Süzme Yoğurdun Faydaları

16 Ağustos 2021

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz? Her derde şifa “yoğurt” kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ı Lugati’t Türk’te geçtiği söylenir. O dönemlerde hastalanan Fransa kralına ilaç olarak yoğurt gönderilmiş ve içindeki yararlı bakteriler sayesinde kral kısa sürede iyileşmiştir. 1900’lü yılların başında ise çoğu ülkede yoğurt ilaç olarak kabul edilmiş ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satılmıştır.


Süzme Yoğurt ve Normal Yoğurt Arasındaki Farklar
Çoğu kişi süzme yoğurt ve normal yoğurt arasındaki farkı bilmez. Süzme yoğurt normal yoğurdun süzülerek suyunun çıkarılması sonucu oluşan yoğurda verilen isimdir. Peki hangi yoğurt daha sağlıklı kısmına gelecek olursak süzme yoğurt içerisinde bulundurduğu kalsiyum, fosfat ve protein bakımından daha zengin olduğu için vücuda yararlı etkisi çok daha fazladır. Yapılan bazı araştırmalarda süzme yoğurtta normal yoğurdun 2 katı protein bulunduğu söylenir.


Süzme Yoğurdun Faydaları
Diyetisyenlerin bile diyetlerde mutlaka bir porsiyon önerdiği süzme yoğurt, karnı tok tutar ve vücuda gerekli olan vitaminleri başka besin maddelerini yemeye gerek kalmadan sağlar. Ayrıca tok tuttuğu için de kolaylıkla kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca süzme yoğurdun sindirimi oldukça kolaydır. Düşük karbonhidratlı diyet yapanların mucizevi besinidir diyebiliriz. Aç kalmadan zayıflamanıza yardımcı olan bu yoğurdu artık sofralarınızdan hiç eksik etmemenizi şiddetle öneririz.


Süzme yoğurt bildiğiniz kalsiyum deposudur; dişlerin, saçların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Eğer ki düzenli olarak süzme yoğurt yerseniz olumlu etkisini kısa sürede bedeninizde hissedebilirsiniz. Bu yoğurt aynı zamanda cilt açısından da önemlidir. Çünkü cildin parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesini sağlar, kandaki kolestrol seviyesini düşürür ve tansiyonun çıkmasını engeller. Tüm bunlar; içerisinde bulunan B-12, B-6 vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve potasyum sayesinde olur.
Süzme yoğurt ishale de iyi gelir. İçeriğindeki yararlı probiyotikler sayesinde bağırsaktaki tüm kötü mikropları öldürür ve bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Arpacık Soğanları İçin 8 Lezzetli İkame
Arpacık Soğanları İçin 8 Lezzetli İkame

Arpacık soğanı, sarımsak, soğan, pırasa ve frenk soğanı da içeren allium bitki ailesinin bir parçasıdır. Bu küçük soğanlar narin, hafif tatlı tatları için tercih edilir ve yaygın olarak makarna yemekleri, et yemekleri, tuzlu pişmiş ürünler ve çorbalar gibi tariflerde kullanılır.

Arpacık soğanı, sarımsak, soğan, pırasa ve frenk soğanı da içeren allium bitki ailesinin bir parçasıdır. Bu küçük soğanl...

Ketojenik Diyet: Popülerliğini Karşılıyor mu?
Ketojenik Diyet: Popülerliğini Karşılıyor mu?

Vızıltıya inanıyorsanız, keto diyeti yağ kaybını hızlandırabilir, iştahı azaltabilir, performansı artırabilir ve sizi rahatsız eden neredeyse tüm sağlık problemlerini iyileştirebilir. Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu? Muhtemelen öyle.

Vızıltıya inanıyorsanız, keto diyeti yağ kaybını hızlandırabilir, iştahı azaltabilir, performansı artırabilir ve sizi ra...

Çikolata Hakkında Her Şey
Çikolata Hakkında Her Şey

Çikolata, kakao ağacının çekirdeğinden üretilir. Ne yazık ki, kendi çikolata deposuna sahip olmak isteyen birçok ev bahçıvanı için, ağaçlar yalnızca tropik bölgelerde yetişir: Orta Amerika, Karayipler, Endonezya ve Afrika.

Çikolata, kakao ağacının çekirdeğinden üretilir. Ne yazık ki, kendi çikolata deposuna sahip olmak isteyen birçok ev bahç...