Hindi Eti Faydaları Ve Pişirme Yöntemleri

12 Eylük 2021

Hindi eti denildiği zaman akıllara öncelikle yılbaşı gecesi kutlamaları gelir. Yılbaşı sofrasında hindi eti bulundurmak bir gelenek haline gelmiştir. Yurt dışında sıklıkla tercih edilen yemek türleri hindi etinden yapılır. Tavuk eti kadar fazla bilinmese de onunla eş değerde lezzete sahip bir ürün olduğu söylenebilir.
Hindi eti leziz bir tada sahip olmasıyla birlikte faydalı bir yiyecektir. Besin değeri son derece yüksek olan bu üründe protein oranı da bir hayli fazladır. Kolesterol ve yağ oranı açısından idealdir. Sonuç olarak formunu korumak isteyenler diyet listesine hindi eti yemeği ekleyebilir.

Hindi Eti Kalori ve Besin Değeri Nedir?
Sıra dışı ve yararlı bir tat olan hindi etinin kalorisi pişmiş olmasına ve bölümlerine göre farklılık gösterir. Pişmiş durumdaki hindi göğüs eti 100 gramında 136 kalori değerindedir. Hindi etinin besin değerleri de ideal özelliklere sahiptir. Hindi eti protein deposu olmasıyla ünlüdür. Vitaminler ve mineraller açısından da zengin içeriktedir.
Derili durumdaki ve pişmiş hindi etinin 100 gramında ise 189 kalori bulunur. Derili hindi türü de yüksek oranda vitamin içerir. Pişmemiş durumdaki derili hindi eti ise 100 gramında 143 kalori barındırır. Protein ve potasyum gibi maddeler açısından son derece iyi özelliktedir.
Hindi eti kolesterol oranı yönünden fit kalmak ya da zayıflamak isteyenler için mükemmel bir tercihtir. Hindi eti Canan Karatay tarafından da önerilen ve sağlıklı olduğu belirtilen bir üründür.

Hindi Eti Faydaları Nelerdir?
• Hindi eti güçlü bir antioksidan sayılabilir. Söz konusu yönüyle yaşlanma belirtilerinin gecikmesine destek olur.
• Hindi eti vücudun gücünü ve direncini arttırır. Sonuç olarak da kanser türü hastalıkların meydana gelmesini önler.
• Hindi eti faydaları arasında yer alan bir başka önemli özellik ise mutluluk hormonunu harekete geçirmesidir. Böylelikle tüketen kişiler kendilerini daha iyi hisseder.
• Hindi eti B vitamini sayesinde enerji verici bir özellik taşır. Besini tüketenler enerji depolandıklarını gözlemler.
• Hücrelerin gelişmesini destekleyen hindi eti kansızlık durumlarının oluşmasını da önler.
• Hindi etinin içeriğinde çinko bulunması erkeklerin daha iyi bir üreme sistemine sahip olmasını destekler.
• Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan hindi eti özellikleri ile bağışıklık sistemi de güçlenir.

Hindi Eti Nasıl Pişirilir?
Hindi etini pişirmek konusunda birbirinden farklı yöntemler vardır. Nasıl bir yemek yaratmak istediğinize bağlı olarak yöntemler arasından tercih yapabilirsiniz. Hindi etini yaparken özellikle yumuşak kıvama gelmesini sağlamak önemlidir. Bunun için de pişirim sürecinden önceki marine işlemini iyi yapmak gerekir.

Hindi Eti Nasıl Marine Edilir?
Defne yaprağı, karabiber ve adaçayı gibi baharatlar ile birlikte zeytinyağı, limon suyu ve sirke bulunan bir miktar suda hindi eti bekletilmelidir. Hindi eti bir gün boyunca bu şekilde bekleyince baharatlar ile bir bütün olur ve tadı daha iyi duruma gelir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Hindi Hindi Eti B Vitamini Çinko Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?
Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Oğul otu olarak da bilinen melisa otu kullanımı yüzyıllara dayanan şifalı bitkiler arasında yer alır. Sinirleri yatıştırmada faydası olan melisa otu yaz aylarında böcek ısırıkları için kullanılan doğal bir ilaçtır.

Oğul otu olarak da bilinen melisa otu kullanımı yüzyıllara dayanan şifalı bitkiler arasında yer alır. Sinirleri yatıştır...

Siyah Çayın Bilmeniz Gereken 6 Harika Faydası
Siyah Çayın Bilmeniz Gereken 6 Harika Faydası

Siyah çayın, içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Diğer malzemeler ile birleştirildiği zaman, bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Siyah çayın, içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Diğer malzemeler ile birleştirildiğ...

Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma
Karpuz ile Egzersiz Ağrısını Azaltma

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antrenmandan sonraki gün başlayan ve kasta iltihaplanmaya yol açan mikro yırtıkların neden olduğu rahatsızlıktır.

Uzun mesafe koşucuları ve cross-fit sporcuları bunu çok iyi bilirler: Gecikmiş kas ağrıları, özellikle yorucu bir antren...