Sarımsak Yağının Faydaları ve Kullanımı

07 Ekim 2021

Sağlıklı olsanız bile sarımsak yağını yemeklerinize ekleyerek ondan faydalanabilirsiniz. Çekinmeyin ve beslenme programınıza bu faydalı malzemeyi de dahil edin.
Sarımsak yağının özellikleri çok fazladır. Bu nedenle hem sağlıklı kalmak hem de belli bozuklukları önlemek ve iyileştirmek için onu beslenme programlarımıza eklemeliyiz. Ayrıca kapsül halinde de satın alabilirsiniz. Daha da iyisi tüm süreci bizzat yöneterek evde kendiniz için sarımsak yağı hazırlamanızdır.
Sarımsağın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin. Bu süper yiyecek vücudunuzu arındırmanıza ve bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olacak. Ayrıca bu da yetmezmiş gibi dolaşımınıza iyi gelecek ve sizi serbest radikallerin verdiği hasardan korumaya yardım edecek.

Sarımsak Yağının Özellikleri
Her şeyin ötesinde sarımsak sağlığınız açısından harika özellikler taşıyan süper bir yiyecektir. Antik çağlardan beri pek çok durumu iyileştirmek için kullanılmıştır.
Sarımsağın özellikleri her şeyden çok şu iki sülfata bağlıdır: Allisin ve diallil. Ayrıca amino asitler, B ve C vitamini, magnezyum, bakır, kalsiyum, selenyum, fosfor, demir ve potasyum gibi mineraller de içerir.
Genel olarak bakıldığında sarımsağın özellikleri şöyle sıralanabilir:
• Virüslerle, bakterilerle, mantarla ve parazitlerle savaşan güçlü, doğal bir antibiyotiktir.
• Antikanserojen özelliklere sahiptir.
• Antioksidandır.
• Sıvı toplanmasını azaltmaya yardımcı olur, böbrek fonksiyonunu iyileştirir.
• Sinir sistemini dengeler.
• Dolaşımı iyileştirip, kolesterolü ve yüksek kan basıncını azaltarak kardiyovasküler hastalıkları önler.
• Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
• Karaciğerinizi ve safra kesesini korur. Vücuttaki toksinlerin yok edilmesini destekler.
• Cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirir. Akneyi, sedef hastalığını ve diğer cilt bozukluklarını azaltır.
• Sindirim sürecini düzenlemeye yardımcı olur.
• Doğal bir afrodizyaktır.

Sarımsak Nasıl Tüketilir?
Sarımsağın iyileştirici özelliklerinin tamamından önleyici seviyede veya sağlığımızı korumak üzere yararlanmak için ideal yöntem günde bir diş sarımsağı çiğ olarak tüketmektir.

Aç karnına alındığında etkileri oldukça güçlüdür. Ancak diğer yemeklerinizin parçası olarak tüketmek daha iyidir. Sarımsak pişirilebilir. Pişirildiğinde de bazı özelliklerini koruyacaktır ancak etki gücü azalacaktır.
Tibet kültüründe de sarımsak kullanılarak yaratılan antik sır mahiyetinde çözümler vardır. Tibetli rahipler alkolde marine edilen bir sarımsak tarifi keşfetmişlerdir ve onun nasıl yavaş yavaş tüketilebileceğiyle ilgili gereken yönlendirmeleri yapmışlardır. O çözüm onların söylediği şekilde tüketildiğinde vücut özelliklerini daha yavaş özümser.
Artık sarımsak yağını kapsül şeklinde de satın alabilirsiniz. Sarımsağın kokusuna dayanamayanlar veya iyi hazmedemeyenler için bunlar kesinlikle önerilir. Herhangi bir sebeple sarımsak yemeyi sevmiyorsanız siz de kapsül halini tercih edebilirsiniz.
İşte sarımsağın zeytinyağında marine edildiği Tibet’e özgü tarif. Bu şekilde çok sağlıklı iki yiyeceğin özelliklerini bir araya getirmiş oluruz.

Tibet’e Özgü Bir Sarımsak Yağı Çözümü
Mümkünse organik sarımsakları tercih edin. Bu çözümü iyileştirici etkisi nedeniyle kullanacağınız için yetişirken böcek ilacı ve herhangi bir toksik kimyasala maruz kalmamış olması önemlidir. Aksi takdirde bu çözümün pozitif etkileri yok olabilir.
Malzemeler:
• 4 bardak natürel sızma zeytinyağı
• 30 diş sarımsak
Bu sarımsak yağı çözümünü hazırlamak için aşağıdaki adımları takip edin:
• Öncelikle sarımsakları soyun. Sarımsak dişlerini ikiye bölün ve kapalı bir cam kavanozun içine koyun.
• Sonra sarımsakların üstünü kapatacak şekilde natürel sızma zeytinyağını ekleyin.
• Kavanozun kapağını sıkıca kapayın ve loş, soğuk ve kuru bir yerde 30 gün boyunca bekletin. Buzdolabına koymayın.
• Her iki üç günde bir kavanozu hafifçe çalkalayın.
• Daha sonra yağı süzün, sarımsakları alın (hala tüketebilirsiniz) ve sarımsak yağı çözümünü saklayın.

Sarımsak Yağı Çözümü Nasıl Kullanılır?
Bu çözümü, tedavinizin amacına bağlı olarak pek çok şekilde kullanabilirsiniz:
• Önleyici bir tedbir olarak günde bir yemek kaşığı alın. Tek başına tüketebilir veya bir yemeğe ekleyebilirsiniz. Her zaman cam şişeden alır almaz tüketin. Böylece hiçbir özelliğini kaybetmemiş olur.
• Sarımsak yağını herhangi bir yemeğin içine (salata, makarna, çorba, soslar v.b.) çeşni olarak ekleyebilirsiniz. Biraz daha hafif bir aromasının olmasını istiyorsanız daha az sarımsak kullanın veya farklı bir şişeden daha fazla yağ ekleyin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Gençlik İksiri Portakal Kabuğu
Gençlik İksiri Portakal Kabuğu

Kış aylarında severek yediğimiz portakalın asıl vitamininin kabuklarında olduğunu biliyor muydunuz? Portakal yoğun miktarda C vitamini içerir. İçinde yer alan zengin enzimler ve lifler, bağışıklığın güvende olmasını sağlar.

Kış aylarında severek yediğimiz portakalın asıl vitamininin kabuklarında olduğunu biliyor muydunuz? Portakal yoğun mikta...

Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası
Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip olan bu ağacın oldukça hoş kokulu çiçekleri vardır. Ylang yağı ise bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip ...

Nar Çayı Tüketmenin Önemi
Nar Çayı Tüketmenin Önemi

Mükemmel kokusu, tadı ve rengi ile sevilerek tüketilen meyvelerden olan nar meyvesi, insan vücudu için oldukça şifalıdır. Günümüzde nar meyvesinden nar suyu, nar ekşisi, nar yağı, nar çayı olarak farklı şekillerde yararlanılmaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen nar çayı, hammaddesi ol

Mükemmel kokusu, tadı ve rengi ile sevilerek tüketilen meyvelerden olan nar meyvesi, insan vücudu için oldukça şifalıdır...