Açken Su İçmenin Önemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

20 Şubat 2020

Kalkar kalkmaz ilk yaptığınız şey nedir? Nüfusun çoğu gibi, muhtemelen bir fincan çay veya kahve yudumlamak mı? Araştırmalar, aç karnına çay veya kahve içmenin, özellikle sabahları yudumlanan ilk şeyse, vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Sabah çay veya kahveden vazgeçme düşüncesi korkunç ise, onun zararlı etkilerini en aza indirmek için yapabilecek şey bunları içmeden önce bir bardak su içmektir.

Vücudumuzun % 70 kadarı sudan oluşmuştur ve sağlıkla ilgili faydaları yadsınamaz. Su, insan vücudundaki organların düzenli çalışmasını sağlar ve susuzluğu giderebilecek en iyi içecektir ve aç karnına içmek vücuttaki hemen hemen tüm sorunları tedavi edebilir. Aç karnına su içmenin faydaları şunlardır:

Vücudun Susuz Kalmasını Önler
Sabah uyanıldığı zaman, 6–8 saat boyunca kişiler hiçbir şey yemediği veya içmediği için vücut susuz kalmış durumdadır. Çay ve kahvenin her ikisinde de idrar söktürücü (diüretik) olan kafein vardır. Bir diüretik madde, vücutta fazla sudan kurtulmak için idrar akışını arttırır. Aç karnına kahve veya çay içmek vücudun daha da susuz kalmasına (dehidrasyonuna) katkıda bulunur. Bu nedenle, uyandıktan sonra içilen su vücudu nemlendirir ve aynı zamanda kafeinden kaynaklanan hasarı en aza indirir.

Asitliği Önler
PH değeri 7’nin altında olan herhangi bir şey, doğada asidik olarak kabul edilir ve çayın pH değeri 6 iken, kahvenin pH değeri 5’tir. Dolayısıyla, her ikisi de doğada asidiktir ve ikisinden biri mide boşken içildiğinde mide çok miktarda HCl, yani hidroklorik asit üretir. Hidroklorik asit vücutta gerekli miktardan daha fazla üretilirse, ekstra mide suları yemek borusunun (özofagusun) alt kısmına doğru hareket ederek iç astarını etkiler. Bu durum asitliğe neden olur. Bu yüzden kahve veya çay içmeden önce su içmeli ve asitlik önlenmelidir.

Açlık Hissi Oluşturur
İçme suyu bağırsakları düzenli olarak temizlemeye yardımcı olduğu için, sabahları açlık hissedilmesini sağlar, böylece kahvaltı zamanında yapılabilir.

Metabolizmayı Hızlandırır
Boş bir mideye su içmek, metabolizmanın neredeyse yüzde 25 oranında artmasına yardımcı olacağından diyete destek verir. Metabolizmayı hızlandırmak, yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine ve uzun vadede kilo verilmesine yardımcı olur. En iyi sonucu almak için her zaman günde en az 3–4 litre su içilmesi önerilir.

Enerjiyi Artırmaya Yardımcı Olur
Uykulu ya da halsiz hissedildiğinde karnına su içmek anında aktif hissedilmesini sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin daha hızlı büyümesini uyarır, bu da daha fazla oksijen ve enerji sağlar.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Diyet sırasında daha fazla su içmek, suyun hiç kalorisi olmadığı için hızlı bir şekilde kilo verilmesine ve sık aralıklarla içilmesi tok hissedilmesine yardımcı olur ayrıca, olumsuz bir sonucu yoktur. Çok fazla su içmek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu için kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlar.

Bağışıklığı Artırır
Hemen herkes suyun genel sağlık ve iyilik için gerekli olduğunun farkındadır. Bilinmesi gereken, suyun vücuttaki sıvı dengesini korumak için de gerekli olduğudur. Aç karnına düzenli olarak su içme alışkanlığı kazanmak bağışıklık sistemi için faydalıdır, dolayısıyla enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Sindirimle İlgili Sorunları Tedavi Eder
Hidroklorik asit, vücudumuzun sindirim sistemini desteklemede temel bir rol oynar ve genellikle bir şeyler yiyip içildiğinde salınır. Sıkça kahve veya çay içildiğinde, hidroklorik asit üretimi artar ve bir süre sonra vücut aşırı hızlanmaya başlar. Bu, şişkinlik, bağırsak iltihabı ve kolon kanseri gibi çeşitli sorunlara yol açar. Bu nedenle, kahve veya çay içmeden önce ya da herhangi bir şey yemeden önce bir bardak su içilmelidir.

Bağırsakları Temizler
Aç karnına su içmek, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Çok fazla su içildiğinde bağırsakları temizleme ya da dışkılama dürtüsü hissedilir. Aç karnına bir bardak su içmek, biriken atıklardan kurtulmaya yardımcı olur ve besin maddelerinin daha hızlı emilmesini sağlar. Bu, kolon sağlığının ve genel sağlığın korunması anlamına gelir.

Vücuttan Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur
Her idrar çıkarıldığında toksinler sıvı halde atılır. Daha fazla su içmek, daha fazla tuvalete gitmeyi gerektirir. Bu şekilde vücut temizlenir ve detoks gerçekleşir, ayrıca şişkinlik önlenir.

Migren Ataklarını Önler
İnsanların sık sık baş ağrısı ve migren ataklarından muzdarip olmasının başlıca nedenlerinden biri vücuttaki su eksikliğidir. Özellikle karın boşken sık aralıklarla su içmek doğal olarak baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Yeterli su içmek ağız veya diş problemlerini de uzak tutar.

Cildi Temizler
Bol miktarda su içmek, berrak ve parlak bir cilt elde etmenin en kolay yoludur. Lekeler genellikle vücutta toksinlerin birikmesi nedeniyle oluşur. Su, bu istenmeyen toksinlerin vücuttan atılması sağlar. Düzenli bağırsak hareketleri ayrıca temiz ve berrak bir cilt elde edilmesine yardımcı olur. Aç karnına su içmek süreci hızlandırır.

Japonların Su Terapisi
Görülüyor ki aç karına su içilmesinin çok sayıda faydası vardır. Japonlar dünyaya su terapisini tanıtan ilk kişilerdir ve uyandıktan hemen sonra su içerler. Bu terapinin faydaları çeşitli çalışmalarla da desteklenmiştir. Su terapisinin nasıl takip edilebileceğine dair bazı ipuçları aşağıdadır:

  • Sabahları uyanır uyanmaz dişler fırçalanmadan önce bir litre su içilir. Yeni başlayan biri terapiye daha az miktarda su içerek başlayabilir.
  • Su içtikten sonra dişler temizlenebilir ve fırçalanabilir. Yaklaşık 45 dakika boyunca bir şey yemekten veya içmekten kaçınılmalıdır.
  • Bundan sonra kahvaltı yapılır.
  • Yemeklerden sonra iki saat boyunca hiçbir şey içilmez. Sonra tekrar bir litre su içilir.

Bu, birçok hastalığın uzak tutulmasına yardımcı olur ve birkaç gün içinde yeni bir enerji ve tazelik olduğunu fark edilir. Su terapisi, tansiyon, gastrit, kabızlık ve diyabeti hiçbir yan etkisi olmadan iyileştirme gücüne sahiptir. Bu tedaviye ılık suyla başlamak, maksimum fayda sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca ılık suya limon suyu eklenebilir ve aç karnına içilebilir. Bu da vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur.

Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Karbonhidrat Tartışması
Karbonhidrat Tartışması

Düşük karbonhidrat hareketi, 90'ların sonlarında ve 2000'lerin başlarında Atkins'in yeniden canlanmasından bu yana popülaritesi artıp azalırken, çoğu insan artık karbonhidratların doğal olarak şişmanlatıcı olduğunu varsayıyor.

Düşük karbonhidrat hareketi, 90'ların sonlarında ve 2000'lerin başlarında Atkins'in yeniden canlanmasından bu yana popül...

Karaciğer Yağlanması Ve Tedavide Beslenme Süreci
Karaciğer Yağlanması Ve Tedavide Beslenme Süreci

Karaciğer; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve minerallerin vücutta işlem görebilmesinden sorumlu olan başlıca detoks organımızdır. Yaşam tarzı, beslenme ve genetik faktörlere bağlı olarak sağlığını kaybedebilen karaciğer, bu fonksiyonlarını yerine getiremediği zaman bütünsel sağlığımız da teh

Karaciğer; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve minerallerin vücutta işlem görebilmesinden sorumlu olan başlıca det...

Solunum Sağlığınızı İyileştirmek İçin Defne Reçeteleri
Solunum Sağlığınızı İyileştirmek İçin Defne Reçeteleri

Solunum sağlığınızın önde gelen müttefiki defne, defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Karbonhidrat, yağ ve proteinlerden oluşur. Ayrıca C vitamini ve çok sayıda mineral (kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum ve daha birçok) içerir.

Solunum sağlığınızın önde gelen müttefiki defne, defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Karbonhidrat, yağ ve proteinl...