Badem Sütünün Faydaları

06 Ağustos 2021

Badem sütü, dövülmüş bademden elde edilen bir süt ürünüdür. Bu süt diğer hayvansal sütten farklı olarak, kolesterol ve laktoz içermez. Bu içeriklerinden dolayı bazı tarif reçetelerinde hayvansal sütün yerine kullanımı yapılmaktadır. Hayvansal sütler bazen alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu sebeple badem sütü inek sütü yerine tercih edilmektedir. Bu süt hem lezzetli oluşu ile hem de mideye rahatsızlık veremeyişinden ötürü oldukça ön planda olan bir süt ürünüdür. Bu süt hem lezzetli hem de sağlığa olan faydası ile çokça bilinmektedir. Badem sütünün faydaları nelerdir, ne işe yarar? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz.


Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?
• Badem tüm fındıkgiller arasında en popüler olan ve çok tüketilenlerden biridir. Yüksek tüketim oranı muhtemelen sağlıklı kan yağları profili çizmesi, bağışıklık artırıcı ve antioksidan etkileri gibi iyi bilinen tıbbi özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
• Badem konsantre bir besin kaynağıdır ve serbest radikal reaksiyonlarıyla mücadelede ve dolayısıyla oksidatif stresin önlenmesinde önemli bir rol oynayan dikkat çekici bir α-tokoferol kaynağıdır.
• Magnezyum, bakır, fosfor gibi minerallerle zenginleştirilmesinin yanı sıra yüksek lif içeriğine sahiptir.
• Bademin yağ içeriği oldukça yüksektir, özellikle yüksek seviye tekli doymamış yağ asitleri içermesi kalp sağlığı için potansiyel olarak faydalı olduğunu göstermektedir.
• Ayrıca badem kalp koruyucu özelliklere sahip polifenoller ve fitosteroller içerir.
• Badem sütü, görünüşte ve kıvamda inek sütüne benzerlik gösteren zengin kremsi sütlü beyaz bir sıvıdır, süt ve laktoz içermez. Hastalıklarla mücadele eden bir antioksidan olan E vitamini bakımından doğal olarak yüksektir.
• Bir bardakta günlük önerilen E vitamininin %50’sini karşılar. Cildi güneş hasarına karşı korur. İşleme sırasında genellikle kalsiyum, A ve D vitamini ile takviye edilir.
• Badem iyi bir protein kaynağı olsa da badem sütü inek, keçi, koyun ve soya sütünden daha az protein içerir. %2 yağlı bir sütün 1/3 kadar bir kalori sağlar. Şekersiz ve tatlandırılmamış badem sütü seçilmelidir.
• Kolesterol ve doymuş yağ içermez ve sodyumdan düşüktür. Badem sütü fındıkgillere alerjisi olanlar için uygun değildir.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?
Taze yapılıp, taze tüketilmelidir. 2-3 günden fazla saklanmamalıdır.
Yaklaşık 2 bardak badem sütü için 1 su bardağı badem, 2,5 su bardağı su, bir tutam tarçın ve bir tutam bal veya diğer istenilen bir tatlandırıcı gerekmektedir.
Yapılışı: Bademleri bir gece önceden suda bekletin ki ertesi gün soyulması kolay olsun. Soyulmuş bademleri blendıra koyup suyu ekleyin. Karışımı öğüttükten sonra bir bez yardımıyla süzün. Çıkan su badem sütüdür. Tatlandırmak için bal/tarçın vb. ekleyebilirsiniz. Kapalı bir kapta saklayın.

Evde Yapılan Badem Sütü Ne Kadar Dayanır?
Hazırladığınız badem sütünü buzdolabında muhafaza edin. Evde yapılan badem sütü 3 gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir. 3 günün ardından tadında bozulmalar meydana gelir.

Badem Sütü Yüze Nasıl Uygulanır?
Öncelikle bir avuç bademi mikserden geçirin ve toz haline getirin. Üzerine bir kaşık toz şeker ve göz kararı gül suyu ekleyerek karıştırın. Bu karışımı 2 gün dinlendirin. Ardından temiz bir pamuk ile karışımı cildinize sürebilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Badem Sütü Kilo Verdirir Mi?
Porsiyonu yaklaşık 165 kalori olan badem sütü, kilo vermeye yardımcı olan besinlerden biridir. Özellikle diyet listelerinde yer verilir. Çok fazla tüketildiğinde ishale neden olduğu için, aralıklı tüketilmesi önerilir.

1 Günde Kaç Badem Yenmeli?
Bir günde ortalama 20 adet badem yenmelidir. Daha fazlası vücuda zararlı etkiler vereceği için, gün içinde maksimum 20 adet tüketilmesi önerilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Badem Badem Sütü Bağışıklık Sistemi Magnezyum Kalp Sağlığı E Vitamini Kolesterol

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?
Süper Tahıl Fonio Nedir, Nasıl Tüketilir?

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle hem üreticileri hem de tüketicileri tarafından sevilen, boyut olarak küçük, besleyiciliği açısından büyük bir süper tahıldır.

Fonio, latince adıyla Digitaria exilis, Batı Afrika’da uzun süredir tüketilen ve sahip olduğu birçok avantaj nedeniyle h...

Papatyanın Faydaları
Papatyanın Faydaları

Aslında Avrupa ve Asya’ya özgü olan papatyalar bugün dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Genellikle nemli ve mineralli toprakları tercih ederler ve parklarda, bahçelerde ve çayırlarda da oldukça bol miktarda yetişirler.

Aslında Avrupa ve Asya’ya özgü olan papatyalar bugün dünyanın hemen her yerinde yetişmektedir. Genellikle nemli ve miner...

Maca Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Maca Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?

İlaçlarla çözmeye alıştığımız pek çok sağlık problemine eski çağlardan beri şifa olan bitkiler hayatımızda yeniden belirmeye başladı. Maca tozu gibi son zamanlarda mucize etkiler iddasıyla sıkça karşımıza çıkan ve dünyanın belirli bölgelerine has bitkiler bize sağlık sözü veriyor.

İlaçlarla çözmeye alıştığımız pek çok sağlık problemine eski çağlardan beri şifa olan bitkiler hayatımızda yeniden belir...