Bitkisel Süt Çeşitleri Ve Özellikleri

10 Kasim 2021

Bitkisel süt, bugünlerde birçok marketin dolabında yer alıyor. Badem sütü, soya sütü, hindistan cevizi sütü, hatta pirinç veya bezelyeden yapılan sütler… Bitkisel bir ürün seçmek sağlıklı bir seçenek gibi görünüyor. Ama her zaman mı ya da inek sütü içmekten daha mı yararlı?
Çevre söz konusu olduğunda, hepimiz iklimimize en az zarar veren şeyleri seçmek istiyoruz. Bu konuda da açık olan bir şey var: Bilimsel araştırmalara göre, inek sütü içermeyen süt ürünleri çevresel açıdan düşünüldüğünde inek sütünden daha iyidir. Çünkü inek yetiştirmede kullanılan su, tahıl ve toprak, makine ve karbondioksit emisyonu miktarı küresel ısınmayı olumsuz etkileyen sebeplerden biridir. Tek bir bardak inek sütü, eşdeğer bir bardak bitkisel süte göre neredeyse üç kat daha fazla sera gazı emisyonu ve dokuz kat daha fazla arazi kullanımı ile sonuçlanıyor.
Bitkisel sütlerin kalitesi, içerdiği besinler söz konusu olduğunda büyük ölçüde değişir. Bazıları inek sütü ile hemen hemen aynı miktarda vitamin ve mineral içerirken bazıları bu konuda oldukça yetersiz kalır. Eğer bitkisel bir süte geçiş yapacaksanız aldığınız sütün etiketini iyice okuduğunuzdan ve iyi miktarda protein, D vitamini, demir ve kalsiyum içerdiğinden emin olun. Bu yazımızda da size yardımcı olacak bitkisel süt çeşitlerini ve özelliklerini bulabilir ve kendiniz için doğru olan seçimi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Badem Sütü
Badem sütü, fincan başına bir gramdan daha az protein içerir, ancak bir fincan inek sütünden %50 daha fazla kalsiyum içerir. Badem, beyniniz, kanınız ve cildiniz için iyi bir antioksidan olan E vitamini açısından da oldukça zengindir.
Satılan pek çok badem sütü oldukça suludur, sadece %2 civarında badem içerir, bu yüzden çoğu kişi bu sütü evinde yapmayı tercih ediyor. Özellikle smoothie yaparken sıkça kullanılıyor.
Bu arada badem sevgimizin bedelini arılar ödüyor ve tabi su da… Badem sütü, en düşük sera gazı emisyonlarından birine sahiptir ve inek sütünden daha az arazi kullanılarak elde edilir, ancak yüksek su kullanımıyla bilinir. Badem sütü, diğer mandıra alternatifleriyle kıyaslandığında çok daha fazla su gerektirir. Tek bir bardak badem sütü üretmek için 130 litre su kullanılmaktadır.
Peki arıların bununla ne ilgisi var? Arılar bütün o badem ağaçlarını polen haline getirmek zorundalar! Badem endüstrisi büyüdükçe arıların iş yükü de doğru orantılı olarak artıyor. Ticari arıların yaklaşık %70’i her baharda bademleri polenize etmek için üretiliyor. Geçen yıl, arıların üçte birinin bu büyüme dengesizliğinin yarattığı baskıdan dolayı öldüğü tahmin ediliyor.

Pirinç Sütü
İnek sütü ikamelerinden biri olan pirinç sütü alerjen değildir, ancak besin değeri açısından size pek bir şey sunmaz.
Özellikle bazı markaların pirinç sütleri çok fazla şeker içerir. Pirincin glisemik indeksinin de oldukça yüksek olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca pirinç arsenik içerme riski altındadır. Pirinç sütü incedir, bu nedenle tariflerinizde kullanıyorsanız kıvam artırıcılara ihtiyacınız olabilir.

Hindistan Cevizi Sütü
Hindistan cevizi sütü, birçok Asya yemeğini yapmak için kullanılan kalın ama kremadan farklı, sulandırılmış bir süttür. Hindistan cevizi sütü doymuş yağ açısından zengin olsa da bunlar çoğunlukla orta zincirli trigliseritlerdir ve kalp sağlığı üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda çok net araştırmalar yoktur. Çevresel etkiye gelince, hindistan cevizi karbonu toprakta tutabilir ki bu çok iyi bir şeydir. Fazla suya ihtiyaç duymazlar.

Soya Sütü
Soya sütü, paranızın karşılığını alabileceğiniz en fazla protein içeren süt seçeneklerinden biridir ve fincan başına 7 ila 12 gram protein içerir. Bazı markalar bunu başarmak için yüksek oranda işlenmiş izole soya proteini kullanırken, bazıları da tam soya fasulyesi kullanır. Daha az işlenmiş yiyecekleri tercih ediyorsanız, tam soya fasulyesinden yapılan markaları tercih etmenizi öneririz.
Soya, aynı zamanda ölçülü olarak tüketildiğinde koruyucu bir özelliğe sahiptir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, normal miktarda soya kullanımının sağlıklı olduğu ve hormonları kontrol altında tutabileceği görülmüştür.

Bezelye Sütü
Biliyoruz kulağa tuhaf geliyor, ama merak etmeyin, bu süt bezelye gibi yeşil değil. Bezelye sütü, soya ile karşılaştırılabilir miktarda protein içerir, ancak bezelye olmayan bir lezzet oluşturmak için izole bezelye proteini kullanılır. Ağızda hafif bir tat bırakır.
Bezelye sütü, inek sütünden %50 daha fazla kalsiyum içerir. Ayrıca bezelye; badem, inek sütü ürünleri veya soyaya kıyasla çok az su ve gübre kullandığından daha çevre dostudur.

Sonuç olarak tüketici pazarı o kadar hızlı değişiyor ki, bitkisel ürünler solmakta olan süt endüstrisinde gittikçe popüler hale geliyor. İnek sütüne alternatif bitkisel sütleri satın alarak milyarlarca hayvanı ve gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olabilir ve sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Bitkisel Süt Süt Badem Sütü Pirinç Sütü Hindistan Cevizi Sütü Soya Sütü Bezelye Sütü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Manuka Balı Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Manuka Balı Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Manuka balı, her türlü yarada doğal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Geleneksel antibiyotiklere direnç olan çağda bir mikrop savaşçısı olarak kullanılmıştır. Ayrıca savunucular Manuka balının sivilceden sinüs sorunlarına kadar diğer koşulları tedavi edebileceğini iddia etmektedirler.

Manuka balı, her türlü yarada doğal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Geleneksel antibiyotiklere direnç olan çağda bir...

Safranın Sağlığa Etkileri
Safranın Sağlığa Etkileri

Safran en değerli baharatlardan bir tanesi ve bu nedenle onu genellikle baharat tercihlerimizin dışında bıraktığımız bir gerçek. Ancak safranın faydaları saymakla bitmiyor ve bu nedenle onu kesinlikle gözardı etmemek gerekli.

Safran en değerli baharatlardan bir tanesi ve bu nedenle onu genellikle baharat tercihlerimizin dışında bıraktığımız bir...

Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası
Taze Fasulyenin Bilmediğiniz 7 Faydası

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebze olmaktadır. Düşük kalorili olması yönüyle de rahatlıkla tüketilen taze fasulye, ülkemizde bahar mevsiminin gelmesiyle beraber sıkça tüketilir.

Yaz mevsimi geldiğinde haftada en az 2 defa tüketilen taze fasulye, sağlığa olan etkileri açısından çok sevilen bir sebz...