Bol Salatalık Yemenin Yararları

29 Ekim 2021

Bol miktarda su ve mineral elde etmenizi sağlamasının yanı sıra, salatalık yemenin çoğu zaman temizleyici etkisi vardır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Salatalık yemek genellikle çok faydalıdır. Bunun temel nedeni, bu meyvede çok miktarda su bulunmasıdır, bu da kilo vermenize yardımcı olacak düşük kalorili bir yiyecek olduğu anlamına gelir.
Neredeyse herkes salatalığın bir sebze olduğunu düşünürken, aslında kavun, kabak ve karpuz ailesine ait bir meyvedir. Ancak, biraz keskin olan tadı, insanların genellikle onu salatalara ve diğer benzer yemeklere eklemelerinin nedenidir.
Bugün size beslenme programınızda salatalık bulundurmanın neden sağlıklı olduğunu anlatacağız. Kesinlikle kabuğuyla yemelisiniz çünkü lif bakımından oldukça zengindir.

Bolca Salatalık Yemek
Salatalıkta çok fazla kalori yoktur, çünkü esas olarak su içerir. %97’si sıvı olan salatalık 100 gram başına sadece 13 kalori içerir.
Buna karşılık karbonhidrat oranı düşük, A, B, C ve D vitaminleri ve demir, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengindir.
Son olarak, çok fazla lif içerir, bu nedenle salatalık yemek çoğu zaman kilo verme diyetleri için mükemmeldir. Besin değerinin yüksek olması nedeniyle olağanüstü bir besin olduğunu söyleyebiliriz, çünkü birçok yönden yararlıdır.

Bolca Salatalık Yemenin Yararları

Cilt Sağlığına Faydaları
Salatalık güzellik bakımlarında yaygın olarak kullanılır. Bunun nedeni, kabuğunun çok fazla C vitamini ve kafeik asit içermesidir. Bu mikro besinler enflamasyonu azaltmaya, cilt tahrişlerini hafifletmeye ve cildinizin genel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
Bu nedenle, genellikle her türlü cilt ve göz çevresi tedavisinde kullanılır. Buna ek olarak, sedef hastalığı, egzama ve akne gibi cilt hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olur.
Bununla birlikte, salatalık kabuğu, vücudunuzu temizlemek ve arındırmak için su ve limonla birlikte bir smoothie olarak da tüketilebilir.

Vücut Dokuları İçin Salatalık Yemenin Yararları
Bu bileşen silis olarak bilinen ve dokuları güçlendirme ve yeniden üretme yeteneğine sahip bir bileşenden önemli miktarda içerir.
Kaslarınızı, tendonlarınızı, kıkırdaklarınızı, bağlarınızı ve kemiklerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Bu onu sık sık yemek için fazlasıyla yeterli bir nedendir.

Kardiyovasküler Sisteme Faydaları
Ek olarak, magnezyum ve potasyum gibi çeşitli mineraller ve kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek lifler bakımından zengindir.
Bu mikro besinler kan dolaşımını kolaylaştırır, yüksek tansiyon riskini azaltır veya tansiyon düşürür.

Sindirime Faydaları
Önemli miktarda su, lif, magnezyum ve potasyum içerdiğinden, salatalık yemek mide ekşimesi ve ağır hissetme riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.
Bununla birlikte, bu minerallerin çoğunlukla kabuğunda bulunduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir, bu nedenle salatalıkları soymamalısınız.
Benzer şekilde, mükemmel bir diüretiktir, yani dokularda bulunan yağları yok etmeye yardımcı olur ve sıvı tutma riskini azaltır.

Koruyucu Olarak Salatalık
Yukarıda bahsettiğimiz tüm faydalara ek olarak, sık sık salatalık yemek sağlıklıdır çünkü bu meyve bizi potansiyel olarak zararlı dış etkenlerden koruyabilir.
Her şeyden önce, mide ve bağırsak mukozasını onarır ve vücuttaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.
Ayrıca B vitaminleri bakımından zengin olduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Aynı şekilde, C vitamini soğuk algınlığı riskini azaltır ve iyileşme süreçlerini destekler.
Son olarak, yediğiniz gıdada ve genel çevrenizde bulunabilecek toksik elementlerden korunmanızı sağlar.

Kontrendikasyonlar
Açıkladığımız tüm faydalara rağmen, bazı kontrendikasyonlar da vardır. Büyük miktarlarda yenildiği takdirde şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olabilecek, kabakgillerde bulunan bir bileşen içerir. Bu sebepten, sürekli hazımsızlık ve gaz çeken insanlar, salatalığı ılımlı tüketmelidir.
Son olarak, oldukça idrar söktürücü olduğu için dehidratasyona da neden olabilir. Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi için aşırı miktarda tüketmek gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yer Fıstığının Sağlığımıza Yararları
Yer Fıstığının Sağlığımıza Yararları

Yer fıstığı, Güney Amerika kökenli bir fıstık türüdür. Bilimsel olarak “Arachis Hypogea” olarak bilinen yer fıstığı; nugat ve gofret gibi çeşitli ürünlerde sıkça kullanılır. Bununla birlikte fıstıklar, teknik olarak fındık türlerinden değildir. Aslında baklagil ailesine aittirler ve bu nedenle fasul

Yer fıstığı, Güney Amerika kökenli bir fıstık türüdür. Bilimsel olarak “Arachis Hypogea” olarak bilinen yer fıstığı; nug...

Soya Sütünün Faydaları
Soya Sütünün Faydaları

Soya, baklagiller familyasından 1 – 1,5 m boyunda, tek yıllık bir bitkidir. Çin ve Japonya’da geniş ölçüde ziraati yapılan bir bitkidir. Tohumlarından sıvı yağ ve margarin hâlinde kullanılan yemeklik bir yağ çıkarılır.

Soya, baklagiller familyasından 1 – 1,5 m boyunda, tek yıllık bir bitkidir. Çin ve Japonya’da geniş ölçüde ziraati yapıl...

Çörek Otunun Kanıtlanmış 7 Faydası
Çörek Otunun Kanıtlanmış 7 Faydası

Sağlıklı ve temiz beslenme kapsamında mutfağımda sıklıkla kullandığım besinlerden birisi de çörek otudur. Daha önceden çörek otunun faydaları ile ilgili kapsamlı bir içeriği sizlerle paylaştım. Şimdi buna ek olarak bir de çörek otunun bilimsel olarak kanıtlanmış ve tüm dünyada beslenmede tercih edil

Sağlıklı ve temiz beslenme kapsamında mutfağımda sıklıkla kullandığım besinlerden birisi de çörek otudur. Daha önceden ç...