Hindistancevizi İçin Çıldırmanızı Sağlayacak 10 Neden

22 Ekim 2021

Hindistan cevizi ve hindistancevizi ürünlerinin popülaritesi son birkaç yılda arttı ve sayısız sağlık ve güzellik faydalarına baktığınızda bunun neden böyle olduğu açık.
Piyasayı doldurmuş gibi görünen ve birçok fitness ve beslenme uzmanı tarafından günlük olarak kullanılan ve onaylanan hindistancevizi yağı ve hindistancevizi suyu gibi ürünleri hepinizin bildiğine eminim.
Hindistan cevizinin bize neden bu kadar iyi geldiğine bir göz atalım:

Hindistan Cevizinin 10 Faydası
Enerji yükseltici
Hindistan cevizi yağı çok yüksek seviyede orta zincirli yağ asitlerine (MCFA'lar) sahiptir ve bu iyidir! Vücudumuz MCFA'ları sever çünkü çok kolay emilirler, bu da gıdanın enerjiye transferini çok daha basit bir süreç haline getirir.
Dilerseniz hindistan cevizi yağının ağızdan karaciğere yolculuğunu hayal edin:
• Hindistan cevizi yağı tüketimi, ister salata sosu olarak, ister pişirme maddesi olarak veya bir bileşen olarak olsun.
• Hindistan cevizi yağı mideden bağırsak yoluna doğru hareket eder.
• Burada hindistancevizi yağının bileşenleri ayrılır; bazıları kan dolaşımına karışır, ancak MCFA'lar emilir ve karaciğere aktarılır.
• MCFA'lar karaciğere ulaştığında enerjiye dönüştürülür.
Yani hindistancevizi yağı bir tür yağ olsa da iyi bir yağdır; vücut yağı olarak depolamak yerine bir enerji tedarikçisi olarak kullanılabilecek biri. Birçok sporcunun, özellikle dayanıklılık sporcularının, performanslarına yardımcı olmak veya yoğun bir antrenman seansından sonra enerjiyi geri kazanmaya yardımcı olmak için bir yakıt kaynağı olarak hindistancevizi yağını kullanmalarının nedeni budur.

Amino asitler
Amino asitler bir nevi vücudumuzun yapı taşları gibidir; onları süper güçlere sahip küçük Lego parçaları olarak hayal edin. Birbirlerine uyarlar, vücudun çerçevesini oluşturmada kilit bir rol sağlarlar, ancak her birinin vücudumuzun ellerinden gelenin en iyisi olmasına yardımcı olmak için benzersiz bir süper gücü vardır.

Örneğin, amino asitler yardımcı olur:
• Besinleri depolama
• Yaraları iyileştirme
• Doku onarımı
• Metabolizmaya yardımcı olma
• Atıkların uzaklaştırılması ile ilgili yardımcı olma
• Hücre yapısını koruma
• Beynin mesajlarını iletme
Onlar insan vücudunun Marvel süper kahramanları ve tahmin edin ne, hindistancevizi kelimenin tam anlamıyla onlarla dolu.

Lif Oranı Yüksek
İdeal olarak günde yaklaşık 18 gr lif tüketiyor olmalıyız. Şimdi bu çok kulağa hoş gelmese de bu miktarın yanına bile yaklaşamayan ve dolayısıyla sonuçlarına katlanan birçok insan var; kabızlık, rahatsızlık ve aşırı durumlarda bağırsak kanseri. Şaşırtıcı bir şekilde, hindistancevizi %61 oranında lif sağlar ve daha da iyisi, çözünmeyen liftir, bu da vücudun onu sindiremeyeceği anlamına gelir. Düşünüyor olabilirsiniz, kulağa hoş gelmeyen bir dakika bekleyin, ama aslında sindirilemez demek sıfır kalori, kan şekeri üzerinde sıfır etki demektir. Lif tüketiminizi artırmaya yardımcı olmak için hindistan cevizini günlük diyetinize dahil etmenin pek çok farklı yolu vardır. Örneğin, neden sabahları mısır gevreğinize biraz kızarmış hindistan cevizi gevreği eklemeyi denemiyorsunuz ya da sağlıklı bir hindistancevizi snack bara ne dersiniz?

Sindirimi İyileştirir
Hindistan cevizinin vücut tarafından kolayca emildiğini ve bu nedenle temel besin maddelerini basit ve etkili bir şekilde sağlamaya yardımcı olduğunu zaten keşfettik, ancak hindistancevizi yağı, iltihaplanma ve zayıf sindirime neden olan kötü bakterileri ve kandidayı yok ederek bağırsak sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Yüksek lifli bir gıda olmasının ve yüksek düzeyde MCFA içermesinin yanı sıra hindistancevizi, vücudun yağda çözünen vitaminleri, kalsiyumu ve magnezyumu emmesine yardımcı olmada da büyük bir oyuncudur. Daha da iyisi, hindistan cevizi, omega-3 yağ asitleri içeren yiyeceklerle aynı anda tüketilirse, bu emilim etkinliğini ikiye katlayabilir. Bu ne kadar şaşırtıcı? Hindistan Cevizi Sirkesi, Hindistan Cevizi Yağı, zencefil, kırmızı biber, sarımsakla lezzetli bir marine yapmayı deneyin. Somon filetoların üzerine sürün ve bir gece buzdolabında bekletin. Marine edilmiş somonu tavada kızartın ve kalan sosu somona eşlik etmesi için biraz karıştırılmış kızarmış sebzeler için lezzetli bir sos olarak kullanın. Karnınızın size teşekkür edeceği inanılmaz lezzetli ve besleyici bir akşam yemeği.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel, mantar önleyici ve virüs önleyici özellikleriyle uzun zamandır bilinmektedir ve dünya çapında birçok insan tarafından maya enfeksiyonları, akne, kuru cilt ve kepeklere karşı doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı, aslında doğal olarak bulunan en zengin kaynak olan %40'ın üzerinde laurik asitten oluşur ve bakterilerle savaşan ve gizlenen virüsler için düşmanca bir ortam oluşturmaya yardımcı olan hindistancevizi yağındaki laurik asittir.

Dişeti Hastalığı ve Diş Çürümesini Önlemeye Yardımcı Olur
Yağ çekme terimini duydunuz mu? Bu bir boyama tekniği değil ve güçlü bir erkek yarışmasındaki bir etkinliğin adı değil, hatta buklelerinize parlaklık ve parlaklık katmak için yeni bir saç tekniği bile değil (hindistan cevizi yağı bunun için harika olsa da!). Hayır, yağ çekme aslında yüzyıllardır bakterileri yok etmeye ve periodontal hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan geleneksel bir ağız temizleme yöntemidir. Hindistan cevizi yağı, yüksek antibakteriyel MCFA konsantrasyonu nedeniyle yağ çekmede en etkili yağlardan biridir. Yağ çekmek için az miktarda yağı ağzınızda çalkalamanız gerekir; Bunu haftada üç kez, günde 20 dakika yapmak, diş eti sağlığınızdaki farkı fark etmeye başlamanız için yeterli olacaktır.

Kilo Kaybı İçin İyi
Tüm yiyeceklerinizi çok miktarda yağ içinde boğmanızı tavsiye etmiyoruz, ancak sağlıklı bir diyetin parçası olarak hindistancevizi yağını dahil etmenin ve birkaç mantıklı değişiklik yapmanın yağ yakmaya, iştahı azaltmaya ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olacağına dair kanıtlar var. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hindistancevizi yağı yüksek düzeyde MCFA içerir ve bunlar karaciğerde hızlı bir şekilde metabolize edildiğinden sonuç, artan enerji seviyeleridir. Ancak, MFCA'lar açısından zengin gıdaların diğer faydalarından biri, daha yüksek tokluk oranlarına sahip olmalarıdır; bu, basit bir ifadeyle, daha kısa sürede ve daha uzun süre tok hissetmeniz anlamına gelir. Obesity Research Journal'da yayınlanan bir çalışmada, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bilim adamları, MFCA'ların vücutta o kadar hızlı parçalandığını keşfettiler ki, vücudu oruç tuttuğunu sanması için kandırdılar. Bunun etkisi, vücudun enerji üretmek için depolanmış yağ kaynaklarına dönmesi ve ardından güle güle yağ, merhaba kilo kaybı.

Hormonları Dengeleme
Araştırmalar, hindistancevizi yağındaki doymuş yağın, özellikle laurik asidin hormonları dengelemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, menopoza giren kadınlar için mükemmel bir seçimdir.

Düşük GI
Yine o MCFA'lar! Bu süper yağ asitleri, vücuda başka türlü glikozdan alabileceği iyi bir alternatif enerji kaynağı sağlayarak insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı oldukları için yine iş başında. Vücudunuz yeterince insülin üretemezse, kan dolaşımına daha fazla glikoz girmesine izin verir ve bu, Tip 2 Diyabet riskinin artmasına neden olabilir. Düşük GI gıdalar kan şekeri düzeylerini düşük tutmaya yardımcı olur, bu nedenle hindistancevizi sirkesi (GI değeri 35'tir) günlük diyetinize dahil etmek için harika bir üründür.

Yaşlanma Karşıtı
Ve hindistancevizinin son faydasına gelince, (her ne kadar hindistan cevizinin sizin için yapabileceği, bu makaleye sığdıramayacağımız bir yığın daha olsa da!) ve bu iyi bir şey. Hindistan cevizi gerçekten yüksek düzeyde antioksidan içerir ve bu kötü çocukları içeren her şey, sevdiğimiz yaşlanma süreciyle mücadelede harikadır! İster yeyin ister için veya cildinize sürtün, hindistancevizi harika görünmenizi ve hissetmenizi sağlayabilir. Arkadaşlarınız botoks yaptırırken, siz sadece hindistancevizi ürünlerini kullanmaya devam edin – daha ucuz, doğal, acısız ve lezzetli…

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Aspir Yağının Faydaları Neler?
Aspir Yağının Faydaları Neler?

İyi yaşamın doğadan geldiğine inandığım için doğanın bize sunduğu mucizevi sağlık, güzellik ve şifa kaynaklarını sizlerle paylaşıyorum. Badem yağı, zeytinyağı, limon yağı gibi daha bilindik yağlara ek olarak bir de az bilinen, ancak pek çok derdimize derman olan yağları size tanıtmak istiyorum.

İyi yaşamın doğadan geldiğine inandığım için doğanın bize sunduğu mucizevi sağlık, güzellik ve şifa kaynaklarını sizlerl...

Badem Tüketmenin Faydaları
Badem Tüketmenin Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık ve cevizden sonra omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan besinler arasında yer alan badem kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık v...

Kahve Çekirdeği Yiyebilir Miyiz? Faydaları Ve Zararları
Kahve Çekirdeği Yiyebilir Miyiz? Faydaları Ve Zararları

Kahve tutkunuysanız, yeni açılmış kahve çekirdeği poşetinden yayılan muhteşem kahve kokusu kadar karşı konulamaz bir şey yoktur. Bir fasulyeyi alıp ağzınıza götürmek için cazip gelmiş olabilirsiniz, ancak tereddüt ettiniz çünkü kahve çekirdeği yemenin yapmanız gereken bir şey olup olmadığından emin

Kahve tutkunuysanız, yeni açılmış kahve çekirdeği poşetinden yayılan muhteşem kahve kokusu kadar karşı konulamaz bir şey...