Mineral Emilimi Nasıl Arttırılır?

22 Haziran 2022

Demir iki ucu keskin bir kılıçtır. Yeterince emmezsek anemi riskine gireriz, ancak çok fazla emersek kolorektal kanser, kalp hastalığı, enfeksiyon, nörodejeneratif bozukluklar ve inflamatuar durumlar riskimizi artırabiliriz. Yüksek demir alımıyla ilişkilendirilen diğer durumlar arasında Alzheimer, Parkinson, artrit ve diyabet bulunur.
İnsan vücudunun kendisini fazla demirden arındıracak bir mekanizması olmadığı için, demirin emilimini sıkı bir şekilde düzenlemek için evrimleştik. Demir depolarımız düşükse bağırsaklarımız demir emilimini artırır ve demir depolarımız doluysa bağırsaklarımız bizi tatlı noktada tutmak için demirin emilimini engeller. Bununla birlikte, bu yalnızca insan diyetindeki birincil demir kaynağı olan bitkisel gıdalarda bulunan demir ile çalışır. Sindirim sistemimiz, alınan kandaki (“hem” demiri) demiri o kadar etkili bir şekilde düzenleyemez. Hayvansal gıdalardaki demir, zaten çok fazla olsa bile, bağırsak bariyerimizden hızla geçebilir. Sadece çok fazla kontrolümüz yok.
Aşırı demir yüklenmesi, et tüketiminin meme kanseri riskine bağlanmasının nedenlerinden biri olabilir. Demir bir pro-oksidandır ve oksidatif stres ve DNA hasarına neden olabilir. Çalışmalardan birinden alıntı yaparak, "Gelişmiş toplumlarda yüksek miktarda demir alımı, artık her ay kan kaybetmeyen menopoz sonrası kadınlarda zamanla fizyolojik bir aşırı demir yüklenmesine neden olabilir. Aşırı demir yükü, serbest radikallerin üretimini, yağ oksidasyonunu, DNA hasarını destekler ve bağımsız olarak veya diğer kanserojenlerin etkilerini güçlendirerek meme karsinogenezine katkıda bulunabilir.
Yalnızca demir eksikliği anemisi tanısı doğrulanmış kişiler demir alımını takviye etmeyi düşünmelidir ve bu durumda bile riskli olabilir. Araştırdığım bir başka yeni çalışma, demir takviyesi alan kadınların vücutlarında oksidatif streste önemli bir artış buldu. Bu nedenle, demir takviyesine başlamadan önce, yalnızca diyet yoluyla tedavi etmeye çalışmak konusunda doktorunuzla konuşmanızı öneririm. Bu, narenciye, tropik meyveler, brokoli ve dolmalık biber gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketirken nohut ve kabak çekirdeği gibi demir açısından zengin çok sayıda sağlıklı yiyecek yemek anlamına gelir. C vitamini açısından zengin besinler, bitki demir emilimini artırır, bu nedenle aynı öğünde tüketilmeleri gerekir. Öte yandan, demir emilimini bozabileceğinden, öğünlerinizde çay ve kahve içmekten kaçınılmalıdır.
Tam tahıllı bitki besleyici, fitik asit (fitat), mineral emilimini kısmen engeller, ancak kanser önleyici aktivite gibi çok çeşitli sağlığı geliştirici özelliklere sahiptir. Sarımsak ve soğan gibi mineral absorpsiyon arttırıcıları aynı anda yiyerek, bitkisel gıdalardaki demir ve çinkonun biyo yararlanımını artırarak her iki dünyanın da en iyisini elde edebilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Demir Mineral Demir Eksikliği Kansızlık Mineral Emilimi C Vitamini DNA Tamiri Fitat Çinko

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sodyum Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sodyum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genellikle "sodyum" ve "tuz" kelimelerini birbirinin yerine kullanırız, ancak yapmamalıyız. Sodyum sadece tuzun bir bileşenidir. Tuz, %40 sodyum ve %60 klorürden oluşur. Yani bir çay kaşığı tuz (5.000 mg) yaklaşık 2.300 mg sodyum sağlar. Aldığımız tuzun yaklaşık %95'i GI kanalın

Genellikle "sodyum" ve "tuz" kelimelerini birbirinin yerine kullanırız, ancak yapmamalıyız. Sodyum s...

Bağışıklık Artırıcı 10 İçecek
Bağışıklık Artırıcı 10 İçecek

Bağışıklık sisteminiz sürekli olarak aktiftir, hangi hücrelerin vücudunuza ait olduğunu ve hangisinin olmadığını belirler. Bu, bağışıklık sisteminin enerjisini artırıp devam ettirmek için sağlıklı bir vitamin ve mineral dozuna ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Bağışıklık sisteminiz sürekli olarak aktiftir, hangi hücrelerin vücudunuza ait olduğunu ve hangisinin olmadığını belirle...

Gaz Yapan Besinler
Gaz Yapan Besinler

Gaz, geğirme veya şişkinlik gün boyunca biraz beklenmedik veya can sıkıcı olabilir. Ancak bazen günlük hayatı zorlaştırabilecek gerçek semptomlar haline gelirler.

Gaz, geğirme veya şişkinlik gün boyunca biraz beklenmedik veya can sıkıcı olabilir. Ancak bazen günlük hayatı zorlaştıra...