Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

31 Mart 2020

Mısır tadıyla da kokusuyla da 7’den 70’e herkesin sevdiği bir yiyecektir. Mısır vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir. Ama mısır kadar mısırın püskülünün de faydaları vardır. Mısır püskülünde K vitamini ayrıca potasyum mevcuttur. Mısırı tüketmenin birçok şekli vardır ama mısır püskülü çay olarak tüketilebilir. Mısır püskülünün faydalarından yararlanmak için öncelikle mısır püskülü çayı yapmayı öğrenmek gerekir.
Mısır Püskülü Çayı: Öncelikle 1 bardak su kaynatılır ve içine 1 küçük tutam mısır püskülü kaynamış suyun içine konur. 5-10 dakika kadar çayın demlenmesi beklenir. Böylece mısır püskülü çayı elde edilmiş olur. Çay ne kadar elde edilmek istenirse oranlarını da aynı oranda artırmak yeterlidir.


Mısır püskülünün birçok faydası vardır. Bunlar:
1- Şeker hastalarına iyi gelir. Şeker hastalığı kronik ve takibi önemli bir hastalıktır. Kandaki şeker oranı gün içerisinde iniş ve çıkışlara sahip olabileceği için dengede tutmak gerekir. Bunun için mısır püskülü çayı içmeden kandaki şeker oranını bilmek de fayda vardır. Eğer kan şekeri düşükse bu çay kan şekerini daha çok düşürebileceği için dikkatli olmak gerekir. Zaten bitkisel çözümlerde de doktora mutlaka danışmak gerekir.
2- Yüksek tansiyonun düşmesinde etkili olur. Şeker hastalığı gibi tansiyon hastalığı da kronik bir rahatsızlıktır. Ve tansiyon hastalarının tansiyonlarını belirli bir düzeyde tutmaları için yaşam tarzlarına, beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Zaman zaman tansiyon istenmeyen seviyelere çıkabilir. Böyle durumlarda mısır püskülü çayı tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olabilir. Bu da elbette doktor kontrolünde ve doktora danışarak olmalıdır.
3- Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Böbrek taşı düşürmek oldukça sancılıdır. Bu süreçte mısır püskülü çayı yararlı olabilir.
4- Prostat iltihabı olanlar da mısır püskülü çayı içerse bu rahatsızlıklara yarar sağlayabilir.
5- Yüksek kolesterolü dengeler.
6- Depresyonda olanlar bu çayı içerse kendilerini daha iyi hissedebilir. Günlük yaşamın sıkıntı ve stresine karşı oldukça etkilidir.
7- Sürekli yorgunluk hissi duyanlar, kemikleri ağrıyanlar da mısır püskülü çayı ile rahatlayabilirler.
8- Mısır püskülünün en önemli faydalarından biri de kilo vermeye etkisidir. Fazla kilo birçok insanın sorunudur ve bu fazla kilolardan kurtulmak amacıyla birçok yola başvurur. İşte bu anlamda kolaylıkla bulunabilecek mısır püskülü çayı tüketilerek vücuttaki yağ yakımı hızlandırılabilir.
9- Mısır püskülü çayı aynı zamanda iyi bir idrar sökücüdür. Vücuttaki biriken fazla suyun atılmasını sağlarken, idrar yollarındaki enfeksiyonlara da iyi gelir.
Tüm hastalıklarla, doktorun belirlediği tedavi yöntemi uygulanarak baş edilmeye çalışılmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek oldukça yanlıştır.
Mısır püskülünün faydalarından yararlanmak için mısır püskülü çayı yapmak ve içmek gerektiğini belirtmiştik. Bu çayın ne kadar tüketilmesi gerektiğine de dikkat etmek gerekir. Bu çaydan günde 2 bardak tüketmek yeterli olacaktır. Herhangi bir yan etki görüldüğünde hemen bırakılması gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mısır Püskülü Mısır Mısırın Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?
Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari kullanım için bir dizi işlemden geçirilerek rafine şeker içeren gıdalar üretilir. Sofra şekeri olarak bildiğimiz toz veya küp şeker, fruktoz içeren mısır şurupları rafine şeker ör

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari...

Kuru Üzümün Mucizeleri
Kuru Üzümün Mucizeleri

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine tüketildiğinde ne kadar faydalı olduğunu duyduğunuzda hayli şaşıracaksınız. Görünüşünün garip olmasının aksine aslında onlar doğanın bize sunduğu şekerlemelerdir.

Herkes kuru üzüm yemeyi sevmez çünkü bazıları için çok kurudur ve garip bir görünümü vardır. Ancak onun şekerleme yerine...

Sahurda Nasıl Beslenmeli?
Sahurda Nasıl Beslenmeli?

11 ayın sultanı Ramazan geldi,”nerede o eski Ramazanlar “demek biraz klişe kalıyor ama maalesef gerçekten öyle. Eskinden aile büyüklerinden küçüklerine kadar herkes bir sofrada toplanır. Sahur ve iftar beraber yapılır, oruçlar açılırdı. 

11 ayın sultanı Ramazan geldi,”nerede o eski Ramazanlar “demek biraz klişe kalıyor ama maalesef gerçekten öyle. Eskinden...