Çiğ Pırasa Yemek Zayıflatır mı ?

21 Mart 2020

Türkiye’de en çok sevilerek yenilen kış sebzesidir pırasa. Özellikle yağ yakan besinler arasında çok etkili olduğu düşünülmektedir. Kabızlık sorununu fazlası ile yaşayan kişilerde çiğ pırasa yemesi tavsiye edilir.

Çünkü çiğ pırasa,antioksidan görevini üstlenir. Çeşitli zehirli bakterileri dışkı ile atar. Bu nedenle sindirim sistemi tembelliğini ortadan kaldırır. İyi bir sindirim sistemi kabızlık için son derece faydalıdır.

 Bağırsak hareketini düzenleyen çiğ pırasa diyet sofralarında en çok listeler arasında yer alıyor. Her diyet listesinde uzman hekimler kışın pırasa yenilmesini istiyor. Yağı hızlı yakan ve kilo kontrolünü en iyi şekilde sağlayan çiğ pırasa başlı başına sağlık doktorudur. Bunun sürekli tüketen kişiler hem bağışıklığı sağlıklı olur hem de fazla kilolarından kısa sürede kurtulur.

Pırasa ev yemeklerinde haftada en az bir kere yemeği pişirilmelidir. Özellikle bol havuçlu ve limonlu pırasa yemeği daha zengin vitamin kitlesine sahip oluyor. Zayıflık bakımından zengin lif içeren ve posalı besinler olarak listede yer alan çiğ pırasanın ister pişmiş hali ,ister çiğ hali yensin fark etmez. Her koşulda inanılmaz fayda sağlayacağını kesinlikle unutmamanız gerekir.Sarımsak ve soğanla yakın akraba olarak bilinen pırasa “allium” ailesinden gelir. Pırasa, çoğu insan için için “olmasa da olur,pekte aramam” cümlesinde yer alır.Ayrıca diyet yapan biri, sadece 1 adet pırasa yerse hiç kalori almaz. Çünkü pırasanın neredeyse bütününde sadece 50 kalori olduğunu söylemektedir. Bu nedenle kalorisi düşük olan bir sebze olduğunda zayıflamaya etkisi fazlası ile mevcuttur.

Pırasa aynı zamanda tokluk hissini verir. Sizi istenmeyen kilolardan kısa zamanda arındırır. Diyet listenizde yoksa bile, mutlaka olmalıdır. Çünkü etkisi diğer besinlere göre daha az kalorili ve yağ yakma özelliğine sahiptir. Her gün sabah akşam bir adet çiğ pırasayı,salatalık yermiş gibi tüketen kişiler hızlı kilo veriyor. İsterseniz bir de pırasanın sağlığa kattığı olumlu değerlerden söz edelim. Bakalım pırasa nelere iyi geliyor?
Pırasanın sağlıklı zayıflamaya ve İç ve dış sağlığa faydaları
Sağlıklı bir gıda olan pırasada ,”kaempferol” adlı flavonidin maddesi bol miktarda bulunmaktadır.Bu bileşen sayesinde,damar astarlarını aşırı aktif bir hali alarak, oksijen moleküllerine ve tahribata yol açan diğer dış etkenlere karşı damar sağlığını koruma altına alır. Ayrıca, K, A, C, B6 vitaminini fazlası ile destekler. Bununla beraber,manganez ve demir mineralleri bakımından zengin besin değerlerini kapsayan pırasa, vücudumuza enerji sağlar ve,kemik,doku gelişimine katkıda bulunur.

Pırasada bolca bulunan bu bileşenlerden “lutein ve zeaxanthin” ayrıca göz sağlığını ve göz hücrelerini oksidadif strese karşı korur. Bu nedenle göz sağlığına son derece faydalıdır. Zayıflığa etkisi büyük olduğundan uzman diyetisyenlerin bir numaralı önerisinin içinde yer alır. Pırasa,bağırsak kanallarının düzenini sağlıyor. Yağ yakımı hızlandırıyor. Kan düzeyinin en iyi seviye’ye ulaşmasına yardımcı oluyor. Pırasa,sağlıklı ve çok faydalı bir besindir. Kısacası çoluk çocuk herkesin, tüketmesi,sağlıklı bağışıklığa ve kontrollü kiloda kalmalarına,hatta kilolu kişilerin hızlı bir şekilde zayıflamasına yardımcı oluyor. Pırasanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sağlıklı günler dileği ile.

Not:Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Çiğ Pırasa Pırasa Pırasanın Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bebek Beslenmesi
Bebek Beslenmesi

Bebeklik - yaşamın ilk yılı - vücutta büyüme ve değişiklikler için en önemli zamandır. Hayatta, diğer şeylerde olduğu gibi, nerede başladığınız, nerede bitireceğinizi belirleyebilir.

Bebeklik - yaşamın ilk yılı - vücutta büyüme ve değişiklikler için en önemli zamandır. Hayatta, diğer şeylerde olduğu gi...

Kahkaha Atmanın 4 Bilimsel Faydası
Kahkaha Atmanın 4 Bilimsel Faydası

Kahkaha atmak, insanlar arasındaki sosyal ve duygusal ilişkileri güçlendirir. Kahkahanın faydaları, insanlar arasındaki uyumun gelişmesinden kişinin sağlığını önemli ölçüde güçlendirmeye kadar uzanır.

Kahkaha atmak, insanlar arasındaki sosyal ve duygusal ilişkileri güçlendirir. Kahkahanın faydaları, insanlar arasındaki ...

Uyku Vakti ve Demans Arasındaki Şaşırtıcı Bağlantı
Uyku Vakti ve Demans Arasındaki Şaşırtıcı Bağlantı

Yaygın bir demans türü olan Alzheimer hastalığı, ABD'de önde gelen on ölüm nedeninden biridir. Yeni araştırmalar, yatakta ve yatma saatinde geçirilen zamanın demans riskini etkileyebileceğini gösteriyor.

Yaygın bir demans türü olan Alzheimer hastalığı, ABD'de önde gelen on ölüm nedeninden biridir. Yeni araştırmalar, yatakt...