Cilt Bakımında Amino Acid Ne İşe Yarar?

23 Ekim 2021

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanılır. Eğer sen cilt bakımında amino asitlerden destek almıyorsan cildinin yenilenmesinde ve daha sağlıklı görünmesinde aktif rol alan amino asitleri iyice araştırmalısın. Amino asid nedir ve nerede bulunur? Amino asitleri cilt bakımına nasıl ekleyebiliriz? Anlatıyoruz!

Amino Asid Nedir?
Amino asit aslında vücudumuzdaki proteinlerin meydana getirdiği yapı taşları olarak bilinirler. Proteinler amino asitlere bölündükten sonra belirli görevler için toplanırlar ve bu görevleri vücutta yerine getirirler. Amino asitlerin en önemli görevlerinin başında kalp, göz, kas ve deri gibi dokuların oluşmasından sorumlu olmaları gelir.
Amino asitler 3 gruba ayrılıyorlar. Esansiyel amino asitler, esansiyel olmayan amino asitler ve yarı esansiyel amino asitler olarak üç farklı grupta incelenirler. Cilt sağlığı ve doku yenilenmesinde görev alan amino asitleri sen de bakım rutinlerine dahil ederek daha pürüzsüz cilde sahip olabilirsin.

Amino Asitlerin Görevleri Nelerdir?
Amino asitler vücut ve cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Amino asitler, spor yapanlar tarafından da kullanılıyor. Bunun sebebi, bu asitlerin yağsız vücut kütlesini ve kas gücünü arttırması! Amino asitler kaslardaki kan akışını iyileştiriyor ve su tutumunu arttırır. Böylece hücre büyümesi sağlanır ve amino asitler vücudun daha hızlı şekil almasını sağlar.
Amino asitlerin faydaları arasında iltihaplara karşı etkili olması, yorgunluğu azaltması ve bağışıklık düzeyini arttırması da sayılır. Amino asit takviyesi alanlar, vücudunun hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu gözlemleyebilir ve kendilerini daha dinç hissedebilirler.

Amino Asitlerin Cilde Faydaları Neler?
Amino asitler, cilt bakımında da aktif olarak rol alırlar. Amino asitlerin en sevdiğimiz özelliği anti-aging cilt bakımında kullanılıyor olmaları. Yaşlanma döneminde kas dokusu kaybı yaşanabiliyor. Amino asitler, hasar gören DNA'yı onararak cildin dayanıklılığını ve sıkılığını arttırırlar.
Amino asitlerin içeriğindeki arjinin ve karnitin, cildin yenilenmesini sağlayarak, ciltteki ince kırışıkların daha az belirgin olmasında yardımcı olur. Cildin elastik dokusunu iyileştirerek daha sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Amino asitler aynı zamanda tırnak bakımında da kullanılır. Çabuk kırılan tırnaklar için amino asitler devreye girer ve tırnak dokusunun iyileşmesini ve sertleşmesini sağlar.

Amino Asitlerin Saç Bakımına Etkileri Neler?
Amino asitlerin faydalarını saç bakımında da belirgin bir şekilde görebiliyoruz. Bunun nedeni ise çok basit. Çünkü saç telleri amino asitlerden meydana gelir. Amino asit desteği almak, saç gelişimi hızlandırır ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Amino asit içeren şampuan ve saç kremi kullanmak saçların daha güçlü uzamasına yardımcı oluyor ve saç tellerini kalınlaştırıyor. Saçlarını uzatmak ve daha yoğun görünmelerini sağlamak için sen de saç bakımına amino asit şampuanlarını eklemelisin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Protein Amino Asit Cilt Bakımı Cilt Sağlığı Saç Bakımı Tırnak Bakımı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Vücudumuz İçin En Sağlıklı Peynirler
Vücudumuz İçin En Sağlıklı Peynirler

Peynir önemli besleyici özellikleri olan bir gıdadır. Yüksek biyolojik değeri olan bir protein kaynağıdır. Ayrıca, kalsiyum, fosfor ve A ve D vitaminleri içerir. Peynirler, içerdikleri gıdalar sayesinde kemiklerin ve dişlerin gelişimi için önemli rol oynarlar.

Peynir önemli besleyici özellikleri olan bir gıdadır. Yüksek biyolojik değeri olan bir protein kaynağıdır. Ayrıca, kalsi...

İyi Uyuyamamanızın 5 Nedeni Ve Nasıl Düzeltilebileceği
İyi Uyuyamamanızın 5 Nedeni Ve Nasıl Düzeltilebileceği

Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz, ancak bunu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Neyi yanlış yaptığınızı bulmak zor olabilir. Bu yaygın uyku sorunlarının sizin için geçerli olup olmadığını görmek için aşağıdaki listeyi okuyun ve uykunuzu nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

Uyumakta sorun mu yaşıyorsunuz, ancak bunu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Neyi yanlış yaptığınızı bulmak zo...

Beslenme ve Beyin Sağlığı İlişkisi
Beslenme ve Beyin Sağlığı İlişkisi

Beyin olağanüstü bir organdır. Düşünme, problem çözme, duyguları işleme, anılar oluşturma, beş duyunuz (görme, tatma, dokunma, koklama ve işitme) ve fiziksel hareket yeteneğinizden sorumludur. Yapacak çok şey varken, beyniniz çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Doğru beslenme şimdi beyninizi mutlu ede

Beyin olağanüstü bir organdır. Düşünme, problem çözme, duyguları işleme, anılar oluşturma, beş duyunuz (görme, tatma, do...