Yuzu Meyvesinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

07 Şubat 2021

Bilimsel adı Citrus junos olan yuzu meyvesi, turunçgil cinsine aittir ve C, A, E, B6, demir, kalsiyum ve diyet lifi açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyvenin Japonya‘ya özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yuzu, 1000 yıl önce Çin’de ortaya çıkmıştır ve günümüzde Japonya, Kore ve dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen bir narenciyedir. Meyve, 2–3 inç (5.5–7.5 cm) çapında küçüktür, nispeten kalın sarı bir kabuğa sahiptir, diğer turunçgillerden daha aromatik ve çok daha ekşidir. Doğu Asya mutfağında özellikle popüler olan meyve suyu, kabuğu ve tohumları sirke, çeşniler, soslar ve marmelatlar için tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağı kozmetik, parfüm ve aromaterapide yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yuzu Meyvesinin Besin Değerleri
Yuzu meyvesi çok sayıda Vitamin, Mineral ve diğer bileşenleri içerir. Bunların arasında C Vitamini, A Vitamini, B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, Folatlar, Niasin, Pantotenik asit ve Kolin içerdiği vitaminlerden bazıları vardır. Ayrıca sağlık açısından pek çok avantajı olan Omega 3 yağ asitleri, Omega 6 yağ asitleri, diyet lifi, sodyum ve potasyum içermektedir. Bunun dışında bu meyvede kalsiyum, magnezyum, manganez, selenyum, fosfor, demir, protein, çinko ve bakır gibi mineraller de bulunmaktadır. Bu meyvenin en iyi yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Yuzu Meyvesinin Faydaları
Bu meyve antienflamatuar ve antibakteriyel özellikler içerir. Sayısız sağlık faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme, enerji seviyelerini artırma, çeşitli kanser türlerinin riskini önleme, osteoporoz risklerini önleme, kilo vermeye yardımcı olma, kan basıncını düşürme ve dolaşımı artırır. Ayrıca kalp damar sağlığını, kemik sağlığını ve göz sağlığını da korumaktadır. Bununla birlikte Kabızlığı önler, sindirim sağlığını artırır, iltihabı azaltır ve cilt sağlığını da iyileştirmektedir. Faydaları arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

Cilt Sağlığını İyileştirir
Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı cilt için çok yararlıdır ve ayrıca çeşitli cilt tipleriyle ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bu meyvenin antioksidan özellikleri, serbest radikallerle savaşmaya ve cilt hücrelerinde oksidan hasarını önlemede çok yararlıdır. Kırışıklık ve koyu renkli sporlar cilt ile ilgili çeşitli hastalıkların ana nedenidir. Bu meyvenin antibakteriyel özellikleri nedeniyle, cildi virüsler ve bakteriler gibi yabancı istilacılardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca akne, boğaz ağrısı vb. gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyon türlerinde de faydalıdır.

Sindirim Sağlığını İyileştirir
Yuzu meyvesi, sindirim sağlığını iyileştirmek, kabızlık, gaz, kramp, ishal, şişkinlik gibi sindirimle ilgili sorunları önlemek için çok faydalı olan yüksek miktarda diyet lifi içerir. Yuzu’da bulunan lif, mideye hacim katar ve dışkının kolaylıkla vücuttan atılması sağlar. Bunların yanı sıra bu meyvede bulunan C vitamini, serbest radikallerin sindirim sistemi hücrelerine oksidatif hasar vermesini önlemede çok faydalıdır, böylece kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin riskini de önlemektedir.

Kan Basıncını Düşürür
Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktarda potasyum içeriği nedeniyle kan basıncını düşürmeye ve kalp damar sistemini sağlıklı tutmaya çok yardımcı olmaktadır. Bulunan potasyum bir vazodilatatör görevi görür; bu, kan damarlarından gelen baskıyı azalttığı, kardiyovasküler sistemden gelen basıncı azaltan ve hipertansiyon gibi kan basıncıyla ilgili çeşitli sorunları önleyen arterlerden kana yumuşak geçiş sağladığı anlamına gelmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı İyileştirir
Yuzu meyvesi, kardiyovasküler sağlığı için çok iyi olan flavonoidler ve diyet lifi açısından oldukça zengindir. Tüketiminin vücuttaki kötü kolesterolü düşürmek ve vücuttaki iyi kolesterolü yükseltmek için çok faydalı olduğu farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bununla birlikte LDL veya kötü kolesterol, kalp krizi, kalp felci vb. gibi çeşitli kardiyovasküler hastalık türlerinin ana nedenidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Yuzu meyvesi lif ve su bakımından oldukça zengindir, bu da daha uzun süre daha tok hissetmeye yardımcı olur, böylece daha az yemek yemeyi sağlar, aynı zamanda tekrar tekrar yemek yeme dürtülerini kontrol etmeye de yardımcı olur. Bunun dışında çok düşük miktarda kalori içermesi meyve tüketiminin günlük kalori alımında azaltabileceği anlamına gelmektedir.

Çeşitli Kanser Türlerini Önler
Yuzu meyvesi, serbest radikallere karşı savaşan ve hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korumaktadır. Antioksidan özellikler içeren flavonoidler ve C vitamini bakımından oldukça zengindir, bunlarda çeşitli kanser türlerinin ana nedenidir. Araştırmalar, düzenli olarak yuzu tüketiminin kolon kanseri, karaciğer kanseri, ağız kanseri, meme kanseri vb. gibi çeşitli kanser türlerini azaltabildiğini kanıtlanmıştır.


Kemik sağlığını iyileştirir
Yuzu meyvesinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum, bakır, fosfor ve magnezyum nedeniyle kemik sağlığı için çok faydalıdır ve kemiği osteoporoz gibi hastalıklardan korur. Yukarıdaki minerallerin tümü, vücuttaki kemik yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da yaşlılıkta bile kemiğin güçlü kalmasına yardımcı olur. Yuzu’da bulunan bu C Vitamininin yanı sıra, kemiği serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya da yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Artırır
Yuzu, bağışıklık sistemi için çok faydalı olan C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemimin ana unsuru olan vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye, vücudu virüs ve bakteri gibi yabancı istilacılardan korumaya yardımcı olur. Bu C vitamini yanında, serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olan ve vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan koruyan, böylece maküler dejenerasyonu ve çeşitli kanser türlerini önleyen güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, yuzu gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin bağışıklık sistemini iyileştirmek, grip, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyon hastalıkları gibi çeşitli yaygın hastalık türlerini önlemek için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Kan Akışını Artırır
Vücuttaki kan dolaşımını arttırmak için oldukça faydalı bir meyvedir. İçerisinde bulunan demir ve potasyum gibi farklı B vitamin çeşitlerinin ve minerallerinin yüksek miktarda bulunması nedeniyle vücut hücreleri yeterli miktarda oksijen ve besin alacaktır. Büyüme ve gelişme için çok faydalıdır.

Anemi Riskini Önler
Anemi, vücutta gelişen demir eksikliği hastalığıdır ve yuzuda demir içeriği açısından oldukça zengindir, bu nedenle düzenli olarak yuzu tüketmek, anemi hastalığını ve yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi anemi semptomlarını önlemek için vücudumuzda yeterli demir sağlayabilir.
Yuzu, ekşi tadı, sağlık yararları ve hoş kokusuyla dikkat çeken aromatik bir narenciye meyvesidir. İnsan çalışmaları sınırlı olsa da, özleri ve bileşikleri beyin sağlığı, kan akışı ve antikanser etkileri dâhil olmak üzere çok sayıda fayda ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca eti, suyu ve lezzetini, soslar, çeşniler, çaylar ve içecekler gibi birçok yemekte tüketilebilmektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yuzu Meyvesi Bağışıklık Sistemi Kilo Kontrolü Sindirim Sistemi Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Elmanın İlk Kez Duyacağınız Faydaları
Elmanın İlk Kez Duyacağınız Faydaları

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze taze yiyebileceğiniz elmanın çayından, yağından ve kurusundan da istifade edebilirsiniz. Elmayı kabuğuyla ısırarak yemenin yanı sıra isterseniz rendeleyip turta, kek ya da kurabiye t

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze ta...

Cold Brew ve Diğer Kahve İçecekleri: Hangisinde Daha Fazla Kafein Var?
Cold Brew ve Diğer Kahve İçecekleri: Hangisinde Daha Fazla Kafein Var?

Soğuk demleme kahve, kahve telvelerinin soğuk veya oda sıcaklığındaki suda 8-24 saat demlenmesiyle yapılan bir kahve türüdür. Bu, normal kahveden daha az asitli, güçlü, farklı bir tada sahip kafeinli bir içecekle sonuçlanır.

Soğuk demleme kahve, kahve telvelerinin soğuk veya oda sıcaklığındaki suda 8-24 saat demlenmesiyle yapılan bir kahve tür...

Kış Çayları Ve Faydaları
Kış Çayları Ve Faydaları

Havaların gitgide sıcaklığını düşürmesiyle birlikte, grip ve salgın hastalıkların çoğalması kaçınılmaz bir hal aldı. Temas yoluyla bulaşan virüsler, insan vücudunda çeşitli semptomların görülmesine neden olur; ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi ileri boyutlara gidebilecek hastalıklara yol açabilir.

Havaların gitgide sıcaklığını düşürmesiyle birlikte, grip ve salgın hastalıkların çoğalması kaçınılmaz bir hal aldı. Tem...