Vücut Susuz Kalınca Neler Olur ? Su Eksikliği Nelere Yol Açar ?

31 Mart 2020

Yaşamın ana kaynağı olan suyun hayatımızdaki yeri ve önemi paha biçilmez değerdedir. Su yaşamanın asıl adıdır. Eksikliğinde birçok tehlikeli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.Su bütün organların işlevselliğini kontrol altına alır. Beyin gelişimini ve diğer organları en iyi şekilde yönetir. Gerçek oksijen sudan temin edilir. Eğer suyun eksikliği fazla ise aldığınız hava size yeterli gelmeyecektir. Yetişkin birinin vücudunda ortalama olarak %60 ve 62 değerlere sahip kadar su vardır.Su yaşamsal faaliyetlerin temelini ele alır.

Vücudun neredeyse bütünü sudan gelen oksijenle gelişir. Sağlıklı sindirim sistemi,mide bağırsak hareketleri,kas ve eklem dokusu hatta damarlardan geçen kanın düzenlemesini sağlar. Vücudun gerçek yaşam kaynağı su,hayati fonksiyonlarımızın başında gelir. Su en küçük hücreye bile gereklidir. Canlanmasını ve aktif olmasını sağlar.Peki, vücut aşırı oranda suyu kaybına uğradığında neler yaşanır? O halde su eksikliğinde meydana gelebilecek risklerden söz edelim. Bakalım bunlar tam olarak neler ?

Vücut için oldukça gerekli olan suyun alımı çok önemlidir. Günlük alınan su miktarı, sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Örneğin, bütün gün sadece 2 bardak su içen ya da 11 bardak su için iki kişinin arasında çok fark bulunur. Az içilen su miktarında meydana gelebilecek etken ,dehidrasyondur. Dehirdasyon bedenin sıvıyı yitirdiği tanımlamadır. Vücut artık yoğun su kaybından sonra dehirdasyona uğramıştır.

Bütün organlar neredeyse yıkıma uğramış hatta hayati organlar neredeyse iflasın eşiğine gelmiştir. Burada risk faktörü oldukça büyüktür. Sağlıklı bir gelişim ve uzun bir yaşam için bilinçli su tüketimi yapmanız gerekir. Bu sayede organlarınızın çalışma mekanizması daha sağlıklı boyutlarda yol alırken,düşünce sisteminizde de daha geniş ve kapsamlı olacağını unutmayın. Beyne geçen oksijen iyi bir düşünce sisteminin oluşmasına olanak sunar. Peki suyun az alınmasında meydana gelebilecek riskler ve hastalıklar nelerdir ? birde sizleri bu konuda bilgilendirelim.

Su Kaybı Nelere Yol Açar ?

Vücudun suyuna bağlı olarak yaşamak erken yaşlanmaya yol açar. Vücut sizden daha temiz ,yeni su istiyor. Her gün binlerce hücre sizin ona sağladığınız su ile hayat buluyor. Organlar çalışınca sizin verdiğiniz yeterli su miktarı ile fonksiyonlarını kaybetmemeye devam ediyor ve siz su içtikçe her gün daha sağlıklı oksijeni vücudunuza depolamış oluyorsunuz. Bir diğer adı yaşam kaynağı olarak bilinen suyun tüketimi ve miktarı sizin ömrünüzün yaşını belirler.Susuz kalan bir vücut direnmeye devam eder. Hatta son hamleye gelene kadar kendi vücudunda var olan su ile durmaya başlar. İdrar azaldıkça organlar bundan zarar görür.

Besinler sıvının azlığı ile sindirim kanalında tembelliklere yol açar. Kabızlık sorunları ve katı yiyeceklerin fazlalığı sindiriminde azalmalar oluşur. Kabızlık arttıkça ve su miktarı azaldıkça karında şiddetli ağrılar ve kasılmalar oluşur. Rahatsızlık sinyalleri artık yavaş yavaş ses vermeye başlamıştır. Suyun eksikliğinde tansiyon rahatsızlıkları meydana gelir.

Özellikle en çok tansiyon düşmesi su kaybında kendini belli eder. Deride kurumalar,ellerde soğukluklar oluşur. Terleme oranı arttıkça vücut terle birlikte kendi suyunu da dışa atmaya başlar. Gözlerde küçülmeler meydana gelir. Deride kurumalar artar ve deri nem dengesini de yavaş yavaş kaybeder. Yaşlılık olgusu hızlı gelişir. Mide ve bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar çoğalır. Kan sayımı azalır. Kan hücreleri ölmeye başlar.

Çeşitli nefes darlığına bağlı hastalıklar oluşur. Kas ve eklemde zayıflamalar çoğalır hatta ani ağrılara yol açar. Solunumda tıkanmalar meydana gelir. Su azalmasında kalp sağlıksız çalışır ve ani kalp krizi durumları meydana gelir. Diğer organlarda bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Kısacası suyun eksikliğinde vücut kontrolden çıkar hatta ani ölümlere yol açar. Mümkün oldukça su için ve miktarını en az 10 bardak olarak belirleyin. Sağlıklı günler dileği ile.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Vücut Susuz Kalınca Neler Olur Sususzluk Su Tüketimi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Daha Güzel Görünümlü Dişler için Zerdeçal
Daha Güzel Görünümlü Dişler için Zerdeçal

İş, ev, okul, toplantı derken gün içinde içtiğimiz çay, kahve belki de sigaranın haddi hesabı yok… Bu kadar yiyip içmeye ne kadar düzenli fırçalansa da dişler dayanamıyor sonunda… Üzerlerinde önce sarı sonra gittikçe kararmaya başlayan lekeler oluşuyor. Bazen dişlerin sararmasına neden oluyor bu sık

İş, ev, okul, toplantı derken gün içinde içtiğimiz çay, kahve belki de sigaranın haddi hesabı yok… Bu kadar yiyip içmeye...

Bebek Beslenmesi
Bebek Beslenmesi

Bebeklik - yaşamın ilk yılı - vücutta büyüme ve değişiklikler için en önemli zamandır. Hayatta, diğer şeylerde olduğu gibi, nerede başladığınız, nerede bitireceğinizi belirleyebilir.

Bebeklik - yaşamın ilk yılı - vücutta büyüme ve değişiklikler için en önemli zamandır. Hayatta, diğer şeylerde olduğu gi...

Yaban Mersini Arter Fonksiyonunu İyileştirebilir
Yaban Mersini Arter Fonksiyonunu İyileştirebilir

Tek bir porsiyon yaban mersini, sigara içmenin neden olduğu arteriyel disfonksiyona aracılık etmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, tek bir porsiyon dondurulmuş yaban mersininin genç sigara içenler üzerindeki etkisini araştırdı.

Tek bir porsiyon yaban mersini, sigara içmenin neden olduğu arteriyel disfonksiyona aracılık etmeye yardımcı olabilir. A...