İftar Ve Sahur Arası Neler Tüketilmeli?

10 Nisan 2022

Beslenme alışkanlığını değiştiren Ramazan boyunca uzmanlar iftar ve sahur arası bir ara öğünün olması gerektiğini belirtiyorlar. Nisan ve Mayıs aylarına denk gelen Ramazan da tüketilmesi gereken besinlerin de bu aylarda yetişen besinler olmalı. Bu besinler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayarak oruç sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlar. İftar sahur arası neler tüketilmeli?

Çağla Meyvesi
Güçlü bir probiyotik olan çağla kemiklerin güçlenmesi için fayda sağlar. Ayrıca iftardan sonra bir kase tüketildiğinde vücutta besin atığı bırakmaz. İdrar yoluyla enfeksiyonların atılmasında yardımcı olur.

Erik
Kalp ya da kötü kolesterolü olanların iftardan sonra bir kase erik tüketilmesi tavsiye edilir. Kandaki kolesterolü düşürerek basıncı dengeler. Damarlarda sertleşme ya da iltihap birikmesinin önüne geçer.

Isırgan Otu Çayı
Toksin atmada ve yağ yakmada etkili bir çay olan ısırgan otu çayı, kilo almak istemeyenler için iftar ve sahur arasında bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Çilek
Antioksidan bakımından zengin olan çilek, vücudun bağışıklığının düşmesinin önüne geçer. Hastalıklara karşı direncini artırır.

Salatalık
Sıvı ve lif bakımından zengin olan salatalık, sindirimin olmazsa olmazlarındandır. İftardan bir saat sonra limonlayıp tuzlayıp bir ya da iki tane tüketebilirsiniz. Gün boyu sus ve besinsiz kalmış sindirim organlarının yenilenmesini sağlar.

Yoğurtlu Semizotu
Nisan ve Mayıs aylarında vücudun alması gereken doğal otlardan biridir. Mideyi rahatlatan semizotu yoğurtla tüketildiğinde Ramazan boyu sindirim sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

Kabak Çekirdeği
Kabak çekirdeği mutluluk hormonunu artırır. Bu yüzden iftardan bir saat sonra bir avuç tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ramazan Oruç İftar Sahur Isırgan Otu Çayı Çağla Erik Çilek Salata Semizotu Kabak Çekirdeği

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karmin Otu Özellikleri Ve Kullanımı
Karmin Otu Özellikleri Ve Kullanımı

Karmin bitkisinin yaprakları, geleneksel tıpta romatizma ve artrit semptomlarını yatıştırmak için bir adjuvan olarak kullanılmıştır. Ancak, bazı raporlar bunun belirli yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Karmin bitkisinin yaprakları, geleneksel tıpta romatizma ve artrit semptomlarını yatıştırmak için bir adjuvan olarak kul...

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

En sağlıklı yağ olarak bilinen zeytinyağının birçok çeşidinin olduğunu biliyor muydunuz? Sızma, soğuk sıkım, natürel, riviera, rafine zeytinyağı çeşitlerinden sadece birkaçı… Biz bugün sizlere özellikle erken hasat olarak da bilinen soğuk sıkım zeytinyağı çeşidinden bahsedeceğiz.

En sağlıklı yağ olarak bilinen zeytinyağının birçok çeşidinin olduğunu biliyor muydunuz? Sızma, soğuk sıkım, natürel, ri...

Meyvelerdeki Şeker Gerçekten Zararlı Mı?
Meyvelerdeki Şeker Gerçekten Zararlı Mı?

Meyveler, şekerlerin emilimini geciktiren çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan gelen şekerden daha az pankreas stresine neden olur. Meyvelerin sayısız sağlık yararı da vardır. Daha fazlasını yazımızda anlatacağız.

Meyveler, şekerlerin emilimini geciktiren çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan gelen şekerden daha a...