Dengeli Ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

17 Eylük 2021

Kilo vermek zahmetli iş onu korumak ise kalorisi yoğun paketlenmiş ürünlerin kolay ve hızlı tüketildiği bir devirde daha da bir zordur. Sağlıklı bir kiloda olmanın getirdiği artılar elbette paha biçilemez. Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet, inme gibi hastalıkları azaltmakla kalmayıp göğüs, kolon, böbrek, pankreas, yemek borusu gibi çeşitli kanserlerin oluşum riskinin önlenmesine yardımcıdır. Her yıl çoğu insanın 1 veya 2 kilo aldığı günümüzde ilk olarak bu ağrlık artışına bir dur demek gerekmektedir. Daha sonra bu ağırlığı sağlıklı seviyelere indirmek amacımız olmalıdır. Nasıl mı yapacağız? Daha az porsiyonlar tüketeceğiz, yavaş yiyeceğiz ve hareketleneceğiz.

• Öncelikle her gün bir yenisi çıkan popüler diyetlere elveda deyin. Kısa vadede işe yarasalar bile uzun vadede artı kilo olarak geri dönerler ve çoğu başarısızlıkla sonuçlanır.
• Daha aktif olun. Yapmaktan keyif aldığınız bir aktivite seçin ve her gün uygulayın. Bir arkadaşınızla beraber bu işi götürmek düzenli yapmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır.
• Televizyonu ve bilgisayarı kapatın ki aktif olabilmeniz için vakit kalsın. Yemek yerken özellikle kapalı olmasına dikkat edin ki abur cubur reklamlarıyla iştahınız daha da artmasın.
• Şekerli içecekleri kesin. Şekerli sodalar, hazır meyve suları, kremalı smoothieler farketmeden birkaç yüz kalori almanıza neden olabilir. Yemeden önce acaba yediğimin daha sağlıklı bir alternatifi var mı? diye düşünün.
• Gün içinde tüm besin gruplarından bir şeyler tüketmiş olun.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Dengeli Beslenme Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Beyazlamasını Geciktirmeye Yardımcı 5 Gıda
Saç Beyazlamasını Geciktirmeye Yardımcı 5 Gıda

Son yıllarda güzellik kelimesi sadece dış güzelliği değil kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve bedenimizin içinde mutlu olmak gibi kavramları da temsil ediyor. Fakat konu saçların beyazlamasına gelince, kendimize has ışıltımızı kaybetmek bizi biraz korkutabiliyor.

Son yıllarda güzellik kelimesi sadece dış güzelliği değil kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve bedenimizin içinde mut...

En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin
En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu besinleri yedikten sonra belinizin incelmeye başladığını hissedersiniz. Ayrıca düşük kalorili olmalarından dolayı kilo vermenize de yardımcı olacaklardır.

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu bes...

Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi
Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi

Eğer gerginlik yüzünden sık sık karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğenin rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, pesto sos da hazırlayabilirsiniz.

Eğer gerginlik yüzünden sık sık karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğenin rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. B...