Hidrojenize Yağlar Ve Etkileri

26 Ekim 2021

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir Uzman Komite raporunda, endüstriyel gıda üretiminde kullanılan trans yağ asitlerini önemli ölçüde azaltmanın veya tamamen ortadan kaldırmanın gerekliliğini vurguluyor.
Gıdalarda birçok yağ türü vardır. Bazıları sağlıklı, bazıları ise zararlıdır. Hidrojenize yağlar vücuda girdiklerinde, hayvansal yağlar gibi davranabilen bitkisel yağlardır.
Bu bağlamda, kompozisyonlarını, görünümlerini ve dokularını değiştirdiklerinden, trans yağlar olarak da bilinirler. Bu yazımızda onlar hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız!

Hidrojenize Yağlar Nelerdir?
Hidrojenize yağlar veya trans yağlar, kimyasal bir işlemden kaynaklanan yağlardır. Birçok uzman onlara karşıdır. Aslında, hiçbir uzman düşük oranlarda bile olsa tüketilmelerini tavsiye etmemektedir.
Onlardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bu yağlar, bitkisel yağların hidrojenasyonundan (doymamıştan doymuş hale dönüşmelerinden) elde edilir. Bu nedenle doymuş yağlardan çok daha zararlıdırlar.

Hidrojenize Yağlar Nasıl Elde Edilir?
Trans veya hidrojenize yağlar, çoğunlukla diğer yağ türlerinden daha ucuz oldukları için üreticilere birçok açıdan fayda sağlayan kimyasal bir süreçten kaynaklanır. Bununla birlikte, trans yağlar sağlığımız için tehlikelidir.
Birçok farklı gıda endüstrisi, yağlar gibi sıvı formdaki belirli yağları içeren bileşenlere hidrojen ekler. Bunu, yağlar çok yüksek sıcaklığa ulaştığında yaparlar, böylece yağlar katılaşır.
Bu sayede, yiyeceklerin daha uzun süre iyi durumda kalmasını ve daha iştah açıcı bir görünüme sahip olmalarını sağlarlar. Pişirme işlemi sırasında bozulmaları daha zor olduğu için pişirmeyi de kolaylaştırırlar.

Hidrojenize Yağların Sağlığa Etkileri
Çoğu işlenmiş gıdada trans veya hidrojenize yağ bulabilirsiniz. Günde sadece 5gr. trans yağ tüketmek bile sağlığınız için tehlikeli kabul edilir.
En zararlı yağlar onlardır bu nedenle, tüketimlerini önlemek veya azaltmak tavsiye edilir. Ayrıca, aşağıdaki hastalıklara yakalanma riskini artırırlar:
Kardiyovasküler hastalıklar ve ateroskleroz. Bu yağlar zararlı kolesterol ve trigliserit seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca, sağlıklı kolesterol seviyelerini düşürürler.
• Kanser. Vücudun kusurlu hormonlar ve hücre zarları üretmesini sağlayabilirler.
• Beyin hastalıkları. Bu yağlar, esansiyel yağ asitlerinin etkisini engeller, beyin büyümesini ve olgunlaşmasını yavaşlatırlar.
• Metabolik hastalıklar ve diyabet.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir Uzman Komite Raporu’nda, endüstriyel gıda üretiminde kullanılan trans yağ asitlerini önemli ölçüde azaltmanın veya tamamen ortadan kaldırmanın gerekliliğini vurguluyor.
Tüketici, yüksek miktarda trans yağ asidi alımının sağlık, özellikle kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkileri hakkında tam olarak bilinçli değildir.

Bulunduğu Gıdalar Ve Ya Ürünler
Hidrojenize yağ ucuzdur ve birçok farklı ürünü geliştirmek için ideal bir kıvama sahiptir.
Üstelik hoş bir tadı da vardır. Ek olarak, raf ömrü diğer yağ türlerinden daha uzundur.
Hangi ürünlerin bu zararlı yağları içerdiğini biliyor musunuz?
• Endüstriyel hamur işleri
• Kurabiye
• Hazır yemekler
• Atıştırmalıklar
• Margarin
• Şeker
• Genel olarak fast food
• Kızarmış gıdalar

Hidrojenize Yağlardan Nasıl Kaçınırız?
Bu yağlardan kaçınmak için yapmanız gereken ilk şey işlenmiş ürünlerden de kaçınmaktır. Bu nedenle, bu yağları veya diğer ilave ürünleri içermeyen taze ürünler tüketmeniz önerilir.
Ayrıca, yiyeceklerinizin çoğunu bir süpermarketten satın alıyorsanız, işlenmiş bir ürünü almadan önce etiketini okuyun. Sepetinizdeki ürünlerin sağlıksız bileşenler içermediğinden emin olmanız önemlidir.
Bu bağlamda, sadece hidrojenize yağları değil, aynı zamanda şeker ve nişastaları da kastediyoruz. Ayrıca, bir ürünün etiketinde bitkisel yağlar içerdiği belirtiliyorsa, ne tür bitkisel yağlardan bahsedildiğine bakmanız gerekir. Trans yağ asitlerinden, hidrojenize veya kısmen hidrojenize yağlardan kaçının.
Birçok işlenmiş ürün veya hazır yemek satın alıyorsanız, bunu yapmak size biraz zor gelebilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Hidrojenize Yağlar Yağ Trans Yağ Fast Food

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler
İştahsızlık Neden Olur? İştah Kaybı Yapan Besinler

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vücut üretemediği bazı vitaminlere gün içinde ihtiyaç duyar. Bunları da besinlerden sağlar. Ancak alamadığında ise metabolijik sorunlara davetiye çıkar.

İştahsızlık her ne kadar iyi bir durum olarak görünse de aslında beraberinde vitamin ve mineral eksikliğini getirir. Vüc...

Benzediği Organa İyi Gelen Besinler
Benzediği Organa İyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğine dair araştırmalar yapıyor.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ön plana çıktığı günümüzde pek çok bilim insanı hangi yiyeceğin hangi organa iyi geldiğ...

Tuz Açlığı Neden Arttırıyor?
Tuz Açlığı Neden Arttırıyor?

Ne kadar çok tuz yerseniz, o kadar susarsınız. Doğru mu? Hayır, yanlış. Alman Havacılık Merkezi, Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi ve Vanderbilt Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekibin, Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ve Çin’in, Mars görevinin psikolojik ve tıbbi risklerini incelemek üzere tas

Ne kadar çok tuz yerseniz, o kadar susarsınız. Doğru mu? Hayır, yanlış. Alman Havacılık Merkezi, Max Delbrück Moleküler ...