Bozuk Karpuz Nasıl Anlaşılır?

18 Eylük 2021

Yaz aylarının en sevilen meyvesi olan karpuz, C vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Kalp hastalıkları riskini düşüren bu meyve, hem sade bir şekilde, hem de tariflerde kullanılarak tüketilir. Su ve lif içeriği sayesinde sindirimi düzenler ve kabızlığı önler. Buzdolabında muhafaza edilen bu meyve, tüketim süresinin geçmesi veya dışarıda bırakılması nedeniyle kısa sürede bozulabilir. Bozuk karpuz ise gıda zehirlenmeleri başta olmak üzere birçok sağlık problemine, hatta ölüme yol açabilir. Bu durumdan korunmak için, karpuzun bozuk olup olmadığını anlamanızı sağlayacak yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bozuk Karpuz Nasıl Anlaşılır?
• Dış yüzeyi: Karpuzun dışında bulunan koyu renkli noktalar veya küf bozulduğunun göstergesi olabilir. Küf, yeşil, beyaz veya siyah renkte olabilir. Eğer karpuzun kabuğunda küflenme varsa, hiç beklemeden çöpe atılmalıdır.
• Rengi: Karpuzun kabukları koyu yeşil renkte ve çizgili olmalıdır. İçi ise pembe ya da kırmızı renklerinde olmalıdır. Eğer karpuzun rengi farklı bir renkteyse, özellikle de siyahsa kesinlikle tüketmeyin.
• Karpuzun içi: Karpuz bozulmaya başladığında içindeki etli kısım buruşmaya başlar. Hatta pürüzlü ve kuru olabilir. İçindeki etli kısım, zaman geçtikçe çekirdeklerinden ayrılmaya başlar. Bu belirtiler görülüyorsa, karpuz kesinlikle yenilmemelidir.
• Koku: Sağlıklı bir karpuz taze ve tatlı bir kokuya sahiptir. Eğer karpuzdan ekşi ve keskin bir koku geliyorsa, bozulmuş olma ihtimali yüksektir.

Karpuz Ne Kadar Sürede Bozulur?
Kesilmiş ve buzdolabında saklanmış karpuz, 3-5 gün içinde tüketilmelidir. Hiç kesilmemiş ve buzdolabında saklanmış karpuz 7 gün boyunca muhafaza edilebilir. Ancak bir haftanın sonunda bozulmaya başlar. Buzdolabında saklanmış ve kesilmemiş karpuzu 2-3 hafta geçtikten sonra tüketmeyin.

Karpuzun Raf Ömrü Nasıl Uzatılır?
Tüm veya dilimlenmiş karpuzu buzdolabında saklayabilirsiniz. Karpuzun tadını ve tazeliğini korumak için, alüminyum folya veya streç filme sarabilir veya hava geçirmeyen bir kaba koyabilirsiniz. Açık bir şekilde buzdolabında duran karpuz, zamanla buzdolabındaki besinlerin tadını içine çekebilir. Karpuzu dilimleyerek buzdolabı poşetine veya kilitli poşetlere doldurabilirsiniz. Hava almayacak şekilde kapattıktan sonra dondurucuda yaklaşık 10 ay muhafaza edebilirsiniz. Ancak donmuş karpuzu çözerken suyu çok fazla akabilir.

İçi Geçmiş Karpuz Yenir Mi?
Büyük ve içi geçmiş karpuz, içerisinde büyüme hormonları taşıyabilir. Bu hormonlar ise zehirlenmelere yol açar. Bu yüzden içi geçmiş karpuzu tüketmemeye özen gösterin.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Karpuz

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İnek Sütü İçmeyi Bırakmanıza Yardımcı 7 İpucu
İnek Sütü İçmeyi Bırakmanıza Yardımcı 7 İpucu

İnek sütü protein intoleransı varsa veya içtikten sonra iyi hissetmezseniz, diğer gıdalardan kalsiyum ve diğer besin maddelerini nasıl alabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

İnek sütü protein intoleransı varsa veya içtikten sonra iyi hissetmezseniz, diğer gıdalardan kalsiyum ve diğer besin mad...

Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları
Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konfor katabilir ve misafirlerinizin beğenisini kazanmanızı sağlayabilir. Ev dekorasyonunuzda cam ve seramik ürünler kullanmak, evinizi farklılaştıran küçük ancak son derece etkili det

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konf...

Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu
Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocaklar, içecek ve yiyeceklerin hazırlanmasında büyük rol oynuyor. Gün içinde defalarca kullanılan ocaklar eğer düzenli aralıklarla temizlenmezse; kir ve yağa maruz kalır.

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocakla...