Ana Sponsoru Olduğumuz Calrov Takımından Teknofest Birinciliği !

15 Ekim 2021

Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in altı gün süren görkemli şöleni muhteşem bir kapanış töreni ile tamamlandı. Atatürk Havalimanında 21-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, hafızalarda ve kalplerde unutulmayacak anılar bıraktı. Dünyaca ünlü isimlerin konuk olduğu, altı gün boyunca teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, ödül törenleri, sahne gösterileri ve etkinliklerle dopdolu, coşku ve heyecanın bir an olsun eksilmediği festivale yüzbinlerce vatandaş akın etti.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali kapsamında, ASELSAN yürütücülüğünde düzenlenen İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması'nı ziyaret etti.
Bakan Varank'a ziyaretine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da eşlik etti.
İTÜ Olimpik Yüzme Havuzu'nda gerçekleştirilen yarışmada yer alan takımları tek tek ziyaret edip, yarışmacılardan bilgi alan Bakan Varank, geliştirilen bazı su altı araçlarını kullandı.

'O Araç Otonom Bir Şekilde Gitti Ve Yerini Buldu'
Bakan Varank’ın kullandığı araçlardan biri de sponsoru olduğumuz Cağaloğlu Anadolu Lisesi CALROV takımının ‘Talay’ isimli insansız sualtı aracı oldu. Bakan Varank: ‘’ TEKNOFEST'teki teknoloji yarışmalarını düzenlememizin aslında sebebi geleceğin teknolojilerine çocuklarımızı, gençlerimizi hazırlayabilmek. Gelecekte trend olacak, gelecekte dünyada etki oluşturacak teknoloji alanlarına şimdiden onları hazırlamak. Biz şunu görüyoruz ki gençlerimiz zaten bu işlere hazır. Biraz önce Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin takımı bu sene ilk defa yarışmaya katılmasına rağmen çok başarılı bir şekilde otonom görevi gerçekleştirdi. Yetmedi ben oyunun kuralını değiştirdim. Kalenin yerini havuzun içerisinde değiştirdik. Araçları onu da başarıyla geçti. İnsansız su altı sistemlerinde Cağaloğlu Anadolu Lisesi öyle algoritmalar yazmışlar ki insan hayret ediyor. Gençlerimizin, hele ki lise öğrencilerimizin, bu işlerle ilgileniyor olması geleceğimiz adına umut verici." sözlerini söyledi.

Öğrencilerin ‘Calrov’ ismini verdikleri takım, 8 ay önce kuruldu ve genellikle 9. sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Bu sene ilk defa katıldıkları Teknofest’te Türkiye çapında otonom görevini eksiksiz tamamlayan tek araç olan Talay olarak birinci oldu. Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra En Özgün Yazılım ödülüne layık görülen takım 35 bin TL’lik ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Aziz Sancar’ın elinden aldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün'ün de standlarını ziyaret ederek tebrik ettiği gençler, İnsansız Sualtı Araçlarının 17 bin TL’ye mal olduğunu ve sponsorlar yardımı ile yaptıklarını ifade etti. Sualtını görüntüleyebilen aracın önünde bulunan kol da yine bulunduğu yerden örnek toplanabiliyor ya da bir nesne yerleştirilebiliyor. Geliştirdikleri araçta 6 motor kullanılıyor. Tüm elektronik devreleri sızdırmaz bir tüpte yer alan aracın manuel kontrol için de bir kumandası bulunuyor. Aracın tasarımı ve üretimi tamamen ekibe ait. Mekanik bölüm sorumlusu Ada Cemre Lokmacı, 35 bin TL’lik ödülü Teknofest 2022’de araçlarını geliştirmek için kullanacaklarını belirtti.

"Müsilaj İçin De Kullanılabilir"
Takım kaptanı Mustafa Taha Avcı günümüzde sualtı araçlarının belgesellerde, araştırmalarda, tamirat ve tadilat işlerinde kullanıldığını söyleyerek "Örneğin Kanuni Sondaj Gemisi'nde bunun daha büyük boyutundaki bir araç kullanılabilir. Sualtında bir tadilat işi olduğunda dalgıçların gidemeyeceği yerlere bu araçlar gidebiliyor. Müsilaj için de çalışma yapabilir" diyerek tasarladıkları aracın kullanım alanını anlattı. Ayrıca, ‘’8 ay araştırma yaptık. 4 ay da aracın yapımı sürdü. Yarışmada otonom görevi yapan tek takım olduk. Ödülümüzü Aziz Sancar’dan almak bizim için büyük bir gurur. Aziz Sancar’ın öğütleri bizim için çok kıymetli. Umarım biz de onun gibi ileride büyük bir bilim insanı oluruz.’’ Diyerek sözlerine devam etti.

Kendilerini yarışmada gösterdikleri başarılarından dolayı kutluyor ve ileride yapacakları çalışmalarda da aynı azim ve çabayı göstermelerini diliyoruz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Teknofest Yarışma Sponsor Birincilik Calrov

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ana Sponsoru Olduğumuz Calrov Takımından Teknofest Birinciliği !
Ana Sponsoru Olduğumuz Calrov Takımından Teknofest Birinciliği !

Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in altı gün süren görkemli şöleni muhteşem bir kapanış töreni ile tamamlandı. Atatürk Havalimanında 21-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, hafızalarda ve kalplerde unutulmayacak anılar bıraktı.

Dünyanın En Büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in altı gün süren görkemli şöleni muhteşem bir kapanı...

Altun Market'ten Geleceğe Nefes Ol Projesi'ne Destek
Altun Market'ten Geleceğe Nefes Ol Projesi'ne Destek

Geleceğe Nefes Ol Projesi kapsamında Altun Market olarak İstanbul'da alanımızda akciğerlerimize ve bizden sonraki evlatlarımızın nefeslerine katkıda bulunan öncü şirket olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Geleceğe Nefes Ol Projesi kapsamında Altun Market olarak İstanbul'da alanımızda akciğerlerimize ve bizden sonraki evlatl...