Siyah Fasulye Nedir ve Yararları Nelerdir?

09 Mart 2020

Siyah fasulyenin ana vatanı Amerika’dır ve özellikle de Latin Amerika’da çokça tüketilir. Uzun saklama ömrüne sahiptir. Aynı zamanda besin değeri açısından oldukça zengindir. Bu nedenlerle de kullanımı günden güne artmaktadır. Ayrıca ana yemeklerden tutun da tatlılara kadar birçok tarifte kullanılması dolayısıyla da ünü git gide artmaktadır.

 • Siyah fasulye yüksel lifli ürünlerden biridir. Sindirim sitemi sağlığının korunmasında etkilidir.
 • Ayrıca yüksek besin değerine sahiptir ve yağ oranı da düşüktür. Bu sayede obezite ile mücadelede en çok tercih edilmesi gereken yiyeceklerden biridir.
 • Ayrıca kötü kolestrolün düşürülmesine de fayda sağlar. Bunların dışında kötü kolestrolün düşürülmesinde de yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kilo vermek isteyen kişiler siyah fasulyeden faydalanabilir. Çünkü siyah fasulyenin kilo vermede de etkili olduğu bilinmektedir. Ancak tek başına değil ancak yardımcı bir üründür.
 • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bilhassa da kolon kanserine yakalanma riskini düşürür.
 • Anemi yani kansızlık rahatsızlığına da iyi gelir.
 • Siyah fasulye, kalp sağlığının korunmasında ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılmasında da etkilidir.
 • Diyabet hastalığının iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı da etkisi yadsınamaz boyuttadır. Gut hastalığına karşı da iyi gelir. Böbrek rahatsızlıklarının giderilmesinde de yardımcı olur.
 • Ayrıca saç dökülmelerine de çözüm sağlar. İçeriğinde birçok antioksidan bulunur. Renginin koyu olması ve içerdiği antioksidanlar sayesinde antiradikal etkisi de oldukça yüksektir.
 • Kardiyovasküler hastalıkların iyileşmesinde de yardımcı olur. İçeriğinde çok sayıda mineral ve vitamin bulundurur.
 • A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E, K vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum,çinko gibi birçok vitamin ve minerale sahiptir.

Kısacası sağlık açısından çok faydalı olan bu besin yemek kültürümüzde daha çok yer almalıdır.

Siyah fasulye, kuru ve serin bir ortamda, ağzı kapalı kaplarda veya paket içinde saklanmalıdır. Eğer siyah fasulye ıslatıldı ise tüketimine kadar buzdolabında saklanabilir. Ancak bu durumunda buzdolabında en fazla 2-3 gün bekletilmelidir. Yani ıslatılan fasulye en geç 2-3 gün içinde tüketilmelidir. Siyah fasulye haşlanarak ağzı kapalı paketlere konulup hava alması için bir delik açılarak buzdolabında saklanabilir. Bu durumda saklama ömrü de uzar. Yaklaşık 6 ay kadar bu şekilde buzdolabında saklanabilir. Ancak nasıl olursa olsun 1 yıldan fazla bekletilmemelidir. Çok uzun süre saklanan fasulye hem daha geç pişer hem de durdukça sertleşir.

Siyah fasulye kabuğunda birçok vitamin, mineral ve antioksidan barındırdığı için kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. Siyah fasulyenin haşlandığı suda sodyum bikarbonat olmamalıdır. Yoksa tüm yararlı besin değerleri bu su ile kaybolur. Ayrıca fasulyelerin yıkandığı ve haşlandığı suyun içine tuz katılmamalıdır. Çünkü tuz siyah fasulyenin sertleşmesine sebep olur. Bu da siyah fasulyenin daha geç pişmesine neden olur. Ayrıca 1.5 saatten fazla pişirilmemelidir. Çünkü uzun süreli pişirmede tüm besin değerleri kaybolur. Düdüklü tencerede pişirilmesi tavsiye edilir. Böylelikle siyah fasulye daha kısa sürede pişer ve besin değerlerini de kaybetmemiş olur. Siyah fasulyenin gaz yapmasını önlemek için pişirme işleminden önce ıslatılmalı ve kısa bir süre bekletilmelidir.

Anlatıldığı üzere siyah fasulye son yıllarda gitgide yaygınlaşan ve popüler hale gelen bir besindir. Ayrıca oldukça lezzetli ve faydalıdır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Siyah Fasulye Siyah Fasulyenin Faydaları Sağlıklı Besinler Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tavuk Salatası Sağlıklı mı? Malzemeler, Sağlık Etkileri, İpuçları
Tavuk Salatası Sağlıklı mı? Malzemeler, Sağlık Etkileri, İpuçları

Tavuk salatası, ana bileşen olarak tipik olarak doğranmış veya kıyılmış tavuk kullanan ve mayonez, ekşi krema, yoğurt veya sirke bazlı sos gibi bir bağlayıcı ile birlikte gelen çok yönlü bir yemektir.

Tavuk salatası, ana bileşen olarak tipik olarak doğranmış veya kıyılmış tavuk kullanan ve mayonez, ekşi krema, yoğurt ve...

Süper Besinlerden Moringa ile Tanışın
Süper Besinlerden Moringa ile Tanışın

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve ilaç benzeri özellikleri sayesinde Hindistan’da yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan moringa oleifera, son zamanlarda ülkemizde de adını duyurmaya başlayan adaptojenik içeriklerden bir tanesi. Süper besinler grubunda da yer alan bu mucizevi içeriği daha yakından t

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve ilaç benzeri özellikleri sayesinde Hindistan’da yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan...

Kızartmalı Yemeklerin Önemli Faydaları
Kızartmalı Yemeklerin Önemli Faydaları

Birleşik Krallık'taki son olaylar, birçoğumuza evden yemek pişirmek için ilham verdi; 2021'de yapılan bir anket, İngilizlerin %91'inin bir önceki yılın koronavirüs karantinaları sırasında pişirdikleri kadar veya daha fazlasını pişirmeyi planladığını ortaya koydu.

Birleşik Krallık'taki son olaylar, birçoğumuza evden yemek pişirmek için ilham verdi; 2021'de yapılan bir anket, İngiliz...