Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

09 Ocak 2022

Mide üşütmesi diyerek genellikle soğuk algınlığı ile ilişkilendirsek de mide gribi olarak da bilinen hastalık aslında viral gastroenterit adında virüslerden kaynaklanan bir enfeksiyondur. İlk birkaç gün inanılmaz derecede rahatsızlık verse de çoğu insan birkaç gün içinde herhangi bir sorun olmadan iyileşir.
Mide üşütmesi soğuk havalarla birlikte artan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni, soğuk havalarla birlikte grip ve enfeksiyonel hastalıkların artması ve havada fazlaca bakterinin bulunmasıdır. Soluduğumuz hava ile vücudumuza aldığımız bakteriler ve virüsler, bu rahatsızlığa yol açabilir. Bu rahatsızlığa neden olan ve en yaygın olarak bilinen norovirüs ve rotavirüstür; E. colle ve salmonella bakterileri de bu virüslerle aynı etkilere neden olur.
Aslında annelerimizin de haklılık payı var zira virüs ve bakterilerin bağışlığımızın zayıfladığı zamanlarda harekete geçip mide üşütmesi dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor. Yaz aylarında klima gibi soğutuculara normalden çok daha fazla maruz kalmak ya da soğuk havalarda giyime dikkat etmemek, ayakları üşütmek bağışıklık sisteminizi zayıflamasında etkendir. Buna ek olarak ağır, yağlı, baharatlı ya da mideye dokunabilecek herhangi başka bir besini tüketmek de bakteri ve virüslerin daha hızlı çoğalabilmesine olanak tanır.

Mide Üşütmesi Nasıl Anlaşılır?
Bu ağrı ile karın ağrısı genellikle karıştırılır. Karnın ufak bir bölgesini kaplayan mide, üşütme gibi durumlarda oldukça güçlü bir ağrı ile kendini belli eder. Genellikle bağırsak rahatsızlıkları nedeniyle gerçekleşen karın ağrılarından farklı olarak, bu rahatsızlıkta göğüs kafesine yakın olan bölge ağrır.
Mide üşütmesinde birçok belirti aynı anda ortaya çıkabilir. En sık yaşananlar; ağrı, iştahsızlık, halsizlik, kusma ve ishaldir. Bunlara ek olarak, bazen kas ve baş ağrısı, kimi zaman ateş ve midede gaz oluşumu da gözlenebilir. Sebebine bağlı olarak, belirtileri enfeksiyondan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkar ve kendiliğinden, özel bir ilaç tedavisi uygulanmaksızın geçer. Ancak bu süre içinde ishalden dolayı sıvı alımına, mide hassasiyetinden dolayı yiyecek ve içeceklere, vücudu sıcak ve konforlu tutmaya, bolca dinlenmeye özen göstermek gerekir.

Mide Üşütmesine Neler İyi Gelir?
Mide üşütmesi sırasında rahatlamak için bazı bitkisel tariflerden destek alabilirsiniz. Bu tarifler, vücudun çabuk toparlanmasına yardım eder. Zencefil, ıhlamur, nane ve limon kullanarak bitki çaylarını evde de hazırlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak yoğurt, çörek otu ve keten tohumu tüketmek de fayda sağlar. Ev yapımı yoğurt tüketmek bağırsakların ihtiyacı olan probiyotikleri almasına yardım eder. Yanı sıra ev yapımı kefir, bölgedeki asidi düzenleyecek, bağışıklığı artıracaktır.

BRAT diyeti: Mide gribinde iştahsızlık nedeniyle bir şey yemek zor olabilir. Bir şeyler tüketmek bulantıyı arttırabilir ve kusmayla sonuçlanabilir. Bu durumda BRAT diyeti tercih edilebilir. BRAT ingilizcede bread (ekmek), rice (pirinç), applesauce (elma püresi) ve toast (kızarmış ekmek) kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir.
Muzun sindirimi kolaydır, kusma ve ishal nedeniyle kaybedilen potasyumun yerini alabilir ve mide zarını güçlendirir. Ancak muz tüketimi ile beraber yeterince sıvı aldığınızdan emin olmalısınız. İshal durumunda beyaz pirinç tercih edilmelidir, çünkü vücutta daha kolay işlenir ve içerdiği karbonhidratlardan enerji sağlar. Kahverengi pirinç ise çok fazla lif içerir ve gaz yapabilir.
Elma püresi, içerdiği karbonhidratlar nedeniyle enerji artışı sağlar ve ishali hafifletmeye yardımcı olabilecek pektin içerir. Aynı zamanda sindirimi kolaydır. Mide gribinde beyaz ekmek tüketimi bulantıyı azaltabilir. Sindirimi daha kolay olduğu için tam buğday ekmeği yerine beyaz ekmek tüketmek önerilir.
Mide üşütmesi sırasında yağlı gıdalardan, sigara, kahve ve alkol tüketiminden uzak durmak gerekir. Eğer iki-üç gün sonunda semptomlar hala devam ediyorsa bir hekime danışmak gerektiğini unutmayın.

Nasıl Önlenir?
Bu rahatsızlığı önlemenin en temel yolu bağışıklığınızı güçlü tutmaktan geçer. Bunun için, sağlıklı ve dengeli bir beslenme rutinine sahip olmalı, evi iyi havalandırmalı hatta mümkünse her gün açık havada zaman geçirmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Mide üşütmesi bakteri kaynaklı bir enfeksiyon olduğu için elleri sık sık yıkamak da hastalığın önlenmesinde yardımcı olacaktır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Mide Mide Sağlığı Mide Üşütmesi Bulantı Muz Elma Bağışıklık Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Avokado Kolesterolünüze Ne Yapar?
Avokado Kolesterolünüze Ne Yapar?

Guacamole, kolesterolünüzü ve fındık gibi diğer tam gıda yağ kaynaklarını düşürebilir mi, yoksa bu sadece avokado endüstrisi tarafından mı dönüyor?

Guacamole, kolesterolünüzü ve fındık gibi diğer tam gıda yağ kaynaklarını düşürebilir mi, yoksa bu sadece avokado endüst...

K Vitamini Yüksek 20 Gıda
K Vitamini Yüksek 20 Gıda

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında, kemik ve kalp sağlığında hayati bir rol oynayan önemli bir besindir. K vitamini eksikliği nadir olmakla birlikte, yetersiz alım zamanla sağlığınızı bozabilir. Yetersiz alım kanın pıhtılaşmasını bozabilir, kemiklerinizi zayıflatabilir ve kalp hastalığı riskinizi art

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında, kemik ve kalp sağlığında hayati bir rol oynayan önemli bir besindir. K vitamini eksik...

Aşırı Terlemenin Nedenleri Ve Önlenmesi
Aşırı Terlemenin Nedenleri Ve Önlenmesi

Aşırı terleme yani hiperhidrozi zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Dönemsel olarak veya duygusal değişkenlere bağlı olarak görülebilen aşırı terleme durumu seni bir anda utandırabilir.

Aşırı terleme yani hiperhidrozi zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Dönemsel olarak veya duygusal değişkenlere bağlı olar...