Muz Uzun Süre Bozulmadan Nasıl Saklanır?

17 Ağustos 2021

Dünyanın en fazla tüketilen meyvelerinden biri olan muz, Muzgiller familyasının üyesidir. Güneydoğu Asya'nın tropikal alanlarında yetişen muz, ülkemizde en çok Anamur ve Bozyazı çevresinde yetiştirilir. Kemik gelişimini destekleyen bu meyve, başta tatlılar olmak üzere birçok tarifin içerisinde kendine yer bulur. Yorgunluğu gidermesiyle bilinen muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor ve iyot açısından zengindir.

Muz Nasıl Saklanır?
• Muz, güneş ışığından ve yüksek sıcaklıktan korunması gereken bir meyvedir. Oda sıcaklığında bekletilen muzlar 3-4 gün boyunca tazeliğini korur.
• Marketten veya pazardan aldığınız muzları eve geldiğinizde plastik poşetlerinden çıkartın. Plastik torbalar nemli olduğu için muzun daha çabuk çürümesine yol açar.
• Muzlar hemen tüketilmeyecekse kağıt poşete veya normal bir şekilde buzdolabının kapaklı bölmelerine konulabilir. Böylece saklama süresi artacaktır.
• Eğer muzların içinde çürüyenler varsa, bunu diğerlerinden ayırmanız gerekir. Aksi takdirde muzlar yan yana durdukça hepsi kararmaya başlayacaktır.
• Muzları bir haftaya kadar saklamak için, muzların birleştiği bölgeyi, yani saplarını, streç film ile hava almayacak şekilde kapatın.

Muz Dilimleri Nasıl Saklanır?
Pasta veya tatlı yapımında kullanacağınız muzları dilimleyerek saklamak için;
• Muz dilimlerini buzdolabı poşetine yerleştirin ve havasını çıkartarak düğümleyin. Muz dilimlerini bu şekilde buzluğa yerleştirin.
• Muz dilimlerini limon suyuna batırarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ancak 2-3 gün içerisinde mutlaka tüketin.

Muzu Kurutarak Saklama:
Muzu saklama yöntemlerinden biri de kurutma yöntemidir.
Güneşte muz kurutma yöntemi; Muzları dilimleyin ve birbirine değmeyecek şekilde güneş alan bir yere serin. Muzları bu şekilde 10-15 gün kadar bekletin. Muzlar tamamen kuruduğunda saklama kaplarına koyarak kapağını kapatın ve buzdolabına kaldırın. Bu şekilde muzları uzun bir süre saklayabilir, püre veya normal olarak tüketebilirsiniz.

Fırında muz kurutma yöntemi; Muz dilimlerini fırın tepsisine birbirine değmeyecek şekilde dizin. 70 dereceli fırında yaklaşık 10 saat kadar muzları pişirin. Her saat başında muzları ters düz edin. Kuruttuğunuz muzları kaplara koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Muz Muz Saklama Yöntemleri Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Yumuşatıcı En İyi 10 Doğal Yöntem
Saç Yumuşatıcı En İyi 10 Doğal Yöntem

Zaman zaman saçlarınızda kuruluk hissedebilirsiniz. Bu durum bazen soğuk hava koşullarından dolayı yaşanabilir. Vitamin eksikliği yaşayan kişilerin de saçlarında kuruluk meydana gelir. Özellikle de vücudunu susuz bırakan kişilerin saçlarında kuruma daha sık yaşanır.

Zaman zaman saçlarınızda kuruluk hissedebilirsiniz. Bu durum bazen soğuk hava koşullarından dolayı yaşanabilir. Vitamin ...

Çamaşır Makinesi Temizlemenin 6 Kolay Yolu
Çamaşır Makinesi Temizlemenin 6 Kolay Yolu

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, çamaşır makinesinin bulunduğu her evde mutlaka bilinmesi gereken pratik bilgiler arasında yerini alıyor. Çamaşırlarınızı tertemiz yapmakla görevli olan bu beyaz eşya ürünü, zaman zaman kıyafetlerden gelen tozlardan dolayı kirlenmektedir.

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, çamaşır makinesinin bulunduğu her evde mutlaka bilinmesi gereken pratik bilgiler ...

Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem
Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de lezzetli olan tavuk eti, kısa sürede tüketilmeyecekse buzluğa atılır.

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de ...