Süzme Yoğurdun Faydaları

16 Ağustos 2021

Bundan yıllar yıllar öncesinde çok eskilerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yoğurdu ilaç olarak kullandığını biliyor muydunuz? Her derde şifa “yoğurt” kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ı Lugati’t Türk’te geçtiği söylenir. O dönemlerde hastalanan Fransa kralına ilaç olarak yoğurt gönderilmiş ve içindeki yararlı bakteriler sayesinde kral kısa sürede iyileşmiştir. 1900’lü yılların başında ise çoğu ülkede yoğurt ilaç olarak kabul edilmiş ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satılmıştır.


Süzme Yoğurt ve Normal Yoğurt Arasındaki Farklar
Çoğu kişi süzme yoğurt ve normal yoğurt arasındaki farkı bilmez. Süzme yoğurt normal yoğurdun süzülerek suyunun çıkarılması sonucu oluşan yoğurda verilen isimdir. Peki hangi yoğurt daha sağlıklı kısmına gelecek olursak süzme yoğurt içerisinde bulundurduğu kalsiyum, fosfat ve protein bakımından daha zengin olduğu için vücuda yararlı etkisi çok daha fazladır. Yapılan bazı araştırmalarda süzme yoğurtta normal yoğurdun 2 katı protein bulunduğu söylenir.


Süzme Yoğurdun Faydaları
Diyetisyenlerin bile diyetlerde mutlaka bir porsiyon önerdiği süzme yoğurt, karnı tok tutar ve vücuda gerekli olan vitaminleri başka besin maddelerini yemeye gerek kalmadan sağlar. Ayrıca tok tuttuğu için de kolaylıkla kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca süzme yoğurdun sindirimi oldukça kolaydır. Düşük karbonhidratlı diyet yapanların mucizevi besinidir diyebiliriz. Aç kalmadan zayıflamanıza yardımcı olan bu yoğurdu artık sofralarınızdan hiç eksik etmemenizi şiddetle öneririz.


Süzme yoğurt bildiğiniz kalsiyum deposudur; dişlerin, saçların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Eğer ki düzenli olarak süzme yoğurt yerseniz olumlu etkisini kısa sürede bedeninizde hissedebilirsiniz. Bu yoğurt aynı zamanda cilt açısından da önemlidir. Çünkü cildin parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesini sağlar, kandaki kolestrol seviyesini düşürür ve tansiyonun çıkmasını engeller. Tüm bunlar; içerisinde bulunan B-12, B-6 vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve potasyum sayesinde olur.
Süzme yoğurt ishale de iyi gelir. İçeriğindeki yararlı probiyotikler sayesinde bağırsaktaki tüm kötü mikropları öldürür ve bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey
Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da gıdaların lezzetini artırmaya yardımcı olur ve yemek pişirmek için bir ortam görevi görür. Bitkisel yağların çeşitliliği son birkaç on yılda genişledi.

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da...

Sağlıklı Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Sağlıklı Yağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yağlar, hidrokarbon adı verilen uzun zincirlerde bir araya gelen karbon ve hidrojen elementlerinden oluşan organik moleküllerdir. Bu moleküller, farklı yağ türleri ve benzersiz özellikleri yaratan farklı şekillerde oluşturulabilir.

Yağlar, hidrokarbon adı verilen uzun zincirlerde bir araya gelen karbon ve hidrojen elementlerinden oluşan organik molek...

Karabiber Ve Tohumunun Faydaları
Karabiber Ve Tohumunun Faydaları

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan'a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil gibi biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak gibi olan bu baharat alternatif tıpta özellikle üst solunum

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan'...