Optimal Fitosterol Dozu ve Kaynağı

23 Haziran 2022

Lif, aşırı kolesterolün vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırmak için bağırsak atık akışını toplar, hızlandırır ve seyreltir. Bu mekanizma, “normal” lif tüketimi düzeylerinin (modern standartlara göre çok büyük) vücudu aşırı östrojenden kurtarmasına benzer. Lif ayrıca bağırsak geçiş süresini iyileştirmeye yardımcı olur ve divertiküloza karşı korur.
Lif, kuruyemiş tüketiminin düşük kolesterol seviyeleri ile ilişkili olmasının nedenlerinden biridir. Başka bir neden fitosteroller olabilir. Bitkisel gıdalardaki fitosterollerin kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği ilk olarak 80 yıldan fazla bir süre önce rapor edilmiştir. Lifin kolesterol üzerindeki etkilerini açıklamak için kullanılan çöp toplayıcı benzetmesi, fitosterollerin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olabilir. Bitkilerdeki fitoöstrojenlerin, vücudunuzu, bin kat daha güçlü olan kendi östrojeniniz yerine onları kullanmaya ikna ederek anti-östrojenik bir etkiye sahip olabilmesi gibi, fitosteroller de ağırlıklı olarak fındık ve tohumlarda bulunan bitki bazlı kolesterol benzerleridir.
Kuruyemiş ve tohum yediğimiz zaman, fitosteroller, bağırsaklarımızı kaplayan çöp toplama hücrelerinin onları gerçek kolesterol molekülleri ile birlikte kutularına attığı, sürekli akan atık akışımızda ilerler. Ancak, dışkı akışımızın kıyılarına geri dönmeden önce onu vücuda boşaltmak zorunda kalmadan önce kutuları ancak bu kadar tutabilir. Bu nedenle, atık akışında sadece kolesterol varsa, çöp kutusunu dolduran budur, ancak fitosteroller de varsa, o zaman çöp kutusunun yarısı kolesterol ve yarısı fitosterollerle doldurulabilir. Bu, diğer yarısının kolesterolünün denize akmasını sağlar.
Fitosteroller bir kez emildiğinde, vücudumuz yaptığı hatayı anlar ve onları çöp oluğuna geri atar. Hattın aşağısındaki çöp toplayıcılar, onları yanlışlıkla tekrar alıp işlemi tekrarlayabilir. Sonunda (ya da sonunda!), tüm bu fitosterolleri bağırsaklarımıza yuttuğumuz için, daha az fazla kolesterol yeniden emilir ve bunun yerine, atılır.
Yine de bir plato etkisi var. Fitosterollerin kolesterolü bloke eden etkileri 2000 mg civarında maksimuma ulaşır, ancak çoğu insanın buna ulaşmak için uzun bir yolu vardır. Standart Amerikan diyeti günde 78 mg kadar az sağlayabilir. Bitki bazlı diyetler en fazla fitosterol sağlar; yine de, hala iyileştirilecek yer var. Diyetlerini artık kolesterol tüketmeyecek kadar iyileştirenler, kolesterol testlerini yapmalıdır, ancak vücudunuzun kendi ürettiği kolesterolden yeterince kurtulamadığı nadir durumlarda, bu nedir? En iyi fitosterol kaynağı?
Fitosteroller, tipik olarak, Benecol gibi, tereyağı şeklinde, güçlendirilmiş sürülmelerde reçete edilir. Araştırmalar, daha küçük ve daha sık dozların, bir yayma veya hapdaki büyük bir dozdan daha etkili olabileceğini göstermektedir. Çöp toplayıcı benzetmesi göz önüne alındığında bu mantıklı. Fitosterollerin gün boyunca sürekli olarak bağırsaklarımızdan akmasını istiyoruz, böylece bağırsak astar hücrelerimizin kutularını doldurmaya devam edecekler ve aşırı kolesterolün geçmesine neden olacaklar.
Fitosterol takviyelerinin de işe yaramamasının bir başka nedeni de fitosterolleri en iyi şekilde emmek için yağa ihtiyacımız olmasıdır. Bu yüzden onları margarin sürülecek şekilde paketliyorlar, ancak doğa fitosterolleri tam ihtiyacımız olan yere koyuyor - yeterinden fazla yağ içeren fındık ve tohumlara. Şimdi fitosterolle güçlendirilmiş portakal suyu ve limonata var, ancak haplar gibi fitosterollerin yağ eksikliğinden dolayı bu kadar etkili bir şekilde emilmesini beklemiyoruz. Fitosterollerin en iyi kaynağı bütün bitki besinleridir: tohumlar en çok sağlar - özellikle susam, sonra fındık - özellikle antep fıstığı, ardından yer fıstığı gibi baklagiller.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi Gıdalar
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi Gıdalar

Sağlık ve güzel saçlar ayrılmaz bir ikili çünkü güzel saçların sırrı sağlıklı olmaktan geçiyor. Zira saçlarımız gün içerisinde kimyasallara ve kirliliğe maruz kalıyorlar ve tekrar sağlıklarına kavuşmaları için onları doğru şekilde beslemek gerekiyor.

Sağlık ve güzel saçlar ayrılmaz bir ikili çünkü güzel saçların sırrı sağlıklı olmaktan geçiyor. Zira saçlarımız gün içer...

Yüksek Kolesterol İçin Zencefil, Sarımsak ve Bal
Yüksek Kolesterol İçin Zencefil, Sarımsak ve Bal

Yüksek kolesterol, ölümcül kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden kolesterol seviyenizi mümkün olduğunca kontrol altında tutmanız gerekir.

Yüksek kolesterol, ölümcül kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden kolesterol seviyenizi mümkün olduğunca...

İşte Görmezden Gelmemeniz Gereken Seyahat Dehidrasyonunun İşaretleri
İşte Görmezden Gelmemeniz Gereken Seyahat Dehidrasyonunun İşaretleri

Uzmanlar, büyük ısı dalgaları sırasında seyahat etmenin artan dehidrasyon riski anlamına gelebileceğini söylüyor. Seyahat günlük rutinlerimizi bozar, bu da evde olduğumuzda normalde içeceğimiz kadar su içmeyebileceğimiz anlamına gelir.

Uzmanlar, büyük ısı dalgaları sırasında seyahat etmenin artan dehidrasyon riski anlamına gelebileceğini söylüyor. Seyaha...