendirilen LDL kolesterol seviyesini düşürür.

Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir.
Ginseng, vücudun bağışıklık sistemini artırmak için bitkisel ilaç olarak kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında kronik alerji hastaları için özellikle faydalıdır. Özellikle ileri yaşta olan insanlarda hasar görmüş hücreleri düzeltir. Aynı zamanda grip aşılarının etkinliğini de arttırır.

Erkeklerde cinsel sorunlara destek olur.
Ginseng cinsel sorunlar için önemli bir afrodizyaktır. Özellikle erkeklerde ereksiyon sorunlarında büyük fayda ağlar.

Kadınlarda adet ağrılarını azaltır.
Ginseng çayı özellikle genç kadınlarda adet dönemi krampları ve ağrılarında önerilir. Ginseng ayrıca ileri yaşlarda da menopoz öncesi destek olarak önerilir ve bu şekilde östrojen üretimi arttırılması hedeflenir.

Kilo kontrolünde yardımcıdır.
Ginseng çayı açlık bastıran ve öncesinde de tokluk yaratan bir çaydır. Böylece önemli bir kilo verme desteğidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ginseng Ginsengin Faydaları Saç Sağlığı Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Haşhaş tohumu antik çağlardan beri tıbbi, mutfak ve narkotik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Tohumların, kadın doğurganlığının artırılmasından, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına kadar çeşitli sağlık yararları vardır. Ayrıca özellikle sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak içi

Haşhaş tohumu antik çağlardan beri tıbbi, mutfak ve narkotik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Tohumların, kadın ...

Kombucha Hakkındaki 4 Efsane Ve Gerçekler
Kombucha Hakkındaki 4 Efsane Ve Gerçekler

Kombu çayının şu anda popülaritesi artıyor ve her zamankinden daha fazla insan onun faydalarını keşfediyor. Bununla birlikte, sağlık alanındaki herhangi bir trend gibi, denemeden önce araştırmanızı yapmanız önemlidir. Kombucha, büyük ölçüde yanlış anlaşılıyor, bu da onu çevreleyen bu kadar çok efsan

Kombu çayının şu anda popülaritesi artıyor ve her zamankinden daha fazla insan onun faydalarını keşfediyor. Bununla birl...

Kızılcığın Bilinmeyen Yararları
Kızılcığın Bilinmeyen Yararları

Tüm sağlıklı gıdaların arasında kızılcık, yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içeriğinden dolayı bu listenin başında gelmektedir. Buna ek olarak bir kase kızılcıkta yalnızca 25 kalori bulunmaktadır.

Tüm sağlıklı gıdaların arasında kızılcık, yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içeriğinden dolayı bu listenin ba...