Organik bal nedir? Çeşitleri ve faydaları nelerdir?

15 Şubat 2020

Bal Nedir?
Bal genel olarak bilindiği gibi arılar vasıtasıyla çiçekler ve meyve tomurcuklarından yutulan nektarın arıların bal midesi adı verilen organlarında invertaz(Kristal şekeri sıvı şekere çeviren) enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan ve kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir. 

Organik Bal Nedir?
Organik bal, diğer organik arı ürünleri olan organik propolis, organik arı sütü ve organik polen gibi, T.C.  Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe uygun şekilde üretilen, üretilirken ve pazarlanırken bağımsız sertifikasyon firması tarafından kontrol edilen baldır.

Organik tarım yönetmeliğinde her yıl bir veya birkaç değişiklik yapılmasına rağmen amaç ilaç ve kimyasallardan arınmış temiz bir ürün elde etmek ve bunu belgelemektir. Organik bal ile doğal bal üretimin farkı, doğal üretimin belgesiz ve kontrolsüz oluşudur. Piyasada organik bal, organik olmayanlara göre birkaç kat daha fazla denetlenir, bu durum organik balların güvenirliğini artırır. Mevcut organik tarım yönetmeliğine göre, organik bal, ilaçlı tarım alanları ve sanayi alanlarından 5 km uzağında kovanlarda veteriner ilacı kullanılmadan üretilmesi gerekmektedir.

Bal satın alırken, organik sertifikalı balı tercih ederek, gerçek bal aldığınızdan emin olabilirsiniz. Mevcut yönetmeliğe göre organik gıdalarda tarım bakanlığının organik logosunun olması gerekmektedir. Organik gıda konusuna çok hâkim olmasanız bile sadece organik gıdalarda bu logoyu aramanız yeterli olacaktır.  

Her besinin olduğu gibi, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan balın da organik tüketilmesi sağlığımız için önemlidir.


Bal Çeşitleri Nelerdir?


1. Çiçek Balı

Çiçek balı, üretim ve tüketimi en yaygın olan bal çeşitleri arasındadır. Bitki örtüsünde herhangi bir bitkinin ağır basmadığı yani farklı türlerde bitkilerin yetiştiği yerlerden elde edilir. Organik ballar içinde uygun fiyatıyla en çok tercih edilen bal çeşididir.

2. Çam Balı

Organik bal çeşitleri içinde çiçek balı ile birlikte en yaygın olanlardan biri olan çam balı, çoğunlukla Ege Bölgesi’nde yer alan sarıçamlardan elde edilir. Arılar bu balı çiçek polenlerinden değil, sarıçamların salgıladıkları bir tür salgı ile üretirler. Bu bal çeşidi sadece Türkiye ve Yunanistan’da bulunur.

3. Narenciye Balı

Narenciye balı, bal çeşitleri arasında tat açısından öne çıkan organik ballardan biridir. Genel olarak narenciye olarak adlandırılan portakal, limon ve mandalina ağaçlarının çiçeklerinden elde edilir. Bu nedenle de en çok Akdeniz Bölgesi’nde üretilir. Narenciye çiçeklerinin tadını ve kokusunu hissetmeye olanak verir. Şeker açısından tatlı bir bal türüdür.

4. Ayçiçek Balı

Bir diğer organik bal çeşidi olan Ayçiçek balı, Ayçiçek yetiştiriciliğinin olduğu bölgelerden elde edilen bala verilen isimdir. Genellikle Ayçiçek tarlalarının yaygın olduğu Trakya Bölgesi’nden elde edilir. Altın sarısı renginde olan bu balın kendine has bir tadı vardır. Bal çeşitleri içinde en ucuz ve en kolay elde edilebilir olanıdır.

5. Ihlamur Balı

Bu bal, genellikle ıhlamur ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Karadeniz Bölgesi’nden elde edilir. Özellikle Rize, Artvin, Yalova gibi şehirlerde üretilir. Bal çeşitleri arasında kıvamı yoğun olan organik bal çeşididir.

6. Lavanta Balı

Lavanta balı, bal çeşitleri içinde değerli bir yere sahiptir. Sadece lavanta çiçeklerinin yetiştiği Isparta ve Burdur’dan elde edilir. Kendine özgü koku ve aroması ile öne çıkan bir diğer bal türüdür.

7. Kekik Balı

Bal çeşitleri içinde tat açısından öne çıkan bir başka organik bal ise kekik balıdır. Bu bal çeşidinin üretimi kekiklerin yetiştiği yüksek yağlarda yapılmaktadır. Genel olarak rakımın yüksek olduğu Kastamonu, Amasya, Ankara, Trabzon vb. şehirlerden elde edilir. Altın sarısı bir renge sahip olan kekik balı, son derece faydalıdır. Özellikle bronşit, öksürük, soğuk algınlığı olanlara ve mide rahatsızlıklarına önerilir.

8. Kestane Balı

Kekik balı gibi oldukça faydalı olan bir başka organik bal çeşididir. Bal çeşitleri içinde sağlık yararları ile öne çıkar. Antiseptik özelliği vardır. Genel olarak İstanbul, Sinop, Bursa vb. sahil kesimlerinde yer alan kestane ağaçlarından üretilir. Koyu kahve bir renge, hafif acı bir tada ve kendine has bir aromaya sahiptir.

Balın Faydaları Nelerdir?
Cildi yeniler: Bal dermatit ve kepek gibi cilt hastalıklarını hafifletir. Hastalıklardan etkilenen bölümlere bal sürüldükten sonra iyileştiği gözlenmiştir. Saç dökülmesine de faydalı olduğu öne sürülmektedir.

Damarları açar: Diğer şekerlerin oksine okisjen ile reaksiyona girdiğinde tam yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır. Kalp adelesine faaliyet ve zindelik vermesiyle Kalp Hastalarına faydalıdır.

Hafızanızı güçlendirir: Her gün bal yemek strese karşı savaşmaya yardımcı olur, vücutta antioksidan etkisi gösterir ve hatta hafızayı geliştirir. Ek olarak şunu da bilmelisiniz ki, bal kalsiyum içerir; kalsiyum beyin tarafından emilir ve beynin işlevlerine yardımcı olur.

Öksürük şurubuna alternatif: Bal, özellikle de çocuklarda tıkanıklık belirtilerini hafifletir. Şurup kıvamındaki bal ağız içinde bir tabaka oluşturur ve böylece tahriş olmuş alanlar yatışır, enfeksiyon yayılması zayıflar. Soğuk algınlığının tedavisinde vazgeçilmez bir yardımcıdır. 

Kabızlığı yok eder: Bilhassa sıcak suyun içine katılarak yapılan bal şerbeti kabızlığı kısa sürede geçirir.

Gözün görme gücünü arttırır: Nar suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.

Kolesterol seviyenizi düzenler:  Balın bunu sağlayabilmesinin sebebi kolestrol içermemesidir. Balın içerdiği vitaminler ve mikro elementler kandaki kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. 

Uykusuzluğu anında geçirir: Bazen gecenin ortasında uyanırız. Bunun nedeni, uykumuz sırasında beynimizin glikojen denilen bir maddeye ihtiyaç duyması ve böbreklerde bulunan adrenal bezleri, sizin uyumanıza izin vermeyecek şekilde adrenalin ve kortizolün çıkmasına neden olmasıdır. Neyse ki, bal glikojen içerir, bu yüzden uykudan önce tüketmek, adrenalin akışını önlemenize ve iyi bir gece uykusu sağlamanıza yardımcı olur.

Yaraları ve kesikleri iyileştirir:  Doğal bal, antiseptik antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellikler yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Bununla birlikte balı kesiklerin ve yaraların sebep olduğu ağrı ve acılara iyi geliyor.

Karaciğeri temizler: Bal karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir. Ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası
Limon Suyunun Vücudumuz İçin 5 Harika Faydası

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Bugünkü yazımızda size özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmak üzere doğru limonu nasıl seçmeniz gerektiğinden de bah...

Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Özellikle Türkiye’de günlük olarak sürekli tükettiğimiz siyah çay, herkesin vazgeçmeksizin içtiği bir üründür. Bu çay, klasik çay bitkisinin yapraklarından üretilir ve demlendiğinde koyu renkli rengi ile bilinir. Bu çay diğerlerinden daha fazla oksitlenir, bu da daha kuvvetli ve uzun süreli tat verm

Özellikle Türkiye’de günlük olarak sürekli tükettiğimiz siyah çay, herkesin vazgeçmeksizin içtiği bir üründür. Bu çay, k...

Ramazanın Birleştirici Gücü
Ramazanın Birleştirici Gücü

11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan denince benim aklıma hep geniş ve çeşitli sofralar, kaynayan tencereler ve güzel sohbetler gelir.

11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan denince benim aklıma hep geniş ve çeşitli sofralar, kaynayan tencereler ve güzel ...