Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası

21 Ekim 2021

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip olan bu ağacın oldukça hoş kokulu çiçekleri vardır. Ylang yağı ise bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir. Annonaceae ailesine ait olan cananga odorato ağacı, uzun, sarkık, yeşilimsi ve sarı renkli çiçeklere sahip olmakla birlikte bazen pembe renkli çiçeklerine de rastlanılmaktadır. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan bu çiçekler cilt ve saç bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Oldukça değerli olan bu çiçek parfüm sanayisinde de sıkça kullanılmaktadır. Parfüm ağacı olarak da bilinen bu ağaç, çiçeklerinden damıtılan yağlar ile parfüm yapılır. Narin özlere sahip bir yapıda olmasının yanı sıra baharat ve tatlımsı bir kokusu vardır. Birçok losyon ve parfüm gibi kozmetik ürünlerin esanslarına hammadde olmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda erkek parfümlerinin esanslarında sıkça kullanılan ylang yağı, kişinin içini kıpır kıpır yapan bir etkiye sahip olmasının yanı sıra kadınlarda sohbet etme isteği uyandırdığı belirtilmiştir. Ylang yağı, özellikle saç bakımında sıkça kullanılan yağların başında gelmektedir. Oldukça güçlü bir afrodizyak etkisine sahip olan ylang yağı, kökünden ucuna kadar saçları beslemektedir. Saçların uzamasına yardımcı olan ylang yağı, diğer bakım yağları ile karıştırıldığında artan etkisi ile mucizeler yaratmaktadır. Ylang yağını çeşitli kozmetik mağazalarından veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Cilt sağlığı, saç sağlığı, yaraların iyileşmesi, ruhsal bozuklukların giderilmesi, kan dolaşımının hızlanması ve yüksek tansiyon problemine karşı etkili bir bitkisel yağdır.

Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?
• Ylang yağının saça olan faydası oldukça fazladır.
• Ylang yağı kadınların regli dönemlerinde stres ve gerginliği azaltmaktadır.
• Güçlü bir afrodizyak özelliğine sahip olan ylang yağı cilde uygulandığında enerji verir.
• Ruhsal sebeplerden oluşan bozukluklara da iyi gelmektedir. Sakinleştirici özelliği sayesinde panik, stres, uykusuzluk, endişe ve şok gibi durumlarda etkilidir.
• Cilt için kullanıldığın da ise ciltteki sebum oranını dengelemede yardımcı olarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir.
• Saçlar üzerinde büyük etkileri görülmektedir. Saça uygulandığı zaman kırıklara ve diğer sorunlara iyi gelmektedir. Kepek oluşumunu engeller.
• Ylang yağı içerisinde fazlasıyla vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.
• Sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Aşırı kilolarından şikayetçi olan kişiler ylang yağı tüketmesi son derece faydalıdır.
• Mantar yarası gibi çeşitli enfeksiyon yaralarına iyi gelmektedir.
• Çeşitli kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
• Vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasına yol açmaktadır.
• Egzama, akne ve sivilce gibi çeşitli cilt sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir.
• Bağırsak enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.
• Yüksek tansiyon problemine iyi gelir.
• Araba tutması sorununa karşı oldukça etkilidir.

Nasıl Kullanılır?
Yılang yağı cilt ve saç bakımında kullanıldığı gibi masaj için de kullanılmaktadır. Masaj uygulamasında kullanılan yağlara ylang yağı damlatırsanız rahatlatıcı bir etki elde edersiniz. Her 10 ml masaj yağı için 5 damla ylang yağı yeterli olacaktır. Masaj uygulamasında olduğu gibi cilt bakımında da sıkça kullanılan ylang yağını nemlendirici yağlar ile karıştırarak cildinizin daha pürüzsüz, parlak, bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Cilt bakımı için nemlendirici yağların içine 1-2 damla ylang yağı damlatabilirsiniz.
Ylang yağını tek başına kullanmanız cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Ylang yağının sakinleştirici ve dinlendirici etkilerinden yararlanmak için banyo sırasında küvet suyuna yaklaşık 10 damla ylang yağı damlatarak kullanabilirsiniz. Ancak ylang yağını doğrudan kullanmadan önce mutlaka ufak bir test yapmalısınız cildinizin küçük bir bölgesine ylang yağı uygulayarak ufak bir alerji testi yapabilirsiniz.

Saç Bakımı
Saç bakımında sıkça kullanılan ylang yağı besleyici özelliği ile birlikte saçları güçlendirerek oldukça etkili bir bakım sağlar. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan ylang yağı, aynı zamanda kepeklenme problemini de en aza indirir. Ylang yağını diğer yağlar ile karıştırarak kullanabileceğiniz gibi şampuanınızın içine bir tatlı kaşığı ekleyerek de kullanabilirsiniz. Saçları besleyerek güçlenmesini sağlayan ylang yağı, özellikle kuru ve mat saçların yumuşayarak parlamasını sağlamaktadır. Zamanla yıpranan ve kırılan saçların canlılık kazanmasını sağlayan ylang yağı, her saç tipine uygundur.
Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan ylang yağını, badem ve susam yağı ile birlikte kullanabilirsiniz. 1’er çorba kaşığı susam, badem ve ylang yağının karışımı saçlarınızın daha hızlı uzamasını, canlılık ve parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Bu karışımı saçlarınıza sürdükten sonra streç film ile saçlarınızı sarın ve yaklaşık 1 saat beklettikten sonra şampuanlayarak ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kere düzenli olarak yapmanızı öneririz. Saçların bakımında ve hızlı bir şekilde uzamasında mucizeler yaratan ylang yağını temin ederken kesinlikle güvendiğiniz yerlerden almalısınız. Aksi halde piyasada oldukça fazla bulunan sahte ürünlere denk gelebilirsiniz.

Cilt Bakımı
Aşırı yağlı ciltler için oldukça etkili bir yağ olan ylang yağı, akne ve sivilce problemlerini en aza indirerek büyük fayda sağlamaktadır. Bu nedenle yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler ylang yağını sıkça tercih etmektedirler. Yağlı ciltlerde aşırı olan sebum üretimini dengeleyerek normal seviyede tutar. Böylece akne ve sivilce problemleri ortadan kalkmış olur. Düzenli ve doğru kullanılan ylang yağı cildi yumuşatır ve nemlendirir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kırmızı Köz Biberin Faydaları Nelerdir?
Kırmızı Köz Biberin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda A vitamini barındıran kırmızı biber, gözden cilt sağlığına kadar vücudu destekleyen güçlü bir besindir. Sıklıkla közlenerek tüketimi tercih edilen kırmızı biber hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Şifalı besinler arasında ilk sırada yer alan kırmızı biber, aynı

İçeriğinde yüksek oranda A vitamini barındıran kırmızı biber, gözden cilt sağlığına kadar vücudu destekleyen güçlü bir b...

Yüzünüzü Doğal Olarak Kusursuz Yapmanın 5 Yolu
Yüzünüzü Doğal Olarak Kusursuz Yapmanın 5 Yolu

Kusursuz cilt, özellikle yüzümüz söz konusu olduğunda, herkesin başarmayı umduğu bir şeydir. Makyaj sizi harika gösterebilir, ancak hiçbir şey doğal görünümünüze yapılan bir iltifatla karşılaştırılamaz. Güzel bir cilde sahip olmanın en iyi yanlarından biri, iyi bir sağlık ve gençlikle övünerken hari

Kusursuz cilt, özellikle yüzümüz söz konusu olduğunda, herkesin başarmayı umduğu bir şeydir. Makyaj sizi harika göstereb...

Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası
Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip olan bu ağacın oldukça hoş kokulu çiçekleri vardır. Ylang yağı ise bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip ...